millaisia alku oireet ovat? ei syö enään kunnolla ja juo paljon ni ei tullut muuta mieleen.... pari viikkoa sitten oksenteli kerran pari yön aikana.. miten hoidetaan? lääkärille tietysti mutta mutta..
koirien diabeetteksesta?
apuaaa.
6289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koira juo paljon ja laihtuu,kannattaa hakeutua lääkärille,voi olla hengenvaarallinen tila kun päästää liian pitkälle.
Edesmennyttä koiraa piikitettiin insuliinilla.
alkoi henki haista asetonille,mutta se taisi siinä vaiheessa olla jo aika pahana.Vettä joi ihan normaalin määrän,ei laihtunut mutta oli aika väsynyt,ei jaksanut kunnolla kävellä.
täytyykö ruokavaiota jotenkin muuttaa? ja minkä hintaisia insuliinit ovat?
todettiin vakava anemia.. oma keho vastustaa punasolujaan... mitkä sitten vähenevät sen myötä. kortisonia ja antibiootti kuurin sai, mutta tuskin auttaa:(
Olet jo saanutkin vastauksia, lisänä vielä sanoisin noihin oireisiin koiran laihtumisen ja turkin kiillottomuuden.
Koirani eli neljä vuotta insuliinin voimalla. Kun koira sai ensimmäisen insuliinipiikin sen vointi koheni huomattavasti, mutta seuraavana aamuna annettuani toisen insuliinipiikin muutos koirassa oli dramaattinen, väsyneestä, kuolemaa tekevästä koirasta tuli taas innokas ja energinen touhuaja.
En tiedä nykyisten insuliinien hintoja, pistelin koiraani Caninsulin-merkkistä insuliinia, mutta eläinlääkärissähän hintakin selviää.
Kyllä se ruokahalukin palailee kunhan saat lääkityksen käyntiin.
Eläinlääkäristä ostin w/d- raksuja, sekä saman sarjan purkkiruokaa, mutta niistä koira ei erityisemmin pitänyt, joten annoin tavallista ruokaakin mukana. Insuliinin pistelystä tuli vuosien myötä rutiinia johon koirakin tottui.
mutta oireet viittasivat anemiaan. tuskin koira enää takaisin punasolujaan saa, koska elimistö näkee ne vaarallisena:/