Ostimme ensimmäisen talomme toukokuussa 2008. Nyt talon edellinen omistaja vaatii meitä maksamaan hänelle häneltä perityn kiinteistöveron. Kuuluuko meidän maksaa osa tämän vuoden kiintestöverosta hänelle? Olen ymmärtänyt, että kiinteistöveron maksaa se, joka kiinteistön omistaa vuoden alussa. Hän kuitenkin sanoo, että meidän kuuluu maksaa henelle kiinteistövero 1.5-31.12.2008. Onko näin?
Kysymys kiinteitöverosta.
tietämätön1
2309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se maksaa, joka oli omistaja 1.1. Hänen kimppuunsa vouti käy. Oma mokansa, jos ei tuota huomannut.
Jos ette kaupanteko hetkellä asiasta keskustellut, eikä asiaa merkittu kauppakirjaan niin se menee myyjän piikkiin vero.
Kaikki tälläiset asiat sovitaan kaupantekohetkellä. Joskus, jos on esim vuokratontti, niin sen maksu jakautuu omistajien kesken asuttujen kuukausien määrällä, vaihka se maksewtaan myöskin kerralla koko vuodeksi