M20 ja sytytysennakon säätö

Eli miten homma kyseisessä moottorissa toimii? Virranjakajassa on paikka alipaineletkulle mutta siihen ei ole kytketty mitään. Kyse on -85 kakslitrasesta.
102451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

virranjakajaa kääntämällä.

Äänestä
  • Ja aika riski saa olla että sen tekee...Ainakaan käsin...Vanhemmissa kylläkin mutta ei -85:ssa

    Äänestä

  • Masa kirjoitti:

    Ja aika riski saa olla että sen tekee...Ainakaan käsin...Vanhemmissa kylläkin mutta ei -85:ssa

    kyl se ennakon säätö tapahtuu virranjakajaa kääntämällä ja onnistuu käsillä, kunhan muistaa löysätä sen lukituspultin jakajan juuresta. Olette kyllä aika pahasti hakoteillä jos meinaatte perusennakkoa säätää ja puhutte alipainesäätimestä. Alipainesäätimen tehtävä on muuttaa perusennakkoa karkeasti ottaen kaasupolkimen asennon mukaan (=imusarjan alipaineen mukaan) mutta siitä on lähdettävä että perusennakko on kohdallaan. L-jetronic-ruiskulla varustetuissa asia on näin, mutta Motroniceissa ennakkoa ei voi säätää, mutta ei siinä ole alipainesäädintäkään. Tiedän tämän, koska itsellä ollut -86 320i ja siinä säätö tapahtui näin.

    Äänestä

Se säätyy automaattisesti ku kytket sen alip.letkun imusarjasta siihen paikolleen...

Äänestä
  • Eli mistä kohtaa imusarjasta otan alipaineen tuolle? taitaa olla kolme eri letkua, jotka menee imusarjaan.. onko sillä mitään väliä?
    Entäpä apiko-liitin jakajan kyljessä, onko sillä mitään virkaa?

    Äänestä

Alipainekalvolle onkin kaksi letkuliitintä, yksi etupuolella ja toinen taka. Miten ne letkut noihin pitää kytkeä?

Äänestä
  • Sytky säädetään käsin! jakajassa on asteen minkä mukaa sitä säädetään!!!

    Äänestä

  • 320i e30 -85 kirjoitti:

    Sytky säädetään käsin! jakajassa on asteen minkä mukaa sitä säädetään!!!

    ""jakajassa on asteen minkä mukaa sitä säädetään!!!""

    ja

    ""Sytky säädetään käsin!""

    Eläköön, Nuori Suomi!!

    Äänestä

  • Bill M. White kirjoitti:

    ""jakajassa on asteen minkä mukaa sitä säädetään!!!""

    ja

    ""Sytky säädetään käsin!""

    Eläköön, Nuori Suomi!!

    Elikkä ruuvia löysäämällä ja jakajaa kääntämällä, mutta mistä tiedän milloin se on kohallaan? Ja edelleen miten niiden letkujen tulee mennä? Kaksi letkuliitintä, mutta tällä hetkellä tulee vain yksi letku etupuolelle.

    Äänestä

  • ongelma kirjoitti:

    Elikkä ruuvia löysäämällä ja jakajaa kääntämällä, mutta mistä tiedän milloin se on kohallaan? Ja edelleen miten niiden letkujen tulee mennä? Kaksi letkuliitintä, mutta tällä hetkellä tulee vain yksi letku etupuolelle.

    sytytysennakko katsotaan ajoituslampulla. Kannattaisi jättää sellaisen tehtäväksi joka osaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ongelma kirjoitti:

Eli miten homma kyseisessä moottorissa toimii? Virranjakajassa on paikka alipaineletkulle mutta siihen ei ole kytketty mitään. Kyse on -85 kakslitrasesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu