Mitä tehdä.

Väsynyt, turta ja sekaisin

Mistä saisin apua tilanteeseeni? Olen sairastanut jo pitkään masennusta ja minulla on siihen lääkitys. Käyn myös terapiassa kerran viikossa.

Masennus ei kuitenkaan näytä olevan kovinkaan hyvässä hoitotasapainossa, sillä kärsin jatkuvasta väsymyksestä, alakulosta ja nyt on kuvaan astunut myös univaikeudet joihin lääkäri määräsi rauhoittavan lääkityksen.

Minulla on 5 vuotias lapsi jota rakastan yli kaiken. Lapsen isän kanssa olemme eronneet reilu kolme vuotta sitten ja hän pitää lasta luonaan n. 4 yötä kuukaudessa. Hän on vuorotyössä, joten vierailuajat saattavat olla keskellä viikkoakin.

Oma tilanteeni on nyt se, että olen täysin ylikuormittunut eikä voimavarat lapsen kanssa meinaa millään riittää. Minulla on suuria vaikeuksia huolehtia lapseni perustarpeista. Työpäivän jälkeen en jaksaisi tehdä yhtään mitään. Syödään päivälliseksi turhan usein vain valmisruokia tai pelkkiä voileipiä. Koti on aivan hirvittävän sekainen. Lattiat ovat lapsen lelujen peitossa ja pyykit pesemättä. Tiuskin ja huudan lapselle. Hermoni pettävät hetkessä. Itken myös lähes päivittäin. Olen hirveän herkkä ihminen ja tunnen jatkuvasti huonoa omatunto siitä, etten pysty olemaan tämän parempi äiti lapselleni. Hän ansaitsee parempaa.

Minulla ei ole juurikaan omaa aikaa. Yksikin vapaa viikonloppu kuukaudessa olisi lahja taivaasta. En harrasta ravintoloita (olen absolutisti), haluaisin vain levätä joskus rauhassa ja viettää edes vähän aikaa ilman lasta. Minä olen niin uupunut. Mitä teen? Seinä on tullut nyt vastaan.

4

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfor

      Olisiko sinun mahdollista saada tukiperhe tai tuki henkilö, joka mahdollistaisi ainakin sen yhden vapaan viikonlopun /kuukausi. Puhu vaikka terapeutillesi tästä asiasta. Hänellä on varmaankin tietoa, mistä paikoista konkreettista apua ja tukea lapsesi hoitoon saat. Sinä et voi sairaudellesi mitään, mutta lapsesi ja itsesi hyinvoinnin turvaamiseksi tarvitset tukea.

      • perry

        En tiedä ihan tarkkaan tuollaisesta tilanteesta, kun lapsi on jo 5-vuotias. Mutta käytkö töissä kuitenkin tai opiskelet? No, jokatapauksessa, lapsi päiväkotiin. Ja kunta varmaan pystyy järjestämään kodinhoitoapua maksutta tuossa tilanteessa. Niin meillä oli, lapsi tosin pienempi silloin.
        Jos lapsella on kavereita vie niille lapsi joskus kyläileen niin saat lisää omaa aikaa..Sukulaisille jos on väleissä..Jaksamisia!


    • hanzq

      Kysypä sosiaalitoimesta tai asuinkaupungistasi suoraan kotiavusta.

      Minulla oli elokuussa tilanne, että lapseni jalka oli kipsattu ja tilanne kotona ihan kaoottinen.

      Entuudestaan tuttu perhetyöntekijä sai ajatuksia selkiytymään jo pelkällä puhumisella.
      Hän myös auttoi saamaan meille kotiavustajan, joka kävi 2krt/viikko.
      Kävin sen muutaman tunnin silloin töissä, kotiin tullessa oli ihanaa, kun oli vähän siivottu ja tiskattukin.

      Entä yksin- ja yhteishuoltajien liitto?
      http://www.yyl.fi/
      Itse muutaman yh:n kanssa olemme saaneet kasaan kuukausittan kokoontuvan ryhmän, jossa emme oikeastaan tee muuta kuin juttelemme ja kahvittelemme. Vertaistuki on ollut hyväksi :)

    • mimmu

      Viisivuotias kaipaa koko ajan seuraa. Se voi olla väsyttävää herkälle ihmiselle, joka usein tarvitsee omaa tilaa toipuakseen liikaärsykkeistä. Jos lapsellasi kävisi kotona kavereita, voisit vaikka vetää pitkäksesi sohvalle ja levätä sillä aikaa, kun he leikkivät. Jos tutustuisit kavereiden äiteihin, saisit ehkä itsekin kaverin, mikä piristäisi mieltä ja voisitte yhdessä keksiä jotain kivaa. Lapsesi voisi myös vastavuoroisesti olla välillä leikkimässä kavereiden luona, jolloin saisit aikaa vetää henkeä.

      Lapsesi on enää lyhyen aikaa näin paljon sinussa kiinni. Parin vuoden kuluttua hän menee kouluun ja hänen reviirinsä laajenee, hän viettää aina enemmän ja enemmän aikaa poissa kotoa, jolloin ehdit levätä enemmän. Mikä estää nytkään menemästä pitkäkseen, jos väsyttää? Vaikka koti olisi sekaisin ja syötävänä valmisruokaa, se on sinun kotisi ja sinun elämäsi ja voit järjestää asiat niin kuin itse parhaaksi näet. Lapsesi ei vaadi siistiä kotia ja itse keitettyä ruokaa. Kuka vaatii? Ei kukaan.
      Tsemppiä sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe