savonlinnan autoilijat

olen käynyt aikas mones kaupungis suomes ja ulkomailla.en ole tavannut samanlaista ajokulttuuria missään muualla."kaupungissa"ajetaan kun reikäpäät ja sit kun mennään ulos kaupungista ni sit alkaa pelottaa.n,70 ja kun yrittää ohi niin sit ajetaan keskellä tietä.
91182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

" Käymäläinen " Jos olet käynnynnä jossain putikossa, jopa kermäillä ulkomailla enintään
stokholmassa. Niin et suatana sentään tiijä ulokomuanliikennekulttuurista höykäsenpölläystä.
Suatanan nolokki. Perskutarallaa, eksyt heti, jos
tulet tänne Kellarpellon ABC:lle. Liikenneympyrästä et selviä ilman naviguattorii.
Moinennii ulokomuaneläjä. Minnäi pistelen 7 kympii polokutakonneella, sainpa kerran sakot jopa ylnoppeuvesta. Tuntivatten kylänpolliisit
miut luonnottomansuuresta klyyvarista. Unohtu laittoo noussi kypäränsiissään, ol niin suatanan kiire kallislahdenteboilille. Siellä ol kultamokka tarjousessa. Sai 5:dellä eurolla paketin. Ol miusta aika evukasta. Että elä viiti
moinennii elvistellä. Itelläs on reikäpiässä.
Miekää en ennee käytä kypäree, ku ajelen polokutakonneella. Ihan sen takia, ku kerran surrautinlepikkoon ja kypärä halakes. Nyt oun käyttännny villapipoa , ei meinoo yhet rutut sit mittää. On ainannii heleppo oikasta. Ei miulla tässä muuta. Hyvvee illanjatkoo teille kaikille.
P.s. Siulekkii ulokomuaneläjä..., mukamas.

Äänestä

Turhaan tänne purnaat sillä ei nämä tolvanat kuitenkaan mitään opi eivätkä ymmärrä. Nämä elävät vielä sitä lehmipolkuaikaa, joka ensin ennättää koheltaa kaukalolle saa suurusta. Kun koti häviää näkyvistä tulee ikävä ja eksytään.

Äänestä
  • osuit asian ytimeen.BINGO.

    Äänestä

  • ei voisi vähempää kiinnostaa jonkin ulkopaikkakuntalaisen urpon kitinät.

    Äänestä

  • ketään kirjoitti:

    ei voisi vähempää kiinnostaa jonkin ulkopaikkakuntalaisen urpon kitinät.

    Ulkokuntalainen huomaa liikenteen poikkeuksellisen typeryyden koska hänellä on vertailupohjaa. Kiinnostaako se paikkakuntalaisia vai ei niin se on eri asia.
    Turha kuitenkaan valittaa ruuhkanpoikasista tai toimimattomasta Olavinkadusta jos asialle ei edes haluta tehdä mitään ajotapoja järkeistämällä. Odotetaan vaan että rakennettaisiin uusia läpiajo-, ohiajo, tai kokoojateitä jotta jokaisella olisi oma baana jossa huristaa.
    Ohiajotiestäkään ei kannata tulevan taantuman aikana kovin hehkuttaa. Kun siitä ajaa ensimmäiset autot niin silloin se on valmis, siihen asti valmistuminen on täysin epävarmaa.

    Äänestä

täysin loppuun kaluttu aihe,käyttäkee hyvät immeiset mielikuvitustanne muittenkin aiheiden suhteen kirjoitellessanne tänne.Tiälä ku ei kummiskaa mainosteta yhtäkään autokoulua,eikä tarviikaa.

Äänestä

Tämä Savonlinnan autoilijat aihe on kyllä niin pystyynkuollut että kumma että joku viitsii enää edes vastata.

Samanlaisia vitun törppöjä niitä löytyy joka kaupungista. Turistit on ne suurin joukko jotka itkee siitä että savonlinnalaiset ei osaa ajaa autoa. Kyllä se on niin että ne turistit ei itse osaa ajaa täällä autojaan.

Jos täällä ajaminen tuntuu sinulle noin vaikeata olevan suosittelen puusta valmistettua mäkiautoa jolla voit harjoitella naapurin Kallen kanssa ja töötätä auton pihakoivun kylkeen.

Äänestä
  • Olet osittain oikeassa sillä turistihan ajaa liikennesääntöjen mukaan eikä osaa paikkakuntalaisten omia oikkuja. Esim. Ruislahden sillan alitus on todella vaarallinen ja typerä paikka. Vika kylläkin on siinä kohtaa katusuunnittelussa ja liikennesäännöistä piittaamattomista rekkakuskeissa. Muu risteysajo kaistanvaihtoineen on sitten ihan opettelua vailla olevaa toimintaa.
    Savonlinnalaisten liikennetuntemuutta kuvastaa erinomaisesti Teknolassa oleva liikennemerkki. Siinä on kärkikolmion alla lisäkilpi; VARO! Olet väistämisvelvollinen. Muualla maailmassa merkit tunnetaan eikä niissä tarvitse olla lappua alla siitä mitä ne meinaa.

    Äänestä

  • Heikkinpohjalainen kirjoitti:

    Olet osittain oikeassa sillä turistihan ajaa liikennesääntöjen mukaan eikä osaa paikkakuntalaisten omia oikkuja. Esim. Ruislahden sillan alitus on todella vaarallinen ja typerä paikka. Vika kylläkin on siinä kohtaa katusuunnittelussa ja liikennesäännöistä piittaamattomista rekkakuskeissa. Muu risteysajo kaistanvaihtoineen on sitten ihan opettelua vailla olevaa toimintaa.
    Savonlinnalaisten liikennetuntemuutta kuvastaa erinomaisesti Teknolassa oleva liikennemerkki. Siinä on kärkikolmion alla lisäkilpi; VARO! Olet väistämisvelvollinen. Muualla maailmassa merkit tunnetaan eikä niissä tarvitse olla lappua alla siitä mitä ne meinaa.

    on hankala sellaiselle joka ei sitä tiedä. Ehkäpä sen pitää olla raskaan liikenteen takia sellainen loiva Y aivan niinkuin moottoritiellä. Vaan mistäpä sellaisessa oppisi ajamaan kun ei olla moottoritietä nähtykään kuin kuvissa.
    Keskustassa hankala paikka turistille on sataman ja torin välisessä kulmassa Cafe Torpan nurkalla jossa vasen kaista kääntyy ja oikea jatkaa em. mutkan kautta satamaan. Kesällä tuossa paikassa tapahtuu paljon läheltä piti-tilanteita.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


käymäläinen kirjoitti:

olen käynyt aikas mones kaupungis suomes ja ulkomailla.en ole tavannut samanlaista ajokulttuuria missään muualla."kaupungissa"ajetaan kun reikäpäät ja sit kun mennään ulos kaupungista ni sit alkaa pelottaa.n,70 ja kun yrittää ohi niin sit ajetaan keskellä tietä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu