Soutu Palta

Yes box

Löytyykö kokemuksia Soutu Paltasta. Miten toimii soudettaessa, uistellessa, verkkoveneenä.
Riittääkö pieni 4- tahti kone, esim 2,5 hp?

7

13978

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soutupalta2

      Meillä on ollut Soutu Palta mökillä kakkosveneenä nyt pari vuotta. Perässä on 8hv Yamaha 4-t kone. Kone on ehkä hieman liian suuri ko. veneeseen mutta myyjä sitä meille suositteli.

      Pienimuotoista vetouistelua olen tuolla harrastanut ja kyllähän se sillä onnistuu. Itse olen melko pitkä ja tuossa on aika matalat penkit, joten montaa tuntia ei jaksa veneessä yhteen putkeen istua.

      Verkkokalastusta en harrasta, joten siihen en osaa ottaa kantaa. Aika kiikkerähän tuo on, joten en tiedä onko siitä hyötyä vai haittaa verkkopuuhissa.

      Päädyimme tuohon veneeseen siksi, että veneellä piti pystyä sekä soutamaan että kulkemaan moottorilla ja ihan hyvin se on tuossa hommassa palvellut.

      Isoin ongelma on ollut se, että perässä on ehkä hieman liikaa painoa tuon koneen takia. Yksin ajellessa nokka nousee pystyyn, joten painoja on tullut pidettyä nokassa.

      2.5hp kone varmasti liikuttaa tuota venettä mutta itse ostaisin ehkä hieman isomman. 4-6hp on valmistajan suositus...

      • Yes box

        Siinähän sitä on hyvää tietoa. Paljon kiitoksia.


      • Soutu-Pallan omistaja
        Yes box kirjoitti:

        Siinähän sitä on hyvää tietoa. Paljon kiitoksia.

        Itsellä ollut tämän kesän Soutu-Palta ja olen ollut siihen erittäin tyytväinen. Minulla on siinä 4 hv Suzuki, eikä ole ongelmia keulan nousun kanssa, (oma paino 90 kg) ja hyvin jaksaa liikuttaa, vaikka enemmänkin lastia kyydissä. Yksin ajeltaessa taitaa tuo 8 heppanen olla aika iso.
        Kiikkerä?? No riippuu tietysti mihin vertaa, mutta mitä minulla on kokemusta muista soutuveneistä, (jopa pieniin moottoriveneisiin verrattuna) niin tuo on erittäin vakaa ja tosi hyvä juuri kalastus/retkeilykäyttöön (missä itsellänikin on) kun on irrotettava keskipenkki -> paljon vapaata tilaa verkkolaatikoille, katiskoille, virveleille, kaloille=)... Hyvin kestää seisoa laidalla, eikä kaadu kun vaikka keikuttelee. Kokoisekseen myös yllättävän kevyt ja hyvä soutaa, eikä muuten kiemurtele. Penkit taitaa valitettavasti olla kaikissa tämän kokoluokan veneissä aika matalat, joten minunkin 185 cm pitkän tahtoo joskus pidempään istuttaessa käydä selkään ja jalkoihin. Nämä kokemukset suhteellisen isolla järvellä, jossa joskus isoilla selillä ihan kunnon vaahtopää aallokkoa.
        Kaiken kaikkiaan vakaa, tilava ja käytännöllinen vene!


    • Anonyymi

      Mikä on tilanne nyt.

    • Anonyymi

      Ostin Soutupalta 495sen. Laitoin siihen Tohatsuv6hv:n ja retkivarusteet.
      Kulkee 18-19km/h, aika hyvin sanoisin. Veto 5 meni hiukan kovemmin, mutta se onkin puolipitkä moottorivene.
      Ihan olen tyytyväinen, kierrän tuolla Saimaan kun kerkiän.

    • Anonyymi

      Köli on onnettoman hento eikä pidä suuntaa.
      Tyynellä kyllä toimii.
      Kallis vene

    • Anonyymi

      Ite ostin puoleen hintaan, ei ollut kallis. Kyllä se suoraan menee soutaessa ja on hyvä soutaa. Laitoin Puuilo rautalatasta kölilistan 40 ruuvilla ja sikasella kiinni, hyvin toimii täällä järvellä.
      Ihan näppärävene. On vain nuo paltat ja suvit tosi huonosti tehtyjä, paljon kuhmuja ja virheitä. Centterin esittely veneestä oli reunakellike halki noin puolen metrin matkalta.
      Ite rakennan nuo aina uudestaan, mulle siinä mielessä sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      58
      2540
    2. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1338
    3. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      136
      1176
    4. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      77
      1064
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      1003
    6. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      18
      867
    7. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      783
    8. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      25
      754
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      734
    10. Eläinpuisto on edellä Ähtärissä muut tulevat perässä eli maksumiehiä kaivataan

      Näin totesi alueuutisissa täydellinen epäonnistuja entinen veneseppä . Hän vaati kuntaa osallistumaan uuden yhtiön omist
      Ähtäri
      62
      630
    Aihe