No nyt on sitte kasviongelma kun vesiarvot ja sitä myötä kalat on kunnossa... Pian ne ei taas oo kunnossa ku niin mukavasti noi kasvit levääntyy...
Eli 60l akva, kypsytys meni alunperin just niinku ei pitäis... http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001109&posting=22000000037648278 tuosta ketjusta löytyy se sähellys =(
No mutta nykyään siis vesiarvot ok, Kaloja 6 monnista (2xalbiino, 2xtäplä, 2xpanda) ja 5 miljoonakalaa. (joista se vahingossa pussiin uinut on osoittautunu kasvaessaan tytöksi, pian meillon akva täynnänsä miljooonakaloja)
Ongelma nyt siis kasvit. Levää ei laseihin kerry mutta kasvit... Kääpiökeihäslehtiä on kaksi, toisen lehdissä on levää, toisen ei. Kannattaasko ne levääset lehdet poistaa? Ja miksi vain toinen on leväänen? Toinen vieressä oleva on täysin ok ja puhdaslehtinen. Sama melalehtien kanssa. Nekin on vierekkäin, uudempi ja pienempi melalehdistä kerää levää. Vanhassa melalehdessä ei pahemmin levää oo. Miekkakasveista toinen enää jäljellä, ei kovin hyvinvoiva sekään.
Levä on sellasta ihan vihreetä ja nukkamaista, peittää koko lehden. Keihäslehdestä sitä yrittäny poiskin pestä, se kun on siirreltävis puunpalansa kans. Melalehdestä poikkonu levääsiä lehtiä jonninverran, pitääskö tehdä rankempi harvennus molempiin? Lannotuksena muutes kasveilla jbl 7balls ja Ferropol.
Ja se lamppu pitää vaihtaa... En sitä asiaa oo vieläkään hoitanu, toi lamppu on varmaan mitä sattuu ja vanha.
Eli lamppuvihjeet kans kehiin. Vaikka taitaa se ongelma olla ihan koko tuo akva, liikaa fisuja, huono suodatin ja liikaruokinta. Eli uusi ja paremmin varusteltu akvaario ja kypsyttää ja hoitaa sen kunnolla?
Osa kasveista levän peitossa? =OOO
11
913
Vastaukset
- fish KING
... uusi se putki siihen valaisimeen, esim. sellainen missä tuo valonteho olisi 8000-10000 kelvinin välissä ja spektri käyrä paketissa mahdollisimman laaja. Mikä tahansa merkki ja valmistaja kelpaa.
Hitaasti kasvaviin kasveihin tulee aina levää enemmän tai vähemmän aasialle ei voi mitään jos hiilidioksidia ei ole riittävästi, myös veden happamuus saa levän kasvua aikaan ja siksi monet käyttävät hiilari lisää akvaarioissaan, laskemaan pHta sekä lisäämään CO2 pitoisuutta.
Levää voit koittaa rapsutella pois pehmeällä hammasharjalla tai poistamalla koko lehden.
MOntako palloa/kasvi sulla on akvan kasveille laitettu, miten annostelet Ferropolia.
7ball riittää pienille kasveille 1 pallo/kolme kasvia, keskelle asetettuna... kerro tuosta toisen lannoitteen annostelusta lisää...
Taas kehoitan hankkimaan kämppään niin suuren akvan kuin sinne mahtuu kerralla ja tilipussin nyörit antaa myöden, 250l ja siitä ylöspäin...- Tirkkuli
noita savipalloja oon laittanu melalehdille 2 ja miekkakasveille yhden. Tosin sen toisen miekkakasvin jo ottanu poiskin, kuolema sille tuli.
Tuota jbl ferropolia laitan 15ml silloon tällöön ku muistan, varmaan kerta kk. Ainaki nuo keihäslehdet pukkaa ihan hyvin uutta lehtä ja toinen niistä on tosi hieno. Noi muuthan ny kasvaa savipallojen voimalla lähinnä, hyvin neki, pian on akva pelkkää kasvia.
Mies innostunu tosta akvasta, se perkules noita yliruokkii! No ei enää kyllä niin pahoon, on seki jo jotaki oppinu =D
Pistin äsken harventaen noita kasveja, poistin levääsiä lehtiä aika paljo. Joo se lamppu tarttee hommata, jos vaikka huomenna rantautuus taas eläinkauppahan, tilipäivä... =D Eikä se uus suodatinkaa mahottomia maksa, niitä tos kans kattelin nettikaupoista. - -Rihma-
Tirkkuli kirjoitti:
noita savipalloja oon laittanu melalehdille 2 ja miekkakasveille yhden. Tosin sen toisen miekkakasvin jo ottanu poiskin, kuolema sille tuli.
Tuota jbl ferropolia laitan 15ml silloon tällöön ku muistan, varmaan kerta kk. Ainaki nuo keihäslehdet pukkaa ihan hyvin uutta lehtä ja toinen niistä on tosi hieno. Noi muuthan ny kasvaa savipallojen voimalla lähinnä, hyvin neki, pian on akva pelkkää kasvia.
Mies innostunu tosta akvasta, se perkules noita yliruokkii! No ei enää kyllä niin pahoon, on seki jo jotaki oppinu =D
Pistin äsken harventaen noita kasveja, poistin levääsiä lehtiä aika paljo. Joo se lamppu tarttee hommata, jos vaikka huomenna rantautuus taas eläinkauppahan, tilipäivä... =D Eikä se uus suodatinkaa mahottomia maksa, niitä tos kans kattelin nettikaupoista.Täytyy todeta että Kingi on täysin oikeassa siinä että mitä isompi allas, sitä helmpompi se on pitää tasapainossa ja hoitaa.
Jos siis miehesikin on innostunut kalojen hoidosta(Muustakin kun ruokkimisesta), hankkisitte yhdessä isomman akvaarion ja paneutuisitte siihen.
Saa kunnollisen kalaston jne.
Tuohon pieneen pitää saada kunnollinen suodatus ja "väärä" valo on myös tärkeä levän kasvun syy, kuten liikaruokintakin.
Mitä nitraatti näyttää nykyään, ennen vedenvaihtoa?? - Tirkkuli
-Rihma- kirjoitti:
Täytyy todeta että Kingi on täysin oikeassa siinä että mitä isompi allas, sitä helmpompi se on pitää tasapainossa ja hoitaa.
Jos siis miehesikin on innostunut kalojen hoidosta(Muustakin kun ruokkimisesta), hankkisitte yhdessä isomman akvaarion ja paneutuisitte siihen.
Saa kunnollisen kalaston jne.
Tuohon pieneen pitää saada kunnollinen suodatus ja "väärä" valo on myös tärkeä levän kasvun syy, kuten liikaruokintakin.
Mitä nitraatti näyttää nykyään, ennen vedenvaihtoa??mullahan on vaan noi JBL liuskatestit muihin paitsi nitriittiin johon on tetran tippatesti. Nitraatti-tyynyn väri ei edelleenkää paljo miksikään muutu, en sitte tiedä onko nuo testit epäkurantteja. Kerran-pari kuukaudes testailen, vettä vaihdan sen 1/3 n.4 päivän välein.
Mies tykkää vaan ruokkia ja kattella fisuja =D Ei se nuita silleen hoida, eikä tarttekkaa. On se mulle sen ison akvan jo luvannu, nyt ei vielä sitä voida ostaa. Remontin takia akvan pitää olla jotensakki käsiteltävis, tuota ny vielä siirtelöö sit ku tarve on. - Tirkkuli
ja ei sellaanen ku piti ilimeesesti... Muistin vaan tuon että yli 7000K pitää olla, tuos on 13000K, tuo on siis Actizoo supra-lux lamppu. Otin kalleimman ku en mitää nuosta(kaan) ymmärrä. Ja siinä toises oli 7500K niin senki takia otin tuon =D Enee paree tms logiikalla taas mentiin mettään?
Suodattimen ostan ku ehin paremmin kaupas olla, ny oli kiirus. Mutta vinkkejä saa laittaa, olis helppo vaan hakia se mitä käsketähän, ettei taas mee mettähän! - fish KING
Tirkkuli kirjoitti:
ja ei sellaanen ku piti ilimeesesti... Muistin vaan tuon että yli 7000K pitää olla, tuos on 13000K, tuo on siis Actizoo supra-lux lamppu. Otin kalleimman ku en mitää nuosta(kaan) ymmärrä. Ja siinä toises oli 7500K niin senki takia otin tuon =D Enee paree tms logiikalla taas mentiin mettään?
Suodattimen ostan ku ehin paremmin kaupas olla, ny oli kiirus. Mutta vinkkejä saa laittaa, olis helppo vaan hakia se mitä käsketähän, ettei taas mee mettähän!Ohoh, en tollasta putkee ookaan koskaan nähnykkään, mahtaa olla komeen värinen, ettei vaan oo merivesi akvaan??? Marine lukeeko mitään sellasta???
Eheimin 2010 olis parasta mitä tähän olis tarjota... kattele sellasta, unohda muut, no, Fluvalin vastaavan kokoinen on yhtä hyvä. - Tirkkuli
fish KING kirjoitti:
Ohoh, en tollasta putkee ookaan koskaan nähnykkään, mahtaa olla komeen värinen, ettei vaan oo merivesi akvaan??? Marine lukeeko mitään sellasta???
Eheimin 2010 olis parasta mitä tähän olis tarjota... kattele sellasta, unohda muut, no, Fluvalin vastaavan kokoinen on yhtä hyvä.sekä-että lamppu, luulisin ainaki =D Suomen sanaa tuos ei oo mutta fresh water osiossa kaamiasti (ymmärtääkseni) lupailevat levänpoistoa ja muuta ylettömän mahtavaa. On tos tosiaan se Salt Water osio alla, mun logiikalla tuo käy molempiin? Mutta on mun logiikka pettäny monta kertaa ennemminki!
Mä sitä aquaball suodatinta kattelin tuos, se ois tuunattavis sitte isompaan akvaanki? Mutta jossaki ketjus oli että pickup paree? Miksi? - fish KING
Tirkkuli kirjoitti:
sekä-että lamppu, luulisin ainaki =D Suomen sanaa tuos ei oo mutta fresh water osiossa kaamiasti (ymmärtääkseni) lupailevat levänpoistoa ja muuta ylettömän mahtavaa. On tos tosiaan se Salt Water osio alla, mun logiikalla tuo käy molempiin? Mutta on mun logiikka pettäny monta kertaa ennemminki!
Mä sitä aquaball suodatinta kattelin tuos, se ois tuunattavis sitte isompaan akvaanki? Mutta jossaki ketjus oli että pickup paree? Miksi?Pick upin massarakenne on ylivoimainen Abseen verrattuna.
- -Rihma-
fish KING kirjoitti:
Pick upin massarakenne on ylivoimainen Abseen verrattuna.
Erittäin samaa mieltä. Meillä luotetaan kanssa pikkualtaassa Pickupin voimaan, "Ballit" oli ihan persiestä. :)
- fish KING
-Rihma- kirjoitti:
Erittäin samaa mieltä. Meillä luotetaan kanssa pikkualtaassa Pickupin voimaan, "Ballit" oli ihan persiestä. :)
Mikä se oli... tee siitä oma juttu, pliide!
- fish KING
fish KING kirjoitti:
Mikä se oli... tee siitä oma juttu, pliide!
jepsees
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 134357
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831649Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2641488Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731465Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2371351Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121130Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341080Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079- 931024
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65993