Paras levynkansi?

-G-

Mikä on mielestäsi Queenin hienoin/paras levynkansi?

8

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levynkansien

      top 3?

    • Soul Brother

      Laitoitpa pahan. II on vakuuttava varsinkin avattavana vinyylinä, jossa musta ja valkoinen puoli todella pääsevät oikeuksiina myös visuaalisesti. Jazz on myös visuaalisesti vangitseva. A Kind Of Magicin itseironiset rokkikukot toimivat myös, vaikka tässä vitsissä taisi olla toinen puoli totta. ;)

      Ja jos tässä nyt vanhaa tuttua "kolme parasta ja paskin" -mallia käytetään, niin News Of The Worldin kansitaide ei ole minulle koskaan oikein auennut.

    • Bad Co.

      Jos tässä käytetään TOP 3 menetelmää, niin se oli seuraavanlainen:

      1. Made In Heaven - ylipäätänsä kautta aikojen hienompia kansia rockmusiikin historiassa. Monien albumien kansitaiteessa on käytetty viimeisintä tehnologiaa tai jo valmista taidetta, herättämättä kuitenkaan sen suurempaa vaikutusta. Made In Heaven puolestaan on tavallinen kuva, johon on temppeli päälle lyöty - sen symboolinen merkitys tekee siitä taivaallinen ainutlaatuisen.

      2. The Miracle - tämä kansikuvakaunokainen edustaa sitten puolestaan toisenlaista, teknologiaan perustuvaa, taidetta, mutta kuitenkin tyylikkään personaallista sellaista.

      3. Sheer Heart Attack - melkoista retroilua, joka pursuaa sisäistä luovuutta, energiaa, nuoruutta ja hulluutta.

      Huonoin puolestaan on Hot Space, joka on melkoinen rimanalitus. Samaan kategoriaan oikeastaan kuuluvat myös niin-kovin-tylsät Jazz ja Flash Gordon, joiden kohdalla ainakaan pelkät "kansitaiteet" eivät houkuta levyä ostamaan.

    • Singer of Songs

      Vähän vaikea, mutta nimetään nyt kolme parasta.

      Innuendo
      - Se kannessa oleva klovni lukuisten maapallojen yllä kiehtoo jollain tapaa. Se kuva, kuten muukin albumin kuvitus, on J. J. Grandvillen käsialaa, mutta mietin miksi juuri se kuva on laitettu kanteen. Luulisi että sillä on jokin merkitys ja olen sitä tulkinnutkin. Jos jollakulla on oma tulkintansa niin olisin kiinnostunut kuulemaan...

      Queen II
      - Legendaarinen poseeraus kannessa. Musta väri viehättää.

      Made In Heaven
      - Sekä etu- että takakansi ovat hienoja, ja se albumi nimi on laitettu "leimana" kanteen, Made In Heaven.

      Huonoimmaksi voisin laittaa Hot Spacen kannet.

    • Sammy who was low

      1. Queen II - Paitsi että levy on musiikillisestikin yksi suurimpia suosikkejani niin sen kannet ovat loistavasti tehty!

      2. News Of The World - Minusta kuvitus on vain jotenkin taiteellinen, en vain tiedä miksi.

      2. Queen Rocks - Moderni, värikäs, mielenkiintoisesti sommiteltu.

      Huonoin: The Works, jostain syystä vähän liian yksinkertainen.

      • Sammy who was low

        NOTW ja QR eivät siis ole jaetulla kakkossijalla, vaan QR:n kohdalla kysymys on lyöntivirheestä. :P


    • vanha fani

      1. A kind of magic

      Masikin piirretyt kannet vaan on hauskat ja tyylikkäät, nimenomaan vinyylinä

      2. The Game

      Ne on tyylikkään yksinkertaiset ja aikoinaan hopeanvärisenä se erottui edukseen heti vinyylikaupassa

      Muita hyviä ovat jo ehdotetutkin Queen2, News of the world



      Huonoin on mielestäni The Miraclen kansikuva, en ole ikinä oikein pitänyt siitä, siinä kun on jotenkin irvokkaan ja inhottavan näköinen otus.

      • vanha faani

        The Miraclen kansi oli kyllä hyvä ideana, mutta kovin kaunis se ei ole.

        Huonoin kansi noin maineen kannalta oli tietysti A day at the racesin kansi. Ei tosiaankaan ollut fiksua tehdä lähes identtistä kantta kuin A night at the operalla ja vielä nimetä levy lähes identtisesti.

        Juuri tälläiset temput saavat kriitikot syyttämään itsensä toistamisesta ja menestyslevyn reseptin kopioimisesta.


        Made in heaveniä en viitsinyt nimetä hyväksi, koska se mitä ilmeisemmin suunniteltiin vsta Freddien kuoleman jälkeen. Onhan se hyvä, mutta valitettavasti lähes ainoa asia mitä muut ovat tehneet fiksusti Freddien poistumisen jälkeen.


        The Rocksin kantta en edes muista koska se oli kaikkein inhottavin rahastuslevy mitä Queenin nimellä on julkaistu. Greatest hits III tulee toki hyvänä kakkosena siinä sarjassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      32
      3937
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1344
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1011
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      884
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      871
    Aihe