Soutu Palta

Yes box

Löytyykö kokemuksia Soutu Paltasta. Miten toimii soudettaessa, uistellessa, verkkoveneenä.
Riittääkö pieni 4- tahti kone, esim 2,5 hp?

7

12522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soutupalta2

      Meillä on ollut Soutu Palta mökillä kakkosveneenä nyt pari vuotta. Perässä on 8hv Yamaha 4-t kone. Kone on ehkä hieman liian suuri ko. veneeseen mutta myyjä sitä meille suositteli.

      Pienimuotoista vetouistelua olen tuolla harrastanut ja kyllähän se sillä onnistuu. Itse olen melko pitkä ja tuossa on aika matalat penkit, joten montaa tuntia ei jaksa veneessä yhteen putkeen istua.

      Verkkokalastusta en harrasta, joten siihen en osaa ottaa kantaa. Aika kiikkerähän tuo on, joten en tiedä onko siitä hyötyä vai haittaa verkkopuuhissa.

      Päädyimme tuohon veneeseen siksi, että veneellä piti pystyä sekä soutamaan että kulkemaan moottorilla ja ihan hyvin se on tuossa hommassa palvellut.

      Isoin ongelma on ollut se, että perässä on ehkä hieman liikaa painoa tuon koneen takia. Yksin ajellessa nokka nousee pystyyn, joten painoja on tullut pidettyä nokassa.

      2.5hp kone varmasti liikuttaa tuota venettä mutta itse ostaisin ehkä hieman isomman. 4-6hp on valmistajan suositus...

      • Yes box

        Siinähän sitä on hyvää tietoa. Paljon kiitoksia.


      • Soutu-Pallan omistaja
        Yes box kirjoitti:

        Siinähän sitä on hyvää tietoa. Paljon kiitoksia.

        Itsellä ollut tämän kesän Soutu-Palta ja olen ollut siihen erittäin tyytväinen. Minulla on siinä 4 hv Suzuki, eikä ole ongelmia keulan nousun kanssa, (oma paino 90 kg) ja hyvin jaksaa liikuttaa, vaikka enemmänkin lastia kyydissä. Yksin ajeltaessa taitaa tuo 8 heppanen olla aika iso.
        Kiikkerä?? No riippuu tietysti mihin vertaa, mutta mitä minulla on kokemusta muista soutuveneistä, (jopa pieniin moottoriveneisiin verrattuna) niin tuo on erittäin vakaa ja tosi hyvä juuri kalastus/retkeilykäyttöön (missä itsellänikin on) kun on irrotettava keskipenkki -> paljon vapaata tilaa verkkolaatikoille, katiskoille, virveleille, kaloille=)... Hyvin kestää seisoa laidalla, eikä kaadu kun vaikka keikuttelee. Kokoisekseen myös yllättävän kevyt ja hyvä soutaa, eikä muuten kiemurtele. Penkit taitaa valitettavasti olla kaikissa tämän kokoluokan veneissä aika matalat, joten minunkin 185 cm pitkän tahtoo joskus pidempään istuttaessa käydä selkään ja jalkoihin. Nämä kokemukset suhteellisen isolla järvellä, jossa joskus isoilla selillä ihan kunnon vaahtopää aallokkoa.
        Kaiken kaikkiaan vakaa, tilava ja käytännöllinen vene!


    • Anonyymi

      Mikä on tilanne nyt.

    • Anonyymi

      Ostin Soutupalta 495sen. Laitoin siihen Tohatsuv6hv:n ja retkivarusteet.
      Kulkee 18-19km/h, aika hyvin sanoisin. Veto 5 meni hiukan kovemmin, mutta se onkin puolipitkä moottorivene.
      Ihan olen tyytyväinen, kierrän tuolla Saimaan kun kerkiän.

    • Anonyymi

      Köli on onnettoman hento eikä pidä suuntaa.
      Tyynellä kyllä toimii.
      Kallis vene

    • Anonyymi

      Ite ostin puoleen hintaan, ei ollut kallis. Kyllä se suoraan menee soutaessa ja on hyvä soutaa. Laitoin Puuilo rautalatasta kölilistan 40 ruuvilla ja sikasella kiinni, hyvin toimii täällä järvellä.
      Ihan näppärävene. On vain nuo paltat ja suvit tosi huonosti tehtyjä, paljon kuhmuja ja virheitä. Centterin esittely veneestä oli reunakellike halki noin puolen metrin matkalta.
      Ite rakennan nuo aina uudestaan, mulle siinä mielessä sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      245
      14091
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      25
      4728
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe