päävalmentaja vaihtuu, puheenjohtaja vaihtuu, vaihtuuko painiliiton hallitus? kentällä on kuulemma junttaus menossa puolesta ja vastaan. mielenkiintoinen vuosikokous tulossa. toivottavasti seurat tulee kanssa paikalle.
uusia tuulia?
brottare69
111834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Painiliiton sivuille näyttää päivitetyn hallitukseen ehdolla olevien listaa. Turun suunnalta näyttää lähtevän Kuronen ehdolle.
Nyt on sitten molempia sukupuolia ehdolla, sen sijaan Pohjanmaalta ei näytä nimeä löytyneen ehdolle. Mielenkiintoinen vuosikokous on kaikkinensa tulossa.
http://www.painiliitto.net/tapahtumakalenterit_07/2008/marraskuu/22syyskokous/ehdokkaat.pdf
Tulisi muutosta vai vieläkö piiripienipyörii jatkuu ?
Rauman mieshän sieltä jättäyty pois, olisi Tapsa saanut kyllä jatkaa. eikä tainnut olla ihan sitä sisäpiiriä.
ketä kuuluu "piiriin"? nimiä?
me te he...heh heeh heeh...
etkö sinä tiedä että on kiva leikkiä tälläisillä "salaliitto" ja "sisäpiiri" -tiedoilla? se on jännää. ja se että mitään "salaliittoa" ei löydy, on vain selvä todiste siitä, että sellainen "salaliitto" tai "sisäpiiri" on myös olemassa. he vain vaikenevat kaikesta yhteisellä sopimuksella...
miksi liiton syyskokous on ,joka toinen vuosi Vantaan Painicupin yhteydessä. Meidän seurasta ei ole ainuttakaan painijaa kyseisissä karkeloissa. Syyskokous voisi esimerkiksi olla Aina poikien ja tyttöjen SM-kisojen yhteydessä. Tällöin olisi varmasti enemmän seuroja edustettuna paikalla. Notta tota tulihan vapaa viikonloppu pitkästä aikaa. Ei tartte lähtee ainakaan kyseiseen kokoukseen.
Valitetaan, että seurat eivät osallistu kokouksiin, mutta onko nyt järkeäkään jostain pohjoisesta lähteä käymään ääni antamassa etelässä, kun sama hoituisi tosiaan kerran vuodessa tyttöjen ja poikien SM-kisoissa, siellä kun on ne pohjoisen seuratkin edustettuina.
Nyt päätösvalta on etelän seuroilla.
Ja tätä ei kirjoita katkera pohjoisen seuran edustaja, vaan eteläisen seuran ja paikan päälle menevä.
Täytyy myöntää, että valinta liiton vuosikokouksen ja Lauri Tähkän Kuhmo-talon konsertin välillä oli vaikea. Mutta kun tytön kummitäti lähti viemään esikoista Kuhmoon, niin minä lähden käväisemään mutkan etelässä.
Nyt sinne joutuu tulemaan ihan varta vasten. Matkat ja hotellit maksaa, sillä yöpyä pitää. Onneksi ei köyhään koske, vaan seura kustantaa. Ja kun naapuriseuran kaverin kanssa jaetaan huonekin puoleksi, niin ei se mikään hirveä kustannus ole. Yksi hukattu työpäivä tosin menee oman firman piikkuun. Halvemmaksi olisi tosin tullut, jos kokous olisi pidetty poikien SM-painien yhteydessä Kuusankoskella. Sinne kun pitää joka tapauksessa tulla poikia tuomaan.
Toisaalta tänä vuonna ennakkoasetelma henkilövalintojen osalta on sen verran kimurantti, että seuroja voi tulla kokouspaikasta huolimatta yllättävänkin paljon. Omalta kohdalta voin tunnustaa, että jonain muuna vuonna reissu olisi jäänyt tekemättä. Mutta kun kerrankin on ehdolla hyviä ehdokkaita, niin pakko tulla ne äänet antamaan.
Ja että keitäkö äänestän. Sen voin sanoa kaikille minulle soittaville. Ja Lindgrenin Mikael on hirveän hyvä arvaus niille, jotka eivät mulle soita.
capo ditutti capo capo vaan putoa ......=)
..nimittäin siihen räätälöintiin. Muistaakse varapj oli kertonut Ylivieskan SM-paineissa syynkin kokouksen ajankohtaan. Minäkin sen kuulin, mutten kuolemakseni muista.
syyt ovat juuri niitä "räätälöintejä" ;)