Kiusattiin

mua

Rehtori lupas hoitaa asian. Mutta ei se pullasorsa mitään oo aikaseksi saanut. Istunut vaan ja syönyt pullaa! Kiusaajat heittivät minut maahan per*eelleen ja mulla on vieläkin toisessa pakarassa ankara patti. MIKS EI OTETA SUOMESSA TOSISSAAN TÄLLAISIA JUTTUJA!?!?!?!?!? Voi kettu!

Ette usko kuin mua hatuttaa tollane meininki!

9

1219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      olen kohta 14 v tyttö kainuusta ja kyllä ainakin täällä päin otetaan tuollainen huomioon minua haukutaan ja kiusataan jatkuvasti mutta en jaksa välittää niistä olisiko sinusta kirjekaveria???

      kirjotellaan...

      [email protected]

    • kuollut.93

      muakin kiusataan systemaattisesti eikä sille tehdä mitään... millä oikeudella he meitä kiusaavat mitä me ollaan tehty ? voisi´ko joku oikeesti tehdä jotain

      • luin profiilisi ja voin olla vaan kiitollinen. Minua kiusattiin monta vuotta, mutta vain henkisesti. lisäksi minulle sattui hyvä opinto-ohjaaja joka hoiti tilanteen ja kiusaajani muutti muualle...
        Kiusaajilla on kai useita syitä siihen miksi he kiusaavat mutta epäilen hauskanpitoa yhdeksi syyksi... Kuulostakoon miltä kuulostaa.


    • muistuttaa,

      että jos mitään ei ala tapahtua, viet asian vanhempiesi kanssa eteenpäin, ja silloin opettaja joutuu selittämään, miksi ei ole saanut mitään aikaiseksi. Pomo se on pomollakin.

    • öög

      Ettet vaan olis samasta koulusta kun tuntuu että meidänkin rehtori on pullasorsa ;) en tosin tiedä että puuttuuko se kiusaamiseen (todennäköisesti kyllä). Mutta enpä usko että olet meidän koulusta meinaan että jos näen jotain heiteltävän tai hakattavan niin kyllä v*tussa menen väliin isompana ihmisenä ;) (oon ysillä) en tarkota sitä vaan pituutta. Miksi et laita vastaan?

    • Jepsistä

      Paskat ne opettajat/rehtorit mitään saa aikaiseksi. Uskaltaisin väittää että 99% kiusaustapauksista ratkeaisi väkivallalla. Tiedän että viestini rikkoo keskustelualueen sääntöjä, mutta senkin uhalla tuon kantani esiin.

      Jos kiusaajia on vain yksi niin ei muuta kuin nyrkkiä naamaan. Jos kiusaus tapahtuu ryhmässä, otat pääjehun tähtäimeesi ja pamautat häntä turpaan, silloin kun hän ei sitä osaa odottaa (esim. nähdessäsi häntä kaupungilla/kylillä). Kun kaveri vihdoin tajuaa mitä tapahtui, sanot että jos kiusaaminen ei lopu, sama käsittely on luvassa uudelleen.

      Jos tilanne kehkeytyy tappeluksi, et saa lyödä jarruja päälle vaan näytät että tulet puolustamaan itseäsi. Tappelun lopputuloksella ei ole mitään merkitystä. Kaveri huomaa että et olekkaan niin helppo pala kiusattavaksi ja erittäin suurella todennäköisyydellä tulee lopettamaan kiusaamisen.

      Ainoa keino lopettaa kiusaaminen on puolustautuminen. Se että annat kiusaamisen jatkua ei tule auttamaan sinua. Nössöily ei vie sinua eteenpäin.

    • lolll

      *heitettii perseelle*
      voi apua sano takas.

      • D:D:D:DD:D:D:

        älkää nyt idiootit millekkään opettajalle menkö itkeen, se vaan pahentaa tilannetta D:


      • Teiniä
        D:D:D:DD:D:D: kirjoitti:

        älkää nyt idiootit millekkään opettajalle menkö itkeen, se vaan pahentaa tilannetta D:

        opettajasta. Ja ehkäpä nuo rupeavat pikkuhiljaa ottamaan työnsä vakavammin tässäkin suhteessa, kun tulee painetta poliisikuulustelujen muodossa. Toivottavasti tulee hyvä ratkaisu tuossa nyt vireillä olevassa kiusaamistapauksessa. Ajatella, että aikuiset ihmiset eivät pysty (kun eivät halua eivätkä uskalla) tuon parempaan. Miten he sitten kasvattavat omia lapsiaan? Juurikin yhtä huonosti, lapset lienevät vähintään hiljaisia hyväksyjiä.

        Tohon takaisin sanomiseen: Kiusaajaporukoissa kai vähän härnätään toinen toisiaankin, mutta uskaltaako hännystelijät muka sanoa takaisin? Jotain vain ynisevät ja vaikenevat alistumismerkkejä osoittaen ja ehkä saman tien kääntävät huomion vakiokiusattuun. Jos he olisivat rohkeita, he eivät edes laumoittuisi tuolleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      73
      6538
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6483
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      378
      6256
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      355
      4055
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2462
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2389
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      34
      1846
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      134
      1482
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1414
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1192
    Aihe