Olen kuullut että Toisen asteen tutkinnon voi myös suorittaa ulkomailla. Tästä on tullut iso unelmani!
Olen kiinnostunut paljon media-alasta ja musiikinteknologiasta (Siis studiotyöskentely musiikin parissa miksaus,masterointi)
Myös Video/valokuvaus jutut ovat lähellä sydäntä.
Suomalainen koulutus kyseiselle alalla on tietääkseni suht kehnoa, mutta se ei ole pääsyyni.
Unelmamaitani olisi USA/Japani, mutta on myös muita
Olen siis peruskoulun viimeisellä luokalla tällä hetkellä.
Kellään kokemuksia, ei välttämättä alasta mutta tutkinnon suorittamisesta ulkomailla? :)
Kertokaa mitä pitäisi tietää, mihin ottaa yhteyttä haussa ja ennen kaikkea niitä KOKEMUKSIA.
Kiitos jo etukäteen.
Olen kiinnostunut paljon media-alasta ja musiikinteknologiasta (Siis studiotyöskentely musiikin parissa miksaus,masterointi)
Myös Video/valokuvaus jutut ovat lähellä sydäntä.
Suomalainen koulutus kyseiselle alalla on tietääkseni suht kehnoa, mutta se ei ole pääsyyni.
Unelmamaitani olisi USA/Japani, mutta on myös muita
Olen siis peruskoulun viimeisellä luokalla tällä hetkellä.
Kellään kokemuksia, ei välttämättä alasta mutta tutkinnon suorittamisesta ulkomailla? :)
Kertokaa mitä pitäisi tietää, mihin ottaa yhteyttä haussa ja ennen kaikkea niitä KOKEMUKSIA.
Kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennen kuin kovin innostut, annan sinulle tässä jotain mietittävää ja kaikki tämä perustuu omiin kokemuksiin ulkomailla opiskelusta.
-Onko sinulla paljon rahaa?
-Onko sinulla vanhempien lupa?
-Miten saat hankittua asunnon/pankkitilin alaikäisenä ja vanhempien allekirjoituksia ulkomailta käsin?
-Oletko ajatellut asiaa varmasti loppuun asti?
-Oletko tietoinen, että opiskelu ulkomailla maksaa (etenkin hyvissä kouluissa) ja että EU:n ulkopuolella ei yleensä voi tehdä töitä opiskelijastatuksella ja jos voi, se on todella rajoitettua?
-Riittääkö ylipäätään rahkeet muuttaa ulkomaille alaikäisenä, sillä harvalta täysi-ikäiseltäkään se onnistuu ihan tuosta vaan?
-Tiedätkö minkä verran paperisotaa saatetaan tarvita, ennen kuin peruskoulun opintosi hyväksytään ko. maassa?
-Oletko varautunut siihen, että tulee mutkia matkaan ja että joudut ihan itse hoitamaan koko prosessin, eikä valmiita vastauksia välttämättä löydy yhdeltäkään nettisivulta, vaan saatat pahimmassa tapauksessa joutua menemään paikan päälle toimistoon jonottamaan tunniksi tai useammaksi, jonka jälkeen virkailija voikin sanoa, ettei tiedä asiasta mitään, tule huomenna uudestaan? Ja kun menet seuraavana päivänä, toimisto onkin kiinni siestan tms. takia?
Raha asiat huolettavat paljon. Ei ole hajuakaan mitä kyseinen temmellys tulisi kaiken kaikkiaan maksamaan, siksi etinkin tietoa.
Eikö nuorille (alle 18-vuotiaille) ole olemassa isäntäperheitä?
Kuten sanottua, asia piilee unelmissa vain, luultavasti jääkin, mutta asiasta TODELLA kiinnostuneena tarvitsen paljon tietoa, mikäli tarjoutuisi pienen pienikin mahdollisuus.
Sopisiko vaihto-oppilasvuosi? Jos haluat valita, missä koulussa haluaisit opiskella, joutunet valitsemaan yksityiskouluvaihtoehdon, mutta siten voitkin päästä opiskelemaan mieluisia aineita vuoden ajan paikallisessa lukiossa. Sinun kannattaa selvittää, mistä löytyisi sopiva oppilaitos ja sitä kautta lähteä selvittelemään vaihtoa jonkin järjestön kanssa. Sitten täysi-ikäisenä voit lähteä suorittamaan yliopistotutkintoa ulkomailla ja se on helpompaa jo siksi, että on aikaisempaa kokemusta ulkomailta. Vaihtarina voi asua isäntäperheessä ja se kehittää kielitaitoa tulevia opintoja varten. Vaihto-oppilaaksi lähteminen maksaa normaalisti n. 5500-7000 euroa vuosi sekä käyttörahat siihen päälle, yksityiskoulu maksaa n. kaksi kertaa enemmän.
En epäile, ettetkö ole tosissasi tai halua tyrmätä haaveitasi, mutta usealla nuorella urasuunnitelmat muuttuvat matkan varrella ja siksi alaikäisenä seikkailu ominpäin voi olla helpostikin väärä ratkaisu, joka tulee vielä kalliiksi. Isäntäperheasuminen on toki mahdollista etenkin englanninkielisissä maissa, joihin tulee paljon korkeakouluopiskelijoita eri puolilta maailmaa. Muissa maissa isäntäperheitä on paljon vähemmän tarjolla.
Muistaakseni opintotuen määrään vaikuttaa vanhempien tulot, kunnes opiskelija täyttää 20 vuotta. Ja opintotukea ei kait edes saa ennen kuin lapsilisät loppuu tai jotain sinnepäin kuitenkin. Eli olisivatko vanhempasi valmiita maksamaan tuon ulkomailla opiskelun ja asumisen lähes täysin omasta pussistaan?
Ymmärrän, että halua lähteä kyllä löytyy, mutta suosittelisin minäkin lähinnä vaihto-oppilasvuotta (mikä sekin maksaa vanhemmillesi paljon) tai sitten odottamaan vielä pari vuotta ennen kuin lähdet. Samoin kokemus yksin asumisesta täällä kotona ei olisi pahitteksi ennen lähtöä.
Ulkomailla opiskelu on mahtava kokemus, joten tähtää siihen vaikka myöhemmissä opinnoissa, vaikket heti pk:n jälkeen pääsisikään lähtemään. :)
Tietääkseni ulkomailla saa opintotukea myös 16-vuotiaana, mutta siihen on tiettyjä edellytyksiä. Pläräsin huvikseni vain eilen KELAN sivuja läpi ja näin ymmärsin.
En ole asiaa kyllä vielä kauheen pitkälle miettinyt, kiinnostusta vain löytyy tosi paljon.
Mutta edelleen pistäkää vinkkejä/kokemuksia.
Tässä vaihtoehto yksityiskouluvaihtoon:
http://www.explorius.fi/yksityiskoulut/
Maavaihtoehtoina USA ja Kanada. Voit etsiä itsellesi sopivan koulun näistä maista ja järjestö hoitaa vaihto-oppilaspaikan. Hinta on noin 15 000 – 30 000 euroa per vuosi (koulumaksut, asuminen ja ruoka) ja on mahdollista hakea stipendiä.
Olipas se kallista. Ihan kiinnostavaa varmasti, maksaa aivan älyttömästi vain (enintään 30 000!!!)
Eikä kouluarvosanat oo mitenkään tosi korkeita, joten tuolta yksityishienosto koulussa tuskin pärjättäis.