SÄÄ MIAMISSA

JOULU- JA TAMMIKUUSSA?

Palaako suomalainen nahka, ilman kertoimia? Saako iho väriä?

4

1469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Esim weather.com, Miami,kohdasta "averages".

      Kyllä noilla leveysasteilla kannattaa suomalaisen käyttää korkeita kertoimia, vaikka ilma ei olisi kuumakaan, siellä palaa helposti ja sehän ei ole hyväksi iholle.

    • Nitakas

      Me ollaan muistettu käyttää aurinkovoiteita parina ekana päivänä, sitten unohdettu paitsi jos ollaan jossain ulkotapahtumassa oltu koko päivä. Ainut joka on palanut on ollut iskä. Kamala tunnustaa, mutta edes lapsille ei ole muistettu rasvailua kun ovat lilluneet altaalla aina kun mahdollista. Nuorin on nyt 3v, ja kk päästä lähtee neljättä kertaa reissuun, ei ole koskaan edes punoittanut. Sisälle nukkumaan puolilta päivin ja taas pihalle.. Iskä taasen kärventyy jo kun mainitsee auringon :(

      Eli säät on olleet kyllä ihan ok, mutta palaminen riippuu siitä, millainen iho on. Maalaisjärjellä pärjää..

      • palaa palaa

        Auringon aiheuttamat vauriot ilmenevätkin usein vasta myöhemmin. Rypyistä ja syövistä varmaan kaikki ovat kuulleet...

        Itsekään en nuorempana aina muistanut/välittänyt suojata, mutta nyt olen järkiintynyt sen verran, että kesällä Suomessa ja aurinkokohteissa ympäri vuoden käytän aina korkeita kertoimia. New Yorkin kaupunkilomalla unohdin rasvata niskan, vaikka muualta suojasinkin, ja niin vain niska kärähti. Yleensä palamisen huomaa vasta kun vahinko on jo tapahtunut.


      • ei ole varmaa linjaa
        palaa palaa kirjoitti:

        Auringon aiheuttamat vauriot ilmenevätkin usein vasta myöhemmin. Rypyistä ja syövistä varmaan kaikki ovat kuulleet...

        Itsekään en nuorempana aina muistanut/välittänyt suojata, mutta nyt olen järkiintynyt sen verran, että kesällä Suomessa ja aurinkokohteissa ympäri vuoden käytän aina korkeita kertoimia. New Yorkin kaupunkilomalla unohdin rasvata niskan, vaikka muualta suojasinkin, ja niin vain niska kärähti. Yleensä palamisen huomaa vasta kun vahinko on jo tapahtunut.

        Ihotyyppejä on viisi erilaista. Valtaosa pohjois-Eurooppalaisista pitää yllään 2-tyypin nahkaa, joillakin 1-1½, joillakin 3- 3½.

        UV-säteily on talvellakin noilla leveysasteilla korkeampaa kuin Suomessa kesällä, jos nahkasi on kalkin kalpea kannattaa varata vahvempi aurinkosuoja.

        Itse käytän 2-6 kertoimen rusketusvoiteita ensimmäiset päivät, sen jälkeen iho alkaa keräämään sävyä ja luonnollista suojaa. Riippuu täysin aikooko makoilla rannalla koko päivän vai kierrellä ostareita. Biitsille on hyvä laittaa jonkinlainen suojakerroin vaikka rusketus on luonnollinen suoja säteilyä vastaan, jo senkin vuoksi hyvä heittää jotain rasvaa että iho pysyy ikäisenään, vaikka kosteus, etenkin kesäaikaan pitää tuosta osittain huolen.

        Talvikautena, joka alkaa Floridassa viikon sisään ei ilma ole yhtä kuuma kuin hurrikaanikausina. Tämän ei pitäisi hämätä härmäläistä, muistakaa ainakin ensimmmäisille päiville varata joku suojakerroin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe