Vaikuttaako odottavan äidin väsymys vauvan vireyteen? Meinaan vaan kun olin sairaslomalla pitemmän aikaa ja vaivoista huolimatta tunsin oloni pirteäksi, kun sai nukkua riittävästi, ja vauva oli koko sairasloman ajan tosi aktiivinen ja potki ja jytäsi niin että välillä teki pahaa. Nyt palasin töihin ja oon kokoajan kuolemanväsynyt enkä meinaa päästä sängystä ylös ja töiden jälkeen makaan koko illan sohvalla väsymyksestä huonovointisena, ja samaan aikaan vauvakin on hiljentynyt lähes täysin. Tosi rauhallisesti liikkuu ja on pitkiä aikoja ihan hiljaa vaan. Että onko sillä nyt joku hätä vai onko vauvakin vaan väsynyt kun mammakin on?
Äiti väsynyt, vauva väsynyt?
Bumble-B
41117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
siis menossa.
Eli vauva väsynyt kun äitikin. Yhtähän te olette.
kun syyslomaa pidin niin todella aktiivinen vauva mutta kun palasin vielä töihin lomilta niin loppui aktiiviset liikkeet ja itselle iski kamala väsymys nyt kun jäin äitiyslomalle kamalat potkurumbat palasi.
relaa enempi aina kun mahdollisuus
Moi Bumble!
Mulla menossa nyt 35. rv. Olen ollut viitisen viikkoa jo sairaslomalla ja myös silloin tällöin aiemmin sairaslomalla erilaisten vaivojen vuoksi.
Aina kun olin kotona, oli vauva virkeä. Mutta töissä ollessa varsinkin, kun oli kiire ja paha olo henkisesti, niin vauva oli myös vähäliikkeinen ja onnettoman tuntuinen.
Kyllä mä taipuisin myös ajattelemaan, että äidin olotila vaikuttaa vahvasti vauvaan.