edunvalvojan sijaisesta? eli tulossa olisi perinnön jako jossa perikuntaan kuuluu kaksi ala-ikäistä lasta sekä heidän äitinsä (joka on heidän edunvalvojansa), nyt kuitenkin on jouduttu hommaamaan äidin tilalle sijainen, hoitamaan lasten asioita, niin kuinka kauan joutuu odottamaan maistraatista hyväksyntää?
kuinka kauan kestää..
..maistraatin vahvistaminen..
51947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
riippuen paikallisen maistraatin kiireistä...
asioita voi yrittää nopeuttaa esim. soittamalla maistraattiin
(käytännössä tuo edunvalvojan sijaisen hommaaminen on ihan älytön ja tarpeeton (ja vielä maksullinen) asia - lakiin pitäisi saada tässä kohtaa muutos, sijainen on käytännössä kumileimaisin, maistraatti tekee kuitenkin sen päätöksen - alaikäisen varojen turhaa käyttöä)
kuinkas muuten homma etenee siitä eteenpäin, kun maistraatista on tullu hyväksyntä? perinnön jakaja on valittu ja siihen on jokaisen testamentissa olleen vahvistus. Seuraavaksiko on itse jako? Saako sen jakotilaisuuden jälkeen rahat tost noin vaan tilille, vai vieläkö pitää odottaa jonkin viraston hyväksyntä vai?
Kun olette tehneet perinnönjaon ja edunvalvojakin on sen kuitannut niin se lähtee maistraattiin hyväksyttäväksi ja viipyy taasen tuon viikosta kuukauteen.
Ps. vinkkinä: kannattaa itse viedä edunvalvojan sijaisen kanssa paperit maistraattiin ja kysellä heti onko kaikki paperit siinä vai tarvitseeko jotakin vielä.
Meinaan että jos niitä lähetellään postissa ja maistraatti kyselee vielä jotakin lisäselvityksiä postin välityksellä niin tuo kuukausi voi olla optimistinen arvio.
Kauhistelin tässä taannoin Maistraatin perimiä hintoja jostain todellakin kumileimasimen käytöstä
syntyneistä kuluista.Lupa kuolleen,toisen vanhemman asuntoosakkeen myyntiin on 120 eur.Aika kova hinta yksinkertaisesta paperista!
Joo, joka paperi käytetään maistraarilla ja jokaisesta saa pulittaa tuon 120, että kalliiksi tulee!!