Ostin marketista sellaisia talipalloja jossa on siemeniä mukana ja laitoin parvekkelle omaan telineeseen jotta talitintit saisivat ruokaa ja onhan niitä kiva katsella kun käyvät syömässä.
Ongelma on se että nuo kaupan talipallot hupenevat nopeaan tahtiin kun nuo linnut syövät vain sen talin ja siemenet putoavat parvekkeen lattialle. Nyt on lattia täynnä jotain siemeniä. Joku on keksinyt hyvän bisnesidean millä saadaan myytyä talipalloja ja siemenet jää syömätttä.
Mitä niille tinteille voisi antaa ettei tulisi niin kalliiksi kuin nuo markettien talipallot?
Ongelma on se että nuo kaupan talipallot hupenevat nopeaan tahtiin kun nuo linnut syövät vain sen talin ja siemenet putoavat parvekkeen lattialle. Nyt on lattia täynnä jotain siemeniä. Joku on keksinyt hyvän bisnesidean millä saadaan myytyä talipalloja ja siemenet jää syömätttä.
Mitä niille tinteille voisi antaa ettei tulisi niin kalliiksi kuin nuo markettien talipallot?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laitan lintulaudalle esim. Best Friendin ulkolintujen seosta, jota saa S-marketista. Eihän parvekkeella kannata ruokkia, koska kakkaavat sitten sinne. Laita lintulauta talon pihaan esim. puunoksaan.
Kun ei niillä ole vahvaa siemensyöjän nokkaakaan, jolla saisi kovia kuoria auki. Muille vahvempinokkaisille kyllä kelpaavat.
Tintti kykenee nokkimalla avaamaan lähinnä auringonkukan kaltaisia isoja siemeniä, mutta niidenkin nokkiminen pieniksi paloiksi on vaikeaa.
Tintit tykkää eniten ehtasta läskistä, kun vaan kaupan lihatiskillä varmistaa, että ei takuuvarmasti ole suolattua.
Muuten voi lähteä henki.
Läskin palasta riittää pitkään nokittavaa ja energiaa pakkasilla. Eivätkä sotke paikkoja.
Siemenlaudalta yleensä yleisessä hulinassa puolet, ellei enemmän lentelee maahan.
marketeista.
että siemenet ei kelpaisi. Mun pallot on puussa, enkä ole tonkinut heinää siitä alta, että mitä sinne on putoillut. Täytyy tarkkailla.
Mutta kyllä tiaiset syö siemeniä: mulla on myös lintulauta ja siinä vuoronperään pähkinöitä ja auringonkukan siemeniä. Kyllä ne tiaiset syö molempia.
Jos/kun pakkaset tulee, niin alan ruokkia niillä rasvapötköillä. Suojasäällä ei viiti: tikat syö sen talipötkön hetkessä.
on tinteille(-kin) tarjolla auringonkukkaa. Jahka ilmasto vilakoituu, niin pähkinää sitten lisäksi (ne kannattaa vähän murskata). Ja kun oikein talvi iskee niskaan, niin ripustelen rasvapötkylöitä ja ihan ehtaa läskiä puihin. Partsilla tarjoilisin linnuille melkein vain niitä rasvapötköjä ja läskiä, jottei siementen kuoria jne. lentele varsinkaan naapureiden riesaksi.
-sellista,ei tahdo saada.maatilan luomusika,siinä on 5-7 senttiä rasvaa.sitä 40 luvulla evään väliin kouluun.