Minkä ikäisenä kymmensormijärjestelmä

ma_me_mu

Nykyaikana kaikki käyttävät tietokoneita, haluaisin opettaa lapselleni 10-sormijärjestelmän sokkona opetusohjelman avulla, mutta mikä ikä olisi hyvä? Lapsi saa kiitettäviä koulusta, on harrastanut pari vuotta pianonsoittoa, harrastaa myös liikuntaa. Nyt on ikää 12 vuotta. Onko mielestänne liian aikaista? (Itse opettelin vasta parikymppisenä, tosin aika oli silloin toinen.)

10

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainen 28

      Itse opettelin 10-sormijärjestelmän koulussa koneenkirjoitustunneilla, kyseessä oli vapaavalintainen aine, jota oli 1h viikossa 8. ja 9. luokilla. Eli olisinkohan ollut 13v kun opetus alkoi.

      Eiköhän 12v pysty aloittamaan koneella kirjoittamisen jalon taidon, kunhan hänellä löytyy kiinnostusta asiaan :)

      • opetetaan

        nykyään jo 3.-4.luokkalaisille koulussa. Toki pitää edetä lapsen tahtiin, mutta kyllä 12-vuotias pystyy opettelemaan kymppijärjestelmän. Jos lapsella itsellään on kiinnostusta asiaan ja oma halu oppia, niin ei muuta kuin lykkä tykö!


      • öööööööööööööö
        opetetaan kirjoitti:

        nykyään jo 3.-4.luokkalaisille koulussa. Toki pitää edetä lapsen tahtiin, mutta kyllä 12-vuotias pystyy opettelemaan kymppijärjestelmän. Jos lapsella itsellään on kiinnostusta asiaan ja oma halu oppia, niin ei muuta kuin lykkä tykö!

        Miks joku haluu opttaa 12 vuotiaal 10 sormijärjestelmän? eiks sen ikästen kuulu olla ulkon kavereitten kans eikä hikettä äitin kans koneel..


    • myöhässä!

      Kymmensormijärjestelmä samaan aikaan kun ekaa kertaa ottaa näppiksen alleen.

      Meillä lapset haldas sen jo 8 kesäsestä lähtien. Ihan tuli lukutaidon kanssa käsi-kädessä.

      • ...

        teidän kersat sitten oppivat lukemaan.


      • ...
        ... kirjoitti:

        teidän kersat sitten oppivat lukemaan.

        ne sitten sen tietokoneenkin saanut hankittua..


    • tapsaju

      myös 10v- lapset voivat opiskella taidon typingmaster JR-kurssilla, hauskalla tavalla.

    • minä vain..

      hmm, itse olen pari kymppinen nainen. oon käyttäny tietokonetta paljon n. 8-vuotiaasta asti, ikinä en ole mitään kymmensormi järjestelmää opetellut, mutta nopeasti kirjoitan, silmät kiinni onnistuu, niin nyt kysynkin mihin sellasta 'opiskelua' enää tarvii, kun elää vaan nii siinä sen kirjottamisen oppii samalla ! kertokaa toki jos erimieltä olette. minä vaa en ymmärrä. ite kirjotan yhtä nopeesti ku ajatustaki tulee, esim tätä kirjottaessa...liekö sit liian hitaat ajatukset, mut en tarvis osaa yhtää nopeemmi !!

    • JJJJJJJ

      Jos kirjoitat nopeasti "kahdella sormella", kirjoitat salamanopeasti kymmenellä. Itse olen opetellu kymmensormijärjestelmän ja käytän jatkuvasti mm töissä. Myös laskimella lasken viidellä sormella. Suosittelen. Jos nimittäin tökit nyt parilla sormella, olet niskavaivainen viiden vuoden päästä. Tosin jos et tarvi konetta työssä, ei ehkä välii...

    • Moikka,siis oon11

      Olen 11v, ja osaan kirjoittaa 250 merkkiä minuutissa, tämä ei ole paljon, mutta kumminkin. Olen luokan nopein kirjoittaja, ja olen ulkona 4h pv. Koneella 3h/pv.
      Eli: kone kirjoituksen voi opetella ihan koska vain, itse en oppisi varmaan enää, jos en osaisi sitä vielä. Eli käytän kymmenensormijärjestelmää.
      En osaa vielä 400merkkiä min, mutta kyllä osaan jo silloin ,kun olen jotain 16. Eli Siis nykyään vaan tulee nopeemmin konekirjotustakin. Meidän luokal kaikki osaa käyttää hyvin konetta ja kaikil tulee ainakin 120merkkiä minuutis eit kyl meidän luokkalaiset paremmin käyttää koneit ku moni muu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      58
      5555
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      180
      4524
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      3972
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      50
      3559
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3491
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      65
      3269
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3131
    8. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      27
      2722
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2307
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      33
      2300
    Aihe