antenni

jhonson

Mitä tehdä, kun kun grand cherokeen (-99) sähk. antennin moottori kitisee ja rutisee? Thenyt sitä jo pitemmän aikaa. Merkkihuolto kertoi, että sitä ei ole tehty Suomen olosuhteisiin? Kai näitä on myyty myös Alaskan maille?
Onko mek. vika vai riittääkö rasvaus vai vaihtaako koko paketti?
Kuinka sen saa helpoiten irroitettua?

4

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Grand Chero

      antennin ollessa ylhäällä ottaa jonkin sopivan pehmeän rätin tai vaikkapa talouspaperin palasen johon on sprayattu jotain sopivaa monikäyttö-öljyä. Tämä operaatio kannattaa suorittaa muutamia kertoja viikossa että teleskoopin saa puhdistettua kunnolla ja voideltua ohuesti.
      Omassa Jeepissäni antenni on siinä mielessä huono että se nousee ja laskee aina soittimen virran mukana.
      Se on kyllä totta että, sähköantennit eivät meillä ole parhaita mahdollisia mutta on myös paskapuhetta ettei niitä saataisi pysymään ehjänä. Kaikki kestää oikeanlaisella hoidolla ja vaivalla.
      Toisessa autossamme MB C-180 vm.-03 on ko.sähköantenni toiminut juuri em. hoidolla tähän päivään asti. Nyt tosin Jeepissä pääsi varmaanki se antennin alasvetävä kaapeli irti koska ei laske vaikka moottori suriseekin, nousee kyllä jos painaa käsin alas.
      Mercedeksessä on sillä tavoin poikkeava antenni ettei se nouse jos ei kytke nimenomaan radioa päälle, pysyy alhaalla CD-levyn alkaessa soimaan.

      • rasvaa

        Rasvaus kyllä auttaa, mutta kun koneisto pyörii aina muutaman kierroksen ylimääräistä ja hammasrattaat rutisee.
        Irroittamatta koneistoa, porasin pitkällä kairalla muoviseen koneiston kylkeen pari reikää ja sumutin pitkällä pillilä sinne teollisuudessa käytettyä molybdeenidisulfidi pohjaista ketjuöljyä. Alkoi muutamien käyttökertojen jälkeen toimimaan paljon paremmin. (reiät suljin pikkupurseella silikonia).
        Ärsyttävää on muuten tuo antennin jatkuva ylös-alas toiminto.
        Miksi Infinity Gold on tehnyt hienon järjestelmän, ja siinä ei ole omaa PWR-nappia antennille? Vastaus lienee siinä, että kun jenkkiläiset viettävät aikaansa autossa ja virta-avaimeen ei tarvi koskea.


    • Nimetön

      Mun GC:ssä veti jopa vettä sisäänsä ja talvella sitten jääty pystyyn tai joskus ala-asentoon. Kun ilmat lämpeni niin toimi taas hyvin ja joskus sitten oli kuin suihkulähde kun vedet pulppus ulos.

      Se on puppua että olosuhteet olisi se ongelma, kyllä auton alkuperämaasta löytyy vaikeampiakin olosuhteita. En tiedä ovatko saaneet palautetta vai onko kustannuspaineet ajaneet siihen että uudemmissa malleissa se on korvattu perinteisemmällä piiskalla.

      Kokeile noita antennin rasvausta yms. ensin. Muistaaksseni korjausoppaasta katsottuna on aika työläs irrottaa kun sijaitsee erinomaisen hankalassa paikassa.

      • jannis1

        Oi aikoja, oi tapoja vai mitenkä se sanottiinkaan latinaksi: o tempores, o mores. Ottakaa se vaalean punainen johto pois sieltä soittimesta. Se ohjaa antennia. Laittakaa sille oma kytkin (n.1€) ja voitte ohjata antennin nousua omaan tahtiin. Kun mennään aamulla yöpakkasten jäädyttämään autoon, niin joutuuhan se antennia työntävä muovinen siansaparo koville, ehkä katkeaakin. Sama kuin alkaisi avata sähköikkunaa ennen ikkunan raappausta. Tulee mieleen yksi juhannus pöylinniemessä. Nainen menee amerikanautooni meikkaamaan taustapeilistä. Pistää mankan soimaan ja kuivattelee hiuksiaan pistäen auton puhaltimen päälle. Kutsuu myös ystävättäriään autoon kylään. ovet auki. Aamulla kysyy, että miksi tää paska auto ei lähde käyntiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4121
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      133
      4002
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      58
      3594
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3445
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3437
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3291
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2866
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2785
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2544
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2264
    Aihe