2 AborttiaTehnyt

Hei!
Minulla on kaksi raskaudenkeskytystä takana. Ensimmäinen kirurgisesti ja toinen on lääkkeellisesti(2v sitten), eli tämän lääkkeellisen keskeytyksen jälkeen en ole käynyt tarkastuksessa(Jälkitarkastus) muistellessani kirurgista toimenpidettä,että se oli vapaaehtoinen. Olen alkanut miettiä, voiko tämä vaikuttaa lapsen saamiseen myöhemmin.. Onko jotain tietoa/kokemuksia vastaavasta kenelläkään?
111375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

vaikka abortit ois onnistunu kuinka "hyvin" (huh..siis "hyvinonnistuneet tappamiset"?!) takaa mitenkään sitä etteikö voisi olla ongelmia myöhemmin jostain muista syistä.

Äänestä
  • Siellä taitaa olla joku uskovainen abortin vastustaja..?

    Äänestä

  • 1987 kirjoitti:

    Siellä taitaa olla joku uskovainen abortin vastustaja..?

    tapakristitty kuten enin osa tästä kansasta. Eipä se nyt mitään jumalia vaadi kertomaan mitä abortti on, koska siinä tapetaan pieniä ihmisiä. Ja senkin ymmärtää enin osa (ovat siis 'vastustajia'?).

    Äänestä

Itse kävin kyllä jälkitarkastuksessa, joten siinä mielessä ei ole kokemuksia vastaavasta.

Mutta ei meilläkään sanottu, että olisi pitänyt mennä gynekologille sisätutkimukseen, vaan käskettiin vain otattamaan muutaman viikon päästä verikoe ja siitä raskaushormonipitoisuudet. Oma gynekologini sitten sanoi, että ehdottomasti kannattaa mennä sisätutkimukseen, kun raskaushormonipitoisuudet voivat laskea niin hitaasti.

Siis sinällään suurimman ongelman olet selvästi välttänyt eli raskaus oli oikeasti keskeytynyt. Muistaakseni siinä sisätutkimuksessa katsottiin lähinnä että kohtu oli tyhjentynyt kunnolla. Ja tietenkin ettei mitään tulehdusten jne. merkkejä ollut näkyvissä.

Ja sinälläänhän vasta tuollaiset komplikaatiot eli tulehdukset jne. aiheuttaisivat jotain ongelmia lapsen saamiseen.

Mutta kun asia sinua selvästi vaivaa, käy ihmeessä kysymässä sitä ihan asiantuntijalta, että saat varmuuden.

Äänestä

Ei enää ole mitään väliä oletko käynyt jälkitarkastuksessa vai et. Onneksi olet selvinnyt ilman verihyytymiä, infektoita tms.

Kaavinta voi aiheuttaa kohdun limakalvoille arpeutumista, jolloin munasolu ei välttämättä kiinnity limakalvoille enää kaavinnan raapimille alueille. Eli hankaluuksia saattaa olla tiedossa. Raskaudenkeskeytykset eivät koskaan ole riskittömiä! Tietäähän sen, kun tekee jotain mitä luonto ei ole suonut spontaanisti. Vertaa keskenmenoon. Menee kroppa vähemmästäkin sekasin.

Äänestä

mä mietin sillon ensimmäisen kerran (siis 16-vuotiaana)et mitä mulla on tarjota lapselle..ala ikänen äiti..ei työtä..ei koulutusta..isä armeijassa..jotku saattaa aatella et ajattelin vaan omaa napaa mut se ei pidä paikkaansa..enkä muutenkan ollu miehen kans tekemisissä..sitten kun haluan lapsen haluan sille vaan parasta enkä rikkinäistä perhettä jo alkuun..toinen kerta tuliki heti melkein perään ei olu ku vuos välissä vaikka oli ehkäsy..ois mukava jutella yksityisesti 1987

Äänestä
  • ajattelee kaikki ne joilla ei ole mitään terveydellistä syytä lapsen tappamiseen. Siis pelkkää mukavuudenhalua, haluttomuutta järjestellä asioita. Lapsi ei välitä äidin iästä, koulutustasosta yms. sivuseikoista. Äidin antama elämä on tärkeintä sillä (raskaus)hetkellä, eikä sitä pysty kukaan muukaan antamaan. On silkkaa itsekkyyttä jollei anna edes sitä mitä lähes jokainen (ilman hengenuhkaa) voisi!

    Äänestä

  • napaa kirjoitti:

    ajattelee kaikki ne joilla ei ole mitään terveydellistä syytä lapsen tappamiseen. Siis pelkkää mukavuudenhalua, haluttomuutta järjestellä asioita. Lapsi ei välitä äidin iästä, koulutustasosta yms. sivuseikoista. Äidin antama elämä on tärkeintä sillä (raskaus)hetkellä, eikä sitä pysty kukaan muukaan antamaan. On silkkaa itsekkyyttä jollei anna edes sitä mitä lähes jokainen (ilman hengenuhkaa) voisi!

    Jokainen saa olla niin ihanan itsekäs kun vaan haluaa lain rajoissa ;)

    Äänestä

  • sitten? kirjoitti:

    Jokainen saa olla niin ihanan itsekäs kun vaan haluaa lain rajoissa ;)

    julkisilla palstoilla oman mielipiteensä siitä itsekkyydestä.

    Äänestä

Miksi laukkaat aborteissa kun voisit välttää ne ehkäisyllä? Tuskin kellään noin tuuri käy että usein pettää..

Äänestä
  • niin saakelin monta Pilleri- ja Kierukkalasta tiedän , että ei se ole ollenkaan harvinaista että se ehkäisy pettää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 31 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


1987 kirjoitti:

Hei!
Minulla on kaksi raskaudenkeskytystä takana. Ensimmäinen kirurgisesti ja toinen on lääkkeellisesti(2v sitten), eli tämän lääkkeellisen keskeytyksen jälkeen en ole käynyt tarkastuksessa(Jälkitarkastus) muistellessani kirurgista toimenpidettä,että se oli vapaaehtoinen. Olen alkanut miettiä, voiko tämä vaikuttaa lapsen saamiseen myöhemmin.. Onko jotain tietoa/kokemuksia vastaavasta kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu