Joulukuussa lähtö Mauritiukselle, majoitus Le Palmiste hotellissa Trou aux biches rannan lähettyvillä. Kaikki vinkit & kokemukset kohteesta ja hotellista ovat tervetulleita : ) Onko lähistöllä (vaikka pienen taksimatkan päässä) suosittelemisen arvoisia ravintoloita/baareja? Entäs mikä on mielestänne saaren kaunein ranta? Mitä nähtävyyksiä & retkiä ei kannata jättää väliin? Kiitos etukäteen vastauksista!!
Vinkkejä Mauritiukselle
2
1810
Vastaukset
- Viime jouluna vieraillut
Eläintarhat ovat näkemisen arvoisia. Casela bird parkissa pääsee silittämään leijonia ja krokotiilipuistossa pikkukrokotiileja. Jättikilpikonniinkin saa tutustua molemmissa puistoissa. Todella vaikuttava kokemus.
Suosittelen ottamaan taksin, taksin vuokra koko päiväksi ei ole juuri vuokra-autoa kalliimpaa ja kuski toimii turistioppaana. Tai sitten hotellin retki.
Pamplemousse kasvitieteellinen puutarha on vierailun arvoinen, jos ottaa opastetun kierroksen.
Hindujen pyhä paikka kraaterijärvi Grand Bassin on myös upea. Siellä on todella suuri Shivan patsas ja uteliaita apinoita tms. Hyvä taksikuski osaa opastaa näköalapaikoille matkan varrella.
Pääkaupungissa dodo-museo (Mauritius Natural History Museum) ja Mahebourgissa National History Museumiin kannattaa tutustua, vaikka kovin isoja eivät olekaan.
Suosittelen myös katamaraaniretkeä, jossa on mahdollisuus nähdä villejä delfiinejä. Jos ei itse sukella, niin merenpohjakävely on myös mielenkiintoinen kokemus.- satuhoo
Mielettömästi kiitoksia näistä mahtavista retki vinkeistä. 9.2.08 starttaan matkaan, viime yönä nappasin edukkaan matkan netistä. Kiitos ja hyvää jatkoa sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310619
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072125- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331091Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007