Hei vaan! Joulukuussa on lähtö Japaniin ja olis tarkoitus tutustua myös Okinawaan, onko kellään kokemuksia paikasta? Ja myös hyviä kohteita saa suositella;)
Toiveissa olis löytää sieltä trooppinen paratiisi ja lämpimät uimavedet. Myös sukellus/snorklaus kiinnostaa, liekö mahdollista tuolla päin?
Okinawa
1
1568
Vastaukset
- Tokiosta
Olin lokakuun alussa viikon Okinawalla snorklaamassa. Asuin pääsaaren länsirannikolla noin 60 km Nahasta pohjoiseen.
Säät olivat todella hienot. Päivisin 31 C, yöllä 27 C. Kostean kuumaa. Merivesi oli 29 C. Joka päivä tuli snorklattua noin neljä tunia. Vedet olivat kirkkaat ja pohjassa paljon nähtävää.
Muutan kerran päivässä näki myös merokäärmeitä. Ne ovat erittäin myrkyllisä. Myrkky on 10 kertaa kalkkarokäärmettä myrkyllisempää. Onneksi ne eivät olet agressiivisia eikä niistä ollut uhkaa, jos et härnännyt niitä.
Paikalliset asukkaat olivat ystävällisiä. Paljon puheliaampia kuin pääsaaren japanilaiset. Aluksi luulivat meitä ainan amerikkalaisiksi, mutta kun kuulivat, että ollaan suomesta suhtautuminen oli heti todella iloosta. Paikalliset eivät oikein välitä amerikkalaisista sotilaista.
Ruoka oli hyvää ja hintataso edullinen. Ajattelin emennä ensi syksynä uudestaan.
Joulukuussa siellä voi olla jo hieman viileämpää. Nyt näyttäisi olevan ihan hyvät kelit.
http://www.weatheronline.co.uk/weather/maps/city?PLZ=_____&PLZN=_____&LANG=en&CEL=C&SI=mph&CONT=asie&LAND=JP®ION=0026&WMO=47936&LEVEL=52&R=0&NOREGION=1
Päivällä 25 C ja yöllä 19 C. Merivesikin 25 C.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702081
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371465Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20792Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634