sain eilen shoppailu päivän lopuksi kukkaron pohjalle vaihdossa 1 turkin liiran, joka vastaa 0,50centtiä euroa, en siis rahaa huomannut, kuin vasta kotsalla, mut miten on mahdollista saada sellainen raha, kun maa ei edes unioniin kuulu?
turkin liirasta?
siis miten on?
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Matkailevilta ihmisiltä jää usein toisen maan valuuttaa rahapussiinsa. Joku on erehdyksessä tai tarkoituksella maksanut sillä ostoksiaan kassalla, eikä kassatäti ole huomannut. Ja nyt sinä sait sellaisen ´paluurahana´.
Matkustaa voi katsos EU:n ulkopuolellakin.
että matkustella voi;) hah:)
mut siis aattelin lähinnä että hyväksytäänkö tollainen raha kaupassa oikeastikkin..mut siis kiitos vastauksesta,ajattelin itsekkin samaa, että kaupan tätsylle on sattunut erheys siinä missä mullekkin;) hyi turkissa käynyttä suomalaista..tai turkkilaista turistia,no ei vais emmää nyt ton päälle itkeen ala;), mielenkiintoinen raha kaverille joka kerää kaikkia kolikoita;))
mut oikeesti pitäs kolikoillekkin joku tarkastus kriteeri olla, vaikka eivät suurempia summia olekkaan.., kun en periaatteesta haluu mitään kieroutta harrastettavan.