Mitä tehdä, kun kun grand cherokeen (-99) sähk. antennin moottori kitisee ja rutisee? Thenyt sitä jo pitemmän aikaa. Merkkihuolto kertoi, että sitä ei ole tehty Suomen olosuhteisiin? Kai näitä on myyty myös Alaskan maille?
Onko mek. vika vai riittääkö rasvaus vai vaihtaako koko paketti?
Kuinka sen saa helpoiten irroitettua?
antenni
4
1367
Vastaukset
- Grand Chero
antennin ollessa ylhäällä ottaa jonkin sopivan pehmeän rätin tai vaikkapa talouspaperin palasen johon on sprayattu jotain sopivaa monikäyttö-öljyä. Tämä operaatio kannattaa suorittaa muutamia kertoja viikossa että teleskoopin saa puhdistettua kunnolla ja voideltua ohuesti.
Omassa Jeepissäni antenni on siinä mielessä huono että se nousee ja laskee aina soittimen virran mukana.
Se on kyllä totta että, sähköantennit eivät meillä ole parhaita mahdollisia mutta on myös paskapuhetta ettei niitä saataisi pysymään ehjänä. Kaikki kestää oikeanlaisella hoidolla ja vaivalla.
Toisessa autossamme MB C-180 vm.-03 on ko.sähköantenni toiminut juuri em. hoidolla tähän päivään asti. Nyt tosin Jeepissä pääsi varmaanki se antennin alasvetävä kaapeli irti koska ei laske vaikka moottori suriseekin, nousee kyllä jos painaa käsin alas.
Mercedeksessä on sillä tavoin poikkeava antenni ettei se nouse jos ei kytke nimenomaan radioa päälle, pysyy alhaalla CD-levyn alkaessa soimaan.- rasvaa
Rasvaus kyllä auttaa, mutta kun koneisto pyörii aina muutaman kierroksen ylimääräistä ja hammasrattaat rutisee.
Irroittamatta koneistoa, porasin pitkällä kairalla muoviseen koneiston kylkeen pari reikää ja sumutin pitkällä pillilä sinne teollisuudessa käytettyä molybdeenidisulfidi pohjaista ketjuöljyä. Alkoi muutamien käyttökertojen jälkeen toimimaan paljon paremmin. (reiät suljin pikkupurseella silikonia).
Ärsyttävää on muuten tuo antennin jatkuva ylös-alas toiminto.
Miksi Infinity Gold on tehnyt hienon järjestelmän, ja siinä ei ole omaa PWR-nappia antennille? Vastaus lienee siinä, että kun jenkkiläiset viettävät aikaansa autossa ja virta-avaimeen ei tarvi koskea.
- Nimetön
Mun GC:ssä veti jopa vettä sisäänsä ja talvella sitten jääty pystyyn tai joskus ala-asentoon. Kun ilmat lämpeni niin toimi taas hyvin ja joskus sitten oli kuin suihkulähde kun vedet pulppus ulos.
Se on puppua että olosuhteet olisi se ongelma, kyllä auton alkuperämaasta löytyy vaikeampiakin olosuhteita. En tiedä ovatko saaneet palautetta vai onko kustannuspaineet ajaneet siihen että uudemmissa malleissa se on korvattu perinteisemmällä piiskalla.
Kokeile noita antennin rasvausta yms. ensin. Muistaaksseni korjausoppaasta katsottuna on aika työläs irrottaa kun sijaitsee erinomaisen hankalassa paikassa.- jannis1
Oi aikoja, oi tapoja vai mitenkä se sanottiinkaan latinaksi: o tempores, o mores. Ottakaa se vaalean punainen johto pois sieltä soittimesta. Se ohjaa antennia. Laittakaa sille oma kytkin (n.1€) ja voitte ohjata antennin nousua omaan tahtiin. Kun mennään aamulla yöpakkasten jäädyttämään autoon, niin joutuuhan se antennia työntävä muovinen siansaparo koville, ehkä katkeaakin. Sama kuin alkaisi avata sähköikkunaa ennen ikkunan raappausta. Tulee mieleen yksi juhannus pöylinniemessä. Nainen menee amerikanautooni meikkaamaan taustapeilistä. Pistää mankan soimaan ja kuivattelee hiuksiaan pistäen auton puhaltimen päälle. Kutsuu myös ystävättäriään autoon kylään. ovet auki. Aamulla kysyy, että miksi tää paska auto ei lähde käyntiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614168KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122701Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452212Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291863- 241833
- 281556
- 171390
- 621265
- 1141213
- 311178