Ristirouva

Mitä näkisit minun työelämään, pitkän aikaan jo aikamoinen stressi ollut, löydänkö uutta työtä vai jatkanko vanhassa?
3113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näkisin uuden työn tulevan jonkin muutoksen kautta, joka ei välttämättä johdu sinusta.
Henkisesti olet vielä ihan maltilla liikkeellä, vaikka koet syvällä sisälläsi masennusta ja surullisuutta, niin pyrit antamaan ihan tyynen kuvan itsestäsi.
Onko perhe/sukulaiset jotenkin esillä erikoisesti nyt elämäsi kuvioissa?
Hyvää joulun odotusta!

Äänestä
  • asiat on juuri noin niinkuin kerroit. Sisälläni on pieni kuolema, mutta pakko pitää silti itseni jotenkin kasassa. Tuo uusi työ kuulostaa aivan ihanalle, jospa näin kävisikin. Entinen on kaikki nykyiset ongelmat aiheuttanutkin. Hieman on myös parisuhteen kanssa ongelmia, etsikkoaika menossa, en tiedä kuinka käy...saatko vielä jotain näkyville?

    Äänestä

  • Rapumies* kirjoitti:

    asiat on juuri noin niinkuin kerroit. Sisälläni on pieni kuolema, mutta pakko pitää silti itseni jotenkin kasassa. Tuo uusi työ kuulostaa aivan ihanalle, jospa näin kävisikin. Entinen on kaikki nykyiset ongelmat aiheuttanutkin. Hieman on myös parisuhteen kanssa ongelmia, etsikkoaika menossa, en tiedä kuinka käy...saatko vielä jotain näkyville?

    Aiotko tehdä muutoksen työn suhteen? Mutta tuleva on auki ja pelottaa ja huoli rahastakin on. Tunnepuolella on takki tyhjä, rakkautta ei näy. En tiedä mitä se kertoo, oletko jo eroamassa? Aikaa parantumiseen vaaditaan ja kärsivällisyys on koetuksella. Uuteen työhön eli rahantulolähteeseen on mahdollisuus kuviossa.
    Elämä on sykleinä kulkeva jakso, jossa ainoa varma asia on muutos parempaan tai vaikeuksien ja koettelemusten kautta kasvaminen ihmisenä ja siitä palkkiona taas muutos parempaan. Kuulostaa hullulta, mutta sellaista se on.
    Toisilla jaksot kestävät vuosia, toisilla vain viikkoja välillä ja taas pitkä seesteinen aika, kunnes tapahtuu lyhyellä välillä paljon raskaitakin asioita.
    On varmasti sinun oppijaksosi nyt menossa, jos on vaakalaudalla avioliitto, työ ja henkinen kantti, mahdollisesti talouskin ja muut ihmissuhteet.
    Pidä huolta terveydestäsi! Vaikka on näin pimeää ja kurjaakin ilmaa, niin koita pystyä ulkoilemaan ja anna silloin itsellesi aikaa aivojen levätä ja nauti vain kaikilla aisteillasi luonnosta.
    Jos olet lukumiehiä, etsi jokin kirja. Voisin suositella esim. White Eaglen Henkisen kasvun tiellä tai Pekka Hämäläinen: Yllättävä voima lähempänä kuin arvaatkaan.
    Hemmottele itseäsi jollain pienellä teolla ikäänkuin palkintona, kun taas jaksoit jonkin pettymyksen.
    En jatka enempää, mutta pidä itsestäsi huolta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rapumies* kirjoitti:

Mitä näkisit minun työelämään, pitkän aikaan jo aikamoinen stressi ollut, löydänkö uutta työtä vai jatkanko vanhassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu