Moi, kameraani käy CompactFlash (CF) muistikortti, mutta mikä/minkä nopeuksinen kortti kannattaa hankkia? Niitä näyttää olevan ainaski UltraII, ExtremeIII ja ExtremeIV. Onkohan hyötyä tuosta kalleimmasta nelos mallista ja mihin tuo kortin "nopeus" vaikuttaa.
Muistikortista
*Jossu*
10563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korttien nopeus näkyy lähinnä sarjakuvauksessa jossa tarvitaan suurien datamäärien nopeaa tallennusta. Muuten pärjää toki hitaallakin kortilla. Yleensä nopeilla uusilla korteilla on kova hinta perustason kortteihin (Transcendin perusmallit yms..) verrattuna.
Itse ostan tällä hetkellä Transcendin 266X kortteja, jotka ovat vielä ihan kohtuullisissa hinnoissa. Enemmin miettisi minkä kokoisia kortteja ostaa? Eli ostaako yhden ison vai useamman pienen?
Muutamassa Kingstonin muistikortissa on käynyt niin, että puolet kuvadatasta on sotkeutunut tallennusvaiheessa eli puolet kuvasta on lentänyt bittitaivaaseen. Tiedä sitten onkohan tuo kovinkin yleistä tuossa merkissä?
Kuvaustilanteissa kortin nopeuden hyödyntäminen riippuu myös kamerasta. Kaikki kamerat eivät hyödy mitään nopeuden nostosta. Toisaalta, jos kortti on kuvaustilanteissa rajoittavana tekijänä, niin tietysti nopeampi kortti poistaa pullonkaulan. Mutta esim Canon on tukenut aika huonosti noita nopeampia kortteja. Silloin kuvauksen kannalta ei ole oikein mitään väliä, minkä kortin laittaa kameraan.
Testeissä taitaa UltraII ja ExtremeIII olla yhtä nopeita. Extremessä toimintavarmuutta ja kestävyyttä on parannettu.
Tietokoneeseen liitetyissä kortinlukijoissa nopeudesta sitten voi ollakin hyötyä. Halvimmat yleislukijat tosin eivät ole tässä suhteessa kriittisiä. Nopealla lukijalla puolestaan päästään hyödyntämään myös kortin nopeus. Jotain merkitystä on varmaan sillä, siirtyykö kuvat minuutissa vai viidessä.
Periaattessa on aivan yksi lysti minkä kortin ostat.
Erot tulevat esiin vain pitkää sarjaa kuvatessa.
Jos haluaa pelata varman päälle niin ostaa vaikka Extreme III/IV:n.
Paljon enemmän merkitystä on sillä ettei kapasiteetti lopu kesken. Mikä runko muuten on kyseessä?
Ennen kaikkea vaikuttaa kuvien kopiointinopeuteen koneelle.
Mitä vaikuttaa kamerassa riippuu kamerasta ja sen nopeudesta.
Järjestelmässä vaikuttaa käytännössä vain siihen, miten nopeasti seuraavan sarjan voi aloittaa.
Nopeasta kortista on siis hyötyä vain pitkiä sarjoja otettaessa. Yksittäisruutuihin kelpaa mikä kortti tahansa.
Nykyinen kamera ei välttämättä hyödynnä nopeinta korttia mitenkään, mutta tulevaisuuden varalle voi kannattaa hankkia nopeampi. Toisaalta taas toiseksi nopein on yleensä edullisin vaihtoehto.
Jos odottaa puoli vuotta voi uuden nopeamman kortin saada samaan hintaan, kuin toiseksi nopeimman tänään, mutta se lienee silloin taas vain toiseksi nopein.
Muuten onkos kelleen sattunut silmään Micro SD -> CF sovitetta? Meinaan ois aika kätevä kun vois laittaa kortin suoraan kommunkaattoriin ja lähettää kuvat eteenpäin?
Nyt kun kaivaa ensin esille kannettavan-> lukee kortin koneelle -> lähettää eteenpäin.
Mut erittäin pikaisella haulla verkkokaupasta: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=5033
Toi kyllä muuttaa SD:n CF:ksi mutta jos haluais saada suoraan ton micro SD:n muutettua?
Ton kanssa pitäis mennä reittiä microSD->SD->CF
Jos ei löydy muuten niin sitten pitää koklata tota comboa...
sanon oon mä mieltä van kameraa pusuri muistot täytteenä tulle van flash noppes kortsi CF 133 paras
voi olan sarja kuva noppes jout oota van hiiljan räp räp räp oota van räp räp räp taas muisto van sun menne muistoo kortsuu vaste aika
alota päivitys ihan ekana itestäs.
Valitset vaan kamerasi.
http://www.robgalbraith.com/bins/camera_multi_page.asp?cid=6007-9255