Laiton tällaisen aloituksen biobanhemmat palstalle, mutta ei tainnut olla oikea paikka. Kysyn siis täältä!
Tämä on ihan teoreettinen kysymys.
Eli jos lapsen vanhemmat ovat eronneet ja etävanhempi ei näe lasta lähivanhemman käytöksen takia. (mustamaalaaminen, haukkuminen jne)
Lähivanhempi puhunut myös lastenvalvojalle täyttä puppua. Eli kiillottanut omaa kruunuaan.
Lähillä kummallisia miessuhteita, lapsia monille eri miehille/elämä epävakaata jne.
Jos tilanne menisi siihen, että lähivanhempi menettäisi huoltajuuden/jouduttaisiin ottamaan lapsi huostaan, niin mihin lapsi sijoitettaisiin?
Etälle?
Sijaisperheeseen?
Lastenkotiin?
Mihin?
Tämä on ihan teoreettinen kysymys.
Eli jos lapsen vanhemmat ovat eronneet ja etävanhempi ei näe lasta lähivanhemman käytöksen takia. (mustamaalaaminen, haukkuminen jne)
Lähivanhempi puhunut myös lastenvalvojalle täyttä puppua. Eli kiillottanut omaa kruunuaan.
Lähillä kummallisia miessuhteita, lapsia monille eri miehille/elämä epävakaata jne.
Jos tilanne menisi siihen, että lähivanhempi menettäisi huoltajuuden/jouduttaisiin ottamaan lapsi huostaan, niin mihin lapsi sijoitettaisiin?
Etälle?
Sijaisperheeseen?
Lastenkotiin?
Mihin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
lapsen isälle (etäisvanhempi). Jos hän ei halua tai ei ole kelvollinen eli kykenevä ottamaan omaa lastaan huostaansa niin seuraava vaihe on lähisukulaiset ja sitten nuo mainitsemasi.
Hankkikaa todistettavia näyttöjä lapsen tämänpäivän arjesta.
Valheelliset puheet on kumottava lapsen edunvuoksi.
Mitä ymmärsin niin näin ei saa jatkua.
kun on jatkunut jo vuosia?
On tehty kyselyä josko joku sos ihminen kävisi katsomassa oloja, mutta kukaan ei ole tarttunut asiaan.
On erittäin paha mieli asiasta.
ei ole tietoa asuinpaikasta, mitä koulua käy jne
kyseiseen sosiaalihuoltoon lapsen isä pyytää kaikki paperit mitä hänestä on kirjoitettu. Lukee ne ja poistattaa kaikki ne asiat jotka on asiattomia eli valheellisia. Kukaan muu sitä ei voi tehdä ennen kuin lapsi on muistaakseni 16 vuotta silloin hän saa kaikista paperistaan kopiot. Silloin se on jo aivan liian myöhäistä tehdä asianeteen mitään.
Sosiaalista saa myös tiedot missä koulussa lapsi käy jne.
Eikä pidä pyytää vaan määrätä että asialle tehdään jotakin.
Mutta jos lapsen isä on holtiton ja ei kelpaa asiaa hoitamaan niin naapurit ja sukulaiset ovat velvollisia tekemään lapsenedunvuoksi ilmoituksen lastenhuoltoon.
P-puheet kumotaan totuuksilla. Hankitte todisteita ja todistajia, asia paperille ja ei kun postiin osoite lapsen asuinkunnan sosiaali. Näin yksinkertaisesti sanoen.
Lastenvalvojalle se on puhunut diipadaapa, ihan, mitä mieleen on tullut.
Sieltä ei saa mitään tietoja, äiti on kieltänyt.
niistä asioista mitkä koskevat häntä ja huostaanottoa. Äiti ei voi kieltää ja jos näin on niin ottaa yhteys asianajajaan. Kokemusta asiasta on joten kyllä tiedot lähtee hyvinkin helposti. Mutta ei sivullisille eikä asiaan kulumattomille.
Oliko tuo sukulaissijoitus vasta tämän vuoden juttu? Aiksemmin ei kai katsottu lapselle paikkaa lähi suvusta.
Isälle tai kelle muulle sukulaiselle annetaan lapsi, sen enmpää tutkimatta.
Jos menee puihin, niin kuitataan "Ei meillä ole kristallipalloa"
Lapsi olisi hyvä sijoittaa sukuun JOS suku on läheinen, pahan sisuisista sukulaisista tulee vain riesa.
sijoituspaikka varmasti olekaan kuin täysin puolueeton vieras. Jos sekä isän että äidin suku tulee toimeen omiensa ja toisen suvun kanssa,niin silloin varmaan hyvä ratkaisu. Muuten on vaara, että lapsi joutuu kiistakapulaksi, jolla on hyvä vedättää. Meidän sijaislasten osalta sukusijoitukset eivät olisi tulleet kuuloonkaan, toistensa kurkussa ovat riittämiin nytkin koko ajan olleet, ja lapsien vanhemmat eivät ole olleet halukkaita antamaan lastaan sukulaisten hoiviin just tästä syystä. Vieras sijaisperhe voi keskittyä vain lapseen.
Ei isä automaattisesti saa kaikkia tietoja, vain jos ne tiedot koskevat häntä jollain tavalla. Mitään tekstejä ei voi poistattaa, mutta sinne voi vaatia lisättäväksi oman näkökantansa. Isä ei voi lähteä tuolla tavalla määräämään, älä nyt hyvänen aika noita neuvoja usko!!! Mitä jos hakisit tapaamiset ensin käräjäoikeuden kautta? Jos lähi ei suostu tapaamissopimukseen niin käräjille se on mentävä, sitä kautta voit hakea täytäntöönpanoa jos ei muuten tapaamiset onnistu. Eri asia sitten on jos selviää isän olevan sellainen ettei lasta hänelle voikaan antaa edes tapaamisiin...
vaan ne on itse isän pyydettävä. Poistamisella meinaan että papereihin kirjoitetaan juuri se lisä teksti joka asiasta mikä on valheellinen ja toista loukkaava eli todistettavissa oleva oma näkökanta asiasta/asioista.
Minulla on tässä nenäni edessä juuri tuollaiset paperit jotka eräs vanhempi saanut kolme viikkoa sitten.
Autan ja tuen häntä asian tiimoilla.
lapsenäiti on ollut todella manipuloiva koko ajan että voi sanoa senkin olevan hyvin vaikean ongelman myös hänelle itselleen.
Nyt uhkana menettää lapsensa omasta elämänarjestaan. Sehän on selvä että käräjäoikeuden kautta se pitää hoitaa...
Kun ei tähänkään asti ole lastaan tavannut. Sijaisperheeseen menis, veikkaan.
Lähinnä kyllä kuulostaa ettei sijoitettaisi mihinkään, tuollaiset ovat vain lähin mustamaalaamisesta johtuvia paskapuheita.
Mikäs olet arvostelemaan lähin miessuhteita kummallisiksi? Ja mikäs se on tänäpäivänä "kummallinen" mies-suhde? Ei sitten mikään.
Ja kaikilla elämä on hieman epävakaata joskus.
Tuskinpa etävanhemman puheiden perusteella otettaisiin huostaan. Puheet tulkittaisiin vain kateelisen panetteluksi, mikä oikein onkin.
Espoo ja Porvoo ottaa joka tapauksessa huostaan.