Kiitos ylläpidolle!! Nyt - sikäli mikäli satuossit ymmärtävät - heille on lopultakin avattu ihan oma palstansa; "Metsästyksen vastustajat".
Mutta vähän pahaa pelkään, ettei kyseinen henkilö (yksi ja sama) sinne osaa siirtyä.
Toivotaan, että olen väärässä! Aika näyttää!
Mutta vähän pahaa pelkään, ettei kyseinen henkilö (yksi ja sama) sinne osaa siirtyä.
Toivotaan, että olen väärässä! Aika näyttää!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minusta Satun mieleipiteet eivät ole kohdistuneet metsästyksen vastustamiseen vaan metsästyksen epäkohtiin. Itsekin metsästävänä yhdyn moniin hänen esilletuomiinsa asioihin. Idiootteja tuntuu löytyvän meistä metsästäjistä aika paljon, kun olen näitä tarinaketjuja lueskellut.
Oikeassa olet! Meissä metssästäjissä on parantamisen varaa. Eihän kukaan koskaan ole virheetön muuta kuin omasta mielestään. Se on näissäkin tarinaketjuissa nähty; moni asiallinen, metsästyksestä oikeasti jotain tietävä on lopettanut tänne kirjoittelun ja jopa koko palstan seuraamisen. Eläköön uusi palsta!
Niin kaikki metsästyksen vastustajat sen sijaan onkin virheettömiä !?
Jos puhut tästä palstasta niin kerroppa nyt mistä erotat täällä kirjoittajan, joka on oikeasti jopa voinut käydä edes kerran elämässään oikein metsässä. Saatikka sitten metsästämässä.
Metsästykselle en ole ikinä ollut madonlukuja lukemassa, vaan sen lieveilmiöille. Olen huomannut, että tälläkin palstalla suuri osa lukijoista on samaa mieltä kanssani.
Hauskaa vain nähdä, kuka tähän keskusteluun jää jäljelle, jos se muuttuu vain toinen toistensa selkään hakaavien kehumispalstaksi.
Tämäkin keskustelujen jako osoittaa metsästyksen pikkusieluisuuden, joka ei kestä lainkaan kritiikiä tai arvostelua. :D
Siis menkää hakkaamaan toisianne selkään tuonne vastustus -palstalle.
siellä tavataan. ;D
omalle palstalle!!!!!suurin osa samaa mieltä? yksi nimimerkki OSSI
Ei tuosta sinun aivoituksestasi ota pakkanenkaan selvää....
Tänään paistelin uunissa hirvenlihaa ja hyvää tuli. Minäkään en meinaatten vastusta metsästystä, kunhan se tapahtuu lakia ja hyviä tapoja kunnioittaen. Mutta kun metsästäjissä on V-miesten kaltaisia yksilöitä, niin sanomista varmaa löytyy tulevaisuudessakin.
Mene sinne omalle palstallesi esittelemään viherpiiperöiden propagandapaskaa ja jätä tämä puoli normaalille metsästysasialle.
SINUA ei täällä kaivat paskapiperöpropagandaa levittämässä, HÄIVY. Mitään asiallista ei suustasi ole tullut, eikä tule.
Niin kyllähän teille liha kelpaa sehän on ihan tuttua. Rahalla saa ja hevosella (autolla?) pääsee.
Jonkun pitää se liha vain ensin hakea metsästä.
Minäkin tunnen kyllä monta jotka on heti ruinaamassa lihaa, kun kuulevat, että käyn metsällä. Itse eivät kyllä viitsi metsästää, vaikka olisi siihen mahdollisuuskin. Se vain on kai tuo suomalainen kateus voimissaan. Kuka se tässä juuri sanoikin, että Suomessa kateus voittaa kiimankin.
Satu kirjoitti jo melkein vuosi sitten tällä palstalla näin;
"anteeksi kaikki!
Kirjoittanut: Satu, 9.12.2002 klo 00.03
Mun lääkitystä vaihdetaan taas!"
Asian voi tarkistaa kuka tahansa selaamaalla keskusteluketjuja taaksepäin. Sieltä löytyy peräti hauskoja juttuja Ossiltakin. Eikä niissä todellakaan ole kyse ollenkaan Ossin tai Sadun mainostamista "asiallisuuksista"! Joka epäilee - olkoon hyvä ja lukekoon ne itse! klikkaa tuota "seuraava"-nappulaa ja lue historiaa!
Kyllä minä iskin metsästäjälle kouraan riihikuivaa valuuttaa, hyvin tuntui kelpaavan ja lupasi toimittaa sitä niin paljon kuin ikinä haluan. Tänäkin vuonna lihaa on todella myydä asti, sillä niin paljon lupia on täksi vuodeksi myönnetty.
Sillä itsehän olet ne kirjoittanut, senhän tajuaa meistä jokainen.
Olet ennenkin tässä kohden todistanut olevasi yksi ja sama sadun henkilö. Jokainen, siis sinäkin Ossi-poloinen, voit tarkistaa tuon kysesisen keskustelun. Siinä Satu ottaa osaa keskusteluun useaan otteeseen eikä väitä kirjoittamaansa minun kirjoittamakseni. Miksi sinä, Ossi-rukka, hiillyt Sadun kirjoituksista?
Sadun ja Ossin kommentit ovat sata kertaa asiallisempia kuin tuon V-mies kummajaisen..
että kuka hyvänsä..esim V-mies, voi kirjoittaa Sadun tai ossin nikillä tänne mitä hyvänsä...mun mielestä on lapsellista ottaa tänne jotain vuoden vanhoja juttuja
... on vaihtaa nikkiä!
Aivan yhtä lapsellista on sitten lukea näitä nykyisiäkin juttuja vuoden kuluttua. Eli ymmärsinkö nyt niin, että näitä juttuja ei enää voi soveltaa vuoden päästä metsästykseen? Ainakin noita juttuja hyvin vakavasti muutamat väsäävät. Metsästys oli metsästystä vuosi takaisin ja metsästys on metsästystä vuosi eteenpäinkin.
Ihmisen pitää kirjoittaa tänään niin, että seisoo sanojensa takana vielä vuosia jälkeenkin päin.
Mikähän tässä nyt onkaan "lapsellista"!
Minä uskallan pitää nikkini enkä puolustele sanomisiani käyttämällä useita eri "nikkejä" - niinkuin eräillä on tapana. EI tuo kertomasi käytäntö toki minullekaan mikään uutinen ollut.
tapelkaa ja riidelkää mä ainakin lähen aamulla metälle jos vaik sattus pupun saamaan ruokapöytään ei kuulu muijan räkytys saa olla rauhassa kuulumisiin.
vaihtoi nikkiä? Sinäkö? Monellako nikillä esiinnyt?
minäkö en vaihtele nikkejä joskus tulee ammuttua nikellä kiekkoo kyl mä oon baikal ollu alusta asti
vaan tuota Muistia, jolle tuntuu olevan tuskaa seurata näitä keskusteluja..mutta masokistien mielestä tuska on ihanaa
niihän se taitaa olla
...uusilla nimimerkeillä on erittäin asiatonta.
...miten niin?