Loma Tukholmassa!

Mitä on ehdottomasti nähtävä Tukholman lomalla?
21745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos on Tukholmassa ihan ensimmäistä kertaa, niin suosittelen osallistumista kaupunkikiertoajelulle. Siinä saa hyvin ensikosketuksen kaupunkiin.
Kuninkaanlinnan aarrekammio, Vasa-laiva, Skansen ovat seuraavana "tärkeyslistalla". Kaknäsin tornista saa hyvän kuvan kaupungista. Miesväki viihtyy esimerkiksi armeijamuseossa, naisille sopii Hallwyllin museo.
Kesäkaudella kannattaa hypätä kiertoajelulaivaan ja katsella kaupunkia mereltä ja Mälarenilta päin.

Äänestä

Riippuu tietysti mikä kiinnostaa itseä.
Mutta tästä kun aloittaa:
- kuninkaanlinnan museot, eli mm. aarrekammio ja "varuskammari", ehkä samalla vartion vaihdon seuraaminen
- Wasa-laiva
- Skansen kesäkeleillä
- vanha kaupunki yleensä
Sitten museoita oman maun mukaan ja shoppailua keskustassa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirpaliini kirjoitti:

Mitä on ehdottomasti nähtävä Tukholman lomalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu