Eläinallergiasta!

Dafe

Minulla on ollut jo 2 vuotta , eläinallergia ja astma.Mutta yllätys yllätys omistan 6 vuotiaan ihanan ragdoll kisun. =) Allergia alkoi kun kissa neitin oli nelja.Lääkäriin, vaan äkkiä ja allergia testeihin.Olen testien mukaan koiralle, lehmälle ja kissalle allerginen.Jossain vaiheessa sain lääkkeet mm. astamalääkkeet ja jotain allergia suihkeita yms.Lääkäri oli myös vähän sitä mieltä että, kissa pitää pois myydä, ettei allergia pahennu.Mutta pään pidin ja aloin astamalääkityksen, kissa en kainalossa.Nyt en enää käytä astmalääkitysttä, mutta ikäväkyllä jonkun verran on oireita, jos nokka kiinni kissassa on.Mun mielestä tämä on hyvä esimerkki siitä että jos vain okeasti haluaa jotakin,ja pyrkii siihen onnistuu.Ja jos haluaa allergisena kissan, täytyy joko itse kärsiä tai ei kärsiä allergia oireista, mmutta " palkka" on sitäkin suurempi, nimittäin eläin ja sen tuoma rakkaus!
Ps: En kyllä osaa sanoa. että voiko todella paha allergikko ottaa eläintä.Jotkut ovat myös sanoneet, että olen oppinut vaan sietämään kissaani.

4

836

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdollisesti....

      astman paheneminen. Se vain on mitä arvostaa, omaa terveyttään pitkällä tähtäimellä vai karvapalleroa..

      • ei lastakaan anneta pois

        Ei lastakaan anneta pois tosta noin vaan, kyllä eläin on sen koko elinajan ihmisen vastuulla. Jos kissan myy, ei voi koskaan olla varma mihin eläinrääkkäjä perheeseen tai kaltoinkohdeltavaksi se joutuu, ihmiset ovat todella hirveitä eläimille. Tietenkin jos kissa pääsee takuuvarmasti hyvään kotiin, esim. tutuille tai sukulaisille tai jonnekin missä kissan hyvinvointia voi käydä vielä jälkikäteen tsekkaamassa, niin se on sitten eri asia.


    • raggari

      Itse ostin 2vko sitten ragdollin pennun. Ystävälläni on astmaa ja sai oireita meidän pennusta, mutta joistakin kissoista hänelle ei tule mitään, esim.maine coon ja norjalainen metsäkissa. oletko ajatellut kokeilla siedätys hoitoa?

    • hieman aikuisempi näkökulma

      Huomaa että kirjoittaja on nuori mutta pitää silti vastata.

      Eläin on loppujen lopuksi vain eläin, se kyllä sopeutuu ja kiintyy uuteen perheeseen ihan yhtälailla kun se on kiintynyt vanhaankin perheeseen. Eläintä ei kertakaikkiaan voi verrata lapseen, tämän voi vahvistaa jokaikinen äiti.

      Mitä terveysasioihin tulee niin tahto ei siinä valitettavasti paljoa vaikuta. Mutta allergia ei silti aina tarkoita sitä että eläimestä on luovuttava. Voinkertoa että siinä vaiheessa kun jaksaa ainoastaan maata sängyssä ja ambulanssi hakee sairaalaan kun henki kulkee vain siinä määrin että juuri pysyy tajuissaan, edes puhumaan ei pysty, se lemmikistä luopuminen oman terveyden vuoksi ei ole ihan maailmanloppu kuitenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      103
      1279
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      769
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe