Äläkää myykö. Menee liian halavalla.
Keparin keskusteluissakin näytti olevan passaajien puheenvuoroja.
Pidetään kiinni omasta ja laitetaan kunnon hintapyyntö kun on sen aika.
Keparin keskusteluissakin näytti olevan passaajien puheenvuoroja.
Pidetään kiinni omasta ja laitetaan kunnon hintapyyntö kun on sen aika.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi olla niinkuin sanot, mutta ei yksi osake tee kesää eikä talvea, panin pois laatikosta ei vaivaa enään.
Muistakaa kuitenkin alle 1000€ kaupoista /vuosi ei tarvitse maksaa pääomatulo veroja.
Nyt jos on tappioita, voi voiton vähentää, eihän nämä nyt paljonkaan mitään meinaa, mutta kuitenkin.
Tänä vuona hiljaista, ei voittoja johon tuon 203€ olisi lisätty ja verot sittn 28% mukaan voitosta.
Jos olisi 10> osaketta jättäisin parempia tarjouksia varten.
On hyvä keskustella, koska sijoitusneuvojat eivät yleensä tiedä juuri mitään, katselevat anlyytikkojen papereista, no siellä kun ei ole mitään.
Odotellaan parempia hintoja. ;)
Kyllähän noita kaiken maailman profeettoja on.
Mutta osakkeen joko myytte, tai se lunastetaan, tähän on vpl:llä oikeus, koska omistaa yli 90% osakekannasta, ja tätä oikeutta aikovat käyttää.
203 euroa on aika hyvä hinta, kun osakkeesta on aikaisemmin maksettu 50€.
Lunastuksessa voi mennä tuohon 50€ hintaan.
Tottahan toki me osakkeista luovutaan mutta kyllä niistä vähän enemmän halutaan kuin 203 ekee. Aikaisemmin on maksettu 50 ja sitä aikaisemmin 350.
Nythän markkinahinta määräytyy nimenomaan sen mukaan mihin hintaan niitä on ostettu eli mitä enemmän tulee näitä allekirjoitettuja 203 euron myyjiä sitä todennäköisempää on että niistä maksetaan markkinahinta 203 euroa. Mutta jos useampi haluaa pitää tulee välimieskäsittely johon saa jättää oman pyyntinsä.
"Jos pakkolunastuksessa vähemmistöosakas vastustaa lunastusta tai ei hyväksy tarjottua hintaa, asia ratkaistaan välimiesoikeudessa. Kun oikeus on antanut tuomionsa ja se on saanut lainvoiman, lunastamatta jääneiden osakkeiden lunastushinta talletetaan (kuukauden kuluttua) lääninhallitukseen"
Ehkä puolet tapauksista päättyy tappioon ja hinta jää alkuperäiseen. Silloinkin saat odotusajalta noin 5% korkoa (oikeus määrittelee koron) Käsittely voi kyllä kestää puolisenkin vuotta mutta 203 euroa on niin vähän etteikö sitä voisi katsoa koko systeemiä läpi.
koskaan 350 euroa.
Liittymistä on maksettu 350€, kun on ollut osake tallessa, jos osaketta ei ole ollut tallessa, on hinta ollut 300€
Nythän ei olla ostamassa liittymää, vaan pelkkää osaketta.
sen hinta on siis ollut 50€.
Sinne meni hintaan 203 €.
Ostohinta silloin 1990 oli 2 mk.
Taloustaito lehti 2006/4 Kokkolan Puhelin Oy osake hintatieto 200 €.
Oli siinä lehdessä kaikkiaan 16 puhelinyhtiön silloista hinta tietoa.
Hintatietoja löytyy myös netistä Kauppalehti, muut listat, privanet. Kopu Osto 50 € myynti 150 €. hinnat eivät ole kuitenkaan "päivän" hintoja.
Markkinat määrää nytkin hinnan 1 kpl 203 €, jos on paljon ja jaksaa odotella "voi" saada puolta enemmän, jos yhtiönhinta on osaketta kohti tarpeeksi suuri.
Niin ja mikään ei estä, että alkaa itse ostamaan 205 € kpl.
Keskustelu avartaa vaikka ei olekkaan yhdenosakkeen kohdalla isosta summasta kysymys.
Kaupoista tulee tietysti myös kuluja, kuten välityspalkkio.
Listaamattomista osakkeista varainsiirtovero maksetaan myös usein puoliksi myyjän ja ostajan kesken.
Osaisiko joku sanoa kuinka monta osaketta minulla on? Minulla on nimittäin Kopun "osakekirja" jonka toisella sivulla on sellaisia pikku kuponkeja 12kpl, joissa lukee "osake". Omistanko siis yhden vai 12kpl Kopun osakkeita? Näissä kupongeissa on kaikissa sama "sarjanumero" vaimikäseon. Minulla on on puhelinliittymä, jota varten tuo osake on aikoinaan hankittu.
Käytä vaikka vessapaperina.
Ketään ei kiinnosta.