Sony Bravia AV5 jatkuvasti päällä

Telsumies123

Itselläni on Sony Bravia LCD TV. Ongelmana on että syöttäessäni videomateriaalia HDMI kaapelilla näkyy näytön vasemmassa yläreunassa jatkuvasti valitun AV-sisäänmenon tunnus eli AV5 ja siihen pikkuinen symboili kaupan päälle. Tämähän olisi ihan ok jos viipyisi näytöllä vain hetken mutta teksti näkyy näytössä jatkuvasti!! Tuo haittaa aika lailla leffojen katsomista kun oma "kanavatunnus" on häiritsevästi matskun päällä. En löytänyt mistään valikosta säätöä jolla tuon saisi pois. Onko jollakulla parempaa tietoa asiasta??

5

1947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin minulla poistuu

      Ainakin minulla tuo tunnus näkyy n. 5 sek ja katoaa sitten. Mitään asetusta en ole sen suhteen muuttanut.

      Varmaan kannattaa käydä Sonyn tukisivustolla. Mikä laite siis tuon HDMI-piuhan päässä? Oletko kokeillut laitetta toiseen tuloliitäntään?

    • kaukosäätimessä

      Siinä kaukosäätmen ylänurkassa virtakytkimen lähettyvillä on i-näppäin, jota painelemalla saat ruutuun vuorotellen kanavanumeron, av-tulon numeron ja signaalin sekä kellonajan. Samasta napista ne myös poistuvat.

      • pisteIIInpäällä

        Juu. tuo i-nappula hoiti homman! Kiitos paljon, olinkin aika ihmeissäni kun ei meinannut AV-promti millään lähteä.


      • Anonyymi

        Kiitos, mulla oli sama ongelma vieraiden käynnin jälkeen. Hermot meinas mennö vikaa etsiessä. Eli Suuri Kiitos Vinkistä 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻


    • Anonyymi

      Mullakin yleensä on ko. tunnus poistunut automaattisesti hetken päästä, mutta nyt joutui painamaan tuota kaukosäätimen painiketta ennenkuin poistui näytöltä, mikä lie ollut ettei hävinnyt itsekseen, vasemman reunan komposiittivideokaapelien kautta katselin dvd soittimen kuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3434
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2054
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1779
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1420
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1165
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe