ansiosidonnaiselta päivärahalta kotihoidotuelle??

Haluaisin hoitaa lapsiani kotona vielä kun ovat pieniä. Mutta koska tuo kotihoidontuki on niin surkea ajattelin että ilmoittautuisin työttömäksi jolloin saisin ansiosidonnaista päivärahaa. MUTTA mitäs sitten jos työkkäri pakottaa töihin (mikä on epätodennälöistä koska silloin kun olen niitä hakenut ei ole löytynyt)voinko yht äkkiä sanoakin että en lähde töihin vaan jäänkin taas kotihoidontuelle???
Onko kellään kokemusta onnistuuko se niin helposti????
1262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voit ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi ja hakea työttömyyspäivärahaa, jos haluat. Silloin sinua koskevat samat velvoitteet, kuin muitakin työttömiä, eli velvollisuus ottaa vastaan tarjottua työtä tai koulutusta. Eli työkkäri voi sit myös koulutusta (kursseja) sulle tarjota. Voit niistä tietysti kieltäytyä, jolloin todennäköisesti saat karenssin eli siltä ajalta et saa työttömyyspäivärahaa. Kotihoidontukea voit toki saada, jos vain lasta kokonasi hoidat.
Sitä en osaa sit sanoa, et katsotaanko sit tämä kieltäytyminen joskus myöhemmin (karenssin jälkeen tai uudelleen työttömäksi ilmoittautuessasi) päivärahan saantiin vaikuttavaksi asiaksi.
Jos työttömänä saat työttömyyspäivärahaa, niin sen päivärahan maksaja vähentää siitä kotihoidontuen määrän. Voit myös lopettaa kotihoidontuen hakemisen ja saat koko summan sit pvrahan maksajalta. Mut ei kannata lopettaa sitä kotihoidontuen hakua, jos vaikka et sit äkkiä saakkaan työttömyyspäivärahaa.
Itse saan n. 800 euroa ansiosidonnaista ja saan kotihoidontukea. Eli käytännössä: kassa maksaa n. 500 ja kela n. 300.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Haluaisin hoitaa lapsiani kotona vielä kun ovat pieniä. Mutta koska tuo kotihoidontuki on niin surkea ajattelin että ilmoittautuisin työttömäksi jolloin saisin ansiosidonnaista päivärahaa. MUTTA mitäs sitten jos työkkäri pakottaa töihin (mikä on epätodennälöistä koska silloin kun olen niitä hakenut ei ole löytynyt)voinko yht äkkiä sanoakin että en lähde töihin vaan jäänkin taas kotihoidontuelle???
Onko kellään kokemusta onnistuuko se niin helposti????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu