Työvuorolistat liian myöhään

kyrsiintynyt

Mitä tehdä, kun työvuorolistat tulevat liian myöhään? Viime kesänä saimme tulevan periodin (kolme viikkoa) työvuorolistat myöhäisimmillään kaksi päivää ennen uuden periodin alkua. Tällöin kohdepäällikkö tosin oli lomalla ja tuuraaja ei tiennyt tuuraamastaan kohteestaan yhtään mitään. Emme voineet suunnitella menojamme ollenkaan edes viikon sisällä tulevaisuuteen.

4

8091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanoisin että perustellusta syystä voit jostain merkitystä vuorosta kieltäytyä, mutta työvelvoite säilyy.. Eli voivat teettää sovitun määrän tunteja periodissa kuitenkin. Itselläni oli joskus muutamia vuosia sitten tilanne, että listä tuli vajaa viikkoa ennen periodin alkua ja olin jo maksanut risteilyn joka ajoittui periodin alkuun. Olin katsonut että jos lista seuraa samaa kaavaa (vakilista) kuin aikaisemmin niin matka osuu vapaille. No uudessa listassa sitten olikin työvuoro matkan ajankohtana. Ilmoitin kirjallisesti yksikön päällikölle etten aio saapua tuohon vuoroon ja laitoin perusteluksi tessistä kohdan jossa mainitaan tuo minimiaika listan toimittamisesta, ja että minulle syntyy vahinkoa jos matkan perun. Sain tal-vapaan tuolle vuorolle ja suostuin siihen. Toinen vaihtoehko kai olisi ollut että korvaan tuon vuoron myöhemmin samassa periodissa.

      Mutta siis kaikenkaikkiaan tuollainen toiminta on vastoin tes:ä tietenkin ja asiaan voinee luottamusmies puuttua. Onhan tuo tosi inhottavaa kun ei voi mitään sanoa varmaksi jos jotain vapaa-ajan aktiviteettiä suunnittelee. Monesti se muutama viikkokin minkä tietää vuoroja eteenpäin on liian lyhyt aika. Vakilistat rokkaa nimenomaan viikonloppujen osalta.

    • Vanhempi vartija

      Kohdepäällikön lomalla olo ja tuuraajan tietämättömyys ei ole mikään peruste TES:n noudattamatta jättämiselle.
      Niiden listojen on tultava ajallaan. Näissä asoissa pitää olla tarkkana, ettei pääse homma lipsumaan.

      • ajallaan

        Meillä on poikkeuksellista, jos työvuorolistat sattuvat tulemaan ajallaan. Firmamme on yksi Suomen suurimmista.


      • alalla...
        ajallaan kirjoitti:

        Meillä on poikkeuksellista, jos työvuorolistat sattuvat tulemaan ajallaan. Firmamme on yksi Suomen suurimmista.

        Työvuorolistojen toimittaminen ajoissa on ongelma varmaan kaikilla firmoilla. Joskus se myöhästyy päivän joskus se tulee juuri kun uusi lista alkaa.

        TES ei suoraan ole asiaan vastausta mutta yhden tapauksen tiedän (yksityinen sektori) jossa työntekijä jätti listan alusta tekemättä vuoroja yhtä paljon kuin lista oli myöhässä.

        Esimerkkinä: Lista myöhässä 3 päivää. Uudessa listassa kaksi ensimmäistä päivää töitä ja kolmas vapaa. Työntekijän ei tarvitse tulla töihin kolmena ensimmäisenä päivänä jollei halua.

        Tarkoittaa siis laskien päivät listassa 1.Ma 2.Ti jne EI sen mukaan milloin on merkitty töitä.

        Suoraan tätä ei missään lue mutta näin voi tehdä- jos haluaa. En kuitenkaan suosittele turhaan käyttämään tätä jollei pakko sillä työvuorot saattaa muuttua äkisti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe