Kiva taulukko

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Motormännen kysely - päiviä korjaamolla/1135240897650
17711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

   Toyota paras ja Volvo jumbo ruotsalaisessa luotettavuuskyselyssä
Ruotsalaisissa ja ranskalaisissa autoissa eniten vikoja

HS KOPIO

timo turkula
VOLVO JA KIMMO TASKINEN / HS

Toyota paras ja Volvo jumbo ruotsalaisessa luotettavuuskyselyssä

Volvo XC90 menetyi ruotsalaistestissä huonoiten ja Toyota Corolla loisti voittajana.

Japanilainen Toyota, saksalainen BMW ja korealainen Hyundai nousivat kärkeen, kun ruotsalainen autonkäyttäjien järjestö Motormännens Riksförbund selvitti kyselytutkimuksella vuosimallin 2007 henkilöautojen toimintavarmuutta Ruotsissa.

Luotettavan perusauton maineen jo kauan sitten ansainnut Toyota Corolla porskutti tilaston kärkeen. Corollassa oli vähiten isoja vikoja. Corolla oli myös vähiten korjaamolla.

Korealaisten laatu on paranemassa. Hyundai Getz ja Hyundai Santa Fe napsivat hyviä sijoituksia. Myös Kia Cee'd sijoittui keskitason paremmalle puolelle.

Vuosikymmenen alussa laatuongelmista kärsineen Opelin laatu on myös kohenemassa. Vuonna 2003 esitelty nykyinen Astra on kypsynyt laadukkaaksi tuotteeksi. Astra nousi keskitason yläpuolelle kaikissa kolmessa arvostelukohdassa. Sen sijaan aikaisempaa suunnittelua edustava Vectra oli keskitasoa huonompi.

Ruotsalaiset ja ranskalaiset autot aiheuttivat eniten huolia käyttäjilleen. Eniten vikoja löytyi Volvo XC90 -katumaasturista, joka myös seisoi eniten korjaamolla.

Runsasvikaisia malleja olivat myös Volvo V70, Renault Mégane, Peugeot 207, Peugeot 307 sekä Saab 9-5. Volvo XC90:n lisäksi VW Golf, Audi A4, Audi A6 ja Audi A3 viihtyivät usein korjaamolla.

Useimmissa Audeissa on keskimääräistä vähemmän vikoja, mutta silti Audit vetelehtivät pitkään korjaamolla. Selitys löytyy huoltopalvelun ongelmista. Huoltoon täytyy jonottaa ja vikojen korjaaminen Audi-huollossa on hidasta heikon työn laadun vuoksi. Myös Volkswagenin huoltopalvelu todettiin hitaaksi ja huonoksi.

Tuloksia arvioitaessa on syytä muistaa, että ajosuorite poikkeaa merkittävästi eri kokoluokissa. Isoilla autoilla ja varsinkin dieseleillä ajetaan enemmän, mikä osaltaan lisää vikojen ja korjaamokäyntien määrää. Pikkuautoilla ajetaan vähemmän.

Ajosuoritteiden erot eivät voi kuitenkaan selittää tulosten eroja. Laadussa on todellisia eroja. Esimerkiksi isojen autojen ryhmän BMW 5-sarjan ja Volvo V70:n vikamäärissä on merkittävä ero.

Eri malleissa on suuria laatueroja samassakin merkissä. Esimerkiksi Volvo XC90 on vikaherkkä, mutta Volvo C30 selvästi keskiarvoa parempi kaikissa kolmessa arvostelukohdassa. Volvo S60 oli korjaamolla kolmanneksi lyhyimmän ajan.

Ruotsin suosituin automalli, "kartanoauto" Volvo V70, kärsi lukuisista sähkövioista. Lisäksi oikutteleva lukitus- ja hälytysjärjestelmä, ohjausvaihteen vuodot sekä hatarat ovien, ikkunoiden ja takaluukun tiivisteet ovat ärsyttäneet kartanoauton käyttäjiä.

Parin ranskalaisen mallin laatu on parantunut. Citroën C3 ja Renault Clio nousivat keskitason paremmalle puolelle. Muutoin ranskalaisten laadussa ei ole hurraamista. Merkkinä Peugeot ja Renault löytyvät edelleen häntäpäästä, kuten monessa muussakin luotettavuustutkimuksessa.

Renault Méganessa on ollut runsaasti sähkövikoja. Valot ja nopeusmittari ovat reistailleet.

Laatukyselyn arvosanat annettiin kolmesta eri kohdasta; pikkuvikojen määrä sataa autoa kohti, isojen vikojen määrä sataa autoa kohti sekä korjaamolla oloaika.

Kysely käsittää 49 suosittua mallia, jotka on otettu käyttöön lokakuussa 2006 – maaliskuussa 2007. Autot ovat olleet käytössä keskimäärin yhden vuoden. Kyselyyn vastasi lähes 16 000 yksityistä autonkäyttäjää.

Äänestä

Tosin aina kun audimiehiltä kysyy, niin ei ole mitään vikoja ollut.

Meillä tosin vaihtui kaksi Audia muihin merkkeihin kun rupesi ns. vituttamaan uusien autojen jatkuvat viat ja hinurin soittelut (oli a6 ja a4).

Jos olisi pakko vielä VAG-vehkeellä ajaa niin Skoda pitäisi sitten varmaan ottaa jos meinaa päästä paikasta a paikkaan b. Onneksi ei kuitenkaan tarvitse, vaan tilalle tuli 1 kpl iso E-Mersu ja 1 kpl pieni 3-bmw. Ja on sen jälkeen päässyt perille ilman hinaus- ja sijaisautoja.

Äänestä
  • tiedetyt E-Mese ja 300-s. BMW ovat nyt NIIIIIN viattomia?

    Äänestä

  • vikaisiksi kirjoitti:

    tiedetyt E-Mese ja 300-s. BMW ovat nyt NIIIIIN viattomia?

    14, 20, ja a4 huomattavasti alle keskitason isoissa vioissa. Yleisin audin vertailukohde toyota oli paras, et silleen. Löytyi selitys miksi audi natisee ja nitisee vähemmän: se seisoo pajalla.

    Äänestä

  • Kyse on korjaamopäivistä, eli kauanko auto esim. määräaikaishuollossa seisoo. Eikä sinulla mitää Mersua ole... eikä Audiakaan ole ollut.

    Äänestä

  • puusilmä...... kirjoitti:

    Kyse on korjaamopäivistä, eli kauanko auto esim. määräaikaishuollossa seisoo. Eikä sinulla mitää Mersua ole... eikä Audiakaan ole ollut.

    idiootti. Audi oli ISOISSA vioissa a4 nmallilla huomattavasti alle keskitason. Etkö osaa lukea? Muutkin mallit sijoilla 14 ja 20 eli reuhkoja. Onko isotkin viat määräaikaisia?

    Äänestä

  • puusilmä...... kirjoitti:

    Kyse on korjaamopäivistä, eli kauanko auto esim. määräaikaishuollossa seisoo. Eikä sinulla mitää Mersua ole... eikä Audiakaan ole ollut.

    Motormännen kysely - isot viat

    Julkaistu: 7.11.2008 16:58

    helsingin sanomat

    Isojen vikojen määrä / 100 autoa
    1    Toyota Corolla    3,4
    2    Toyota Aygo    7,2
    3    BMW 3-sarja    8,4
    4    Hyundai Santa Fe    8,5
    5    Hyundai Getz    8,5
    6    BMW 1-sarja    8,6
    7    Renault Clio    8,6
    8    Toyota Avensis    9,1
    9    Honda CR-V    9,1
    10    Toyota Yaris    9,4
    11    Ford Fiesta    9,6
    12    Volvo C30    9,9
    13    Subaru Legacy    10,1
    14    Audi A3    10,1
    15    Citroën C3    10,3
    16    Mazda 6    10,4
    17    BMW 5-sarja    10,4
    18    Ford Mondeo    11,4
    19    Opel Astra    11,8
    20    Audi A6    11,9
    21    Toyota RAV4    11,9
    22    Volvo S60    12,0
    23    Volvo S40    12,8
    24    Skoda Octavia    14,3
    25    Honda Civic    14,3
    26    Mercedes-Benz C-sarja    14,5
    27    Kia Cee´d    15,2
    28    Saab 9-3    15,4
       Keskiarvoauto    16,7
    29    Mercedes-Benz E-sarja    16,8
    30    Volkswagen Golf    17,5
    31    Volvo V50    18,7
    32    Ford Focus    19,2
    33    Volkswagen Polo    19,9
    34    Saab 9-5    20,1
    35    Volkswagen Passat    20,5
    36    Audi A4    20,9
    37    Skoda Fabia    22,2
    38    Citroën C5    22,2
    39    Volvo XC70    24,5
    40    Peugeot 407    24,6
    41    Volvo S80    25,1
    42    Citroën C4    25,3
    43    Opel Vectra    30,6
    44    Peugeot 207    31,7
    45    Peugeot 307    32,6
    46    Renault Mégane    34,0
    47    Volvo V70    34,5
    48    Volvo XC90    45,9
    Tuossa lukee että ISOT VIAT eikä mitään vitun huoltopäiviä.

    Äänestä

Tuolla siis sanotaan "Useimmissa Audeissa on keskimääräistä vähemmän vikoja, mutta silti Audit vetelehtivät pitkään korjaamolla. Selitys löytyy huoltopalvelun ongelmista. Huoltoon täytyy jonottaa ja vikojen korjaaminen Audi-huollossa on hidasta heikon työn laadun vuoksi."

Otetaanpas sitten vähiten korjaamolla viihtyvä auto eli Toyota Corolla ja eniten korjaamolla viihtyvä Audin malli eli A4 ja katsotaan Ruotsin katsastustilastosta paljonkon niillä ajetaan:

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/3 vuotta vanhat autot/1135235315994

Corollalla 48.460 km 3 vuodessa
A4 70.000 km
A4 diesel 111.000 km

Ja jos oletetaan, että Ruotsin A4-autoista puolet ovat bensiinikäyttöisiä ja puolet dieseleitä niin A4:llä ajetaan keskimäärin 90.5 tkm kolmessa vuodessa. Kun sitten suhteutetaan korjaamolla vietetty aika ajomääriin niin ollaankin Corollan kanssa suunnilleen samoissa.


Siksi siellä sanotaan myös näin:

"Tuloksia arvioitaessa on syytä muistaa, että ajosuorite poikkeaa merkittävästi eri kokoluokissa. Isoilla autoilla ja varsinkin dieseleillä ajetaan enemmän, mikä osaltaan lisää vikojen ja korjaamokäyntien määrää. Pikkuautoilla ajetaan vähemmän."


Täällä on otettu ajomäärät valmiiksi huomioon:

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/ADACin tilastot ja vikaindeksit/1135235841545

Äänestä
  • myös huomioon että isojen vikojen määrässä audi a4 oli huomattavasti alle keskiarvon ja piste. Toyota oli ykkönen ja sille sinä et voi mitään vaikka kuinka uskottelet. Katso sitä taulukkoa sieltä näet ettei audi ollut kärjessä, kaikkea muuta. Audit olivat sijoilla 14, 20 ja a4 huomattavasti alle keskiarvon ja ei huoltopalvelun ongelmien vuoksi vaan isojen VIKOJEN listalla. Etkö usko omia silmiäsi?

    Äänestä

  • otetaanpa. kirjoitti:

    myös huomioon että isojen vikojen määrässä audi a4 oli huomattavasti alle keskiarvon ja piste. Toyota oli ykkönen ja sille sinä et voi mitään vaikka kuinka uskottelet. Katso sitä taulukkoa sieltä näet ettei audi ollut kärjessä, kaikkea muuta. Audit olivat sijoilla 14, 20 ja a4 huomattavasti alle keskiarvon ja ei huoltopalvelun ongelmien vuoksi vaan isojen VIKOJEN listalla. Etkö usko omia silmiäsi?

    ja katso kilometrimääriä. Ajamalla ne viat tulee.
    Ja katso ADAC:in tilastoa, se ei ole mikään kysele vaan tilastoitua faktaa. Toyota ei vaan pärjää.

    Äänestä

  • silmä käteen kirjoitti:

    ja katso kilometrimääriä. Ajamalla ne viat tulee.
    Ja katso ADAC:in tilastoa, se ei ole mikään kysele vaan tilastoitua faktaa. Toyota ei vaan pärjää.

    Kun se nyt kerran niin hyvin tiedossa on jopa täällä, että niillä autoilla ajetaan senverran enemmän, ja etteivät ne sitä kuitenkaan kestä hajoilematta, niin minkä ihmeen takia asialle ei tehdä mitään? Vehkeet pitää mitoittaa ja rakentaa kestämään oletettu normaali käyttö.

    Mikä selitys se sellainen on että muka ajetaan niimpal enemmän ja siksi särkyvät? Jos lentoyhtiö selittäisi että meidän koneillapas lennetään niinpaljon enemmän kuin kilpailijan koneilla ja sen takia ne putoilevat taivaalta, niin eipä niillä selityksillä paljoa juhlittaisi.

    Äänestä

  • tojomään kirjoitti:

    Kun se nyt kerran niin hyvin tiedossa on jopa täällä, että niillä autoilla ajetaan senverran enemmän, ja etteivät ne sitä kuitenkaan kestä hajoilematta, niin minkä ihmeen takia asialle ei tehdä mitään? Vehkeet pitää mitoittaa ja rakentaa kestämään oletettu normaali käyttö.

    Mikä selitys se sellainen on että muka ajetaan niimpal enemmän ja siksi särkyvät? Jos lentoyhtiö selittäisi että meidän koneillapas lennetään niinpaljon enemmän kuin kilpailijan koneilla ja sen takia ne putoilevat taivaalta, niin eipä niillä selityksillä paljoa juhlittaisi.

    tai korjataan kilometriä kohti kuin sitä Corollaa. Kestää siis käyttöä. Ja osasitko lukea, että huoltopalveluissa on se vika.
    Tosin minulle on ihan sama huoltavatko tunnin vai kolme, aamulla vien auton ja avaimet ja illalla ennen viittä haen.

    Äänestä

  • huolletaan kirjoitti:

    tai korjataan kilometriä kohti kuin sitä Corollaa. Kestää siis käyttöä. Ja osasitko lukea, että huoltopalveluissa on se vika.
    Tosin minulle on ihan sama huoltavatko tunnin vai kolme, aamulla vien auton ja avaimet ja illalla ennen viittä haen.

    että Toyota oli paras..Audi oli aika kaukana kärkipäästä, viddu kun Korealaisetkin oli parempia. hehhehhehhehehheeeeeeee Miksi Audi se oli noin huono jos se kestää käyttöä. Multitronikkejakin menee 30tkm välein, onks ne niitä määräaikaishuoltoja??????

    Äänestä


Insinöörityön mestarinäyte, vai mikäseny oli?

Äänestä

Oman koslan huolloissa menee yleensä 2 päivää, siis määräaikaishuollossa. Kyse on siis saamattomasta huoltopalvelusta.

Äänestä
  •     Motormännen kysely - isot viat

    Julkaistu: 7.11.2008 16:58

    helsingin sanomat

    Isojen vikojen määrä / 100 autoa
    1 Toyota Corolla 3,4
    2 Toyota Aygo 7,2
    3 BMW 3-sarja 8,4
    4 Hyundai Santa Fe 8,5
    5 Hyundai Getz 8,5
    6 BMW 1-sarja 8,6
    7 Renault Clio 8,6
    8 Toyota Avensis 9,1
    9 Honda CR-V 9,1
    10 Toyota Yaris 9,4
    11 Ford Fiesta 9,6
    12 Volvo C30 9,9
    13 Subaru Legacy 10,1
    14 Audi A3 10,1
    15 Citroën C3 10,3
    16 Mazda 6 10,4
    17 BMW 5-sarja 10,4
    18 Ford Mondeo 11,4
    19 Opel Astra 11,8
    20 Audi A6 11,9
    21 Toyota RAV4 11,9
    22 Volvo S60 12,0
    23 Volvo S40 12,8
    24 Skoda Octavia 14,3
    25 Honda Civic 14,3
    26 Mercedes-Benz C-sarja 14,5
    27 Kia Cee´d 15,2
    28 Saab 9-3 15,4
    Keskiarvoauto 16,7
    29 Mercedes-Benz E-sarja 16,8
    30 Volkswagen Golf 17,5
    31 Volvo V50 18,7
    32 Ford Focus 19,2
    33 Volkswagen Polo 19,9
    34 Saab 9-5 20,1
    35 Volkswagen Passat 20,5
    36 Audi A4 20,9
    37 Skoda Fabia 22,2
    38 Citroën C5 22,2
    39 Volvo XC70 24,5
    40 Peugeot 407 24,6
    41 Volvo S80 25,1
    42 Citroën C4 25,3
    43 Opel Vectra 30,6
    44 Peugeot 207 31,7
    45 Peugeot 307 32,6
    46 Renault Mégane 34,0
    47 Volvo V70 34,5

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peku_aa kirjoitti:

http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Motormännen kysely - päiviä korjaamolla/1135240897650

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu