Kiusattiin

mua

Rehtori lupas hoitaa asian. Mutta ei se pullasorsa mitään oo aikaseksi saanut. Istunut vaan ja syönyt pullaa! Kiusaajat heittivät minut maahan per*eelleen ja mulla on vieläkin toisessa pakarassa ankara patti. MIKS EI OTETA SUOMESSA TOSISSAAN TÄLLAISIA JUTTUJA!?!?!?!?!? Voi kettu!

Ette usko kuin mua hatuttaa tollane meininki!

9

1231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      olen kohta 14 v tyttö kainuusta ja kyllä ainakin täällä päin otetaan tuollainen huomioon minua haukutaan ja kiusataan jatkuvasti mutta en jaksa välittää niistä olisiko sinusta kirjekaveria???

      kirjotellaan...

      [email protected]

    • kuollut.93

      muakin kiusataan systemaattisesti eikä sille tehdä mitään... millä oikeudella he meitä kiusaavat mitä me ollaan tehty ? voisi´ko joku oikeesti tehdä jotain

      • luin profiilisi ja voin olla vaan kiitollinen. Minua kiusattiin monta vuotta, mutta vain henkisesti. lisäksi minulle sattui hyvä opinto-ohjaaja joka hoiti tilanteen ja kiusaajani muutti muualle...
        Kiusaajilla on kai useita syitä siihen miksi he kiusaavat mutta epäilen hauskanpitoa yhdeksi syyksi... Kuulostakoon miltä kuulostaa.


    • muistuttaa,

      että jos mitään ei ala tapahtua, viet asian vanhempiesi kanssa eteenpäin, ja silloin opettaja joutuu selittämään, miksi ei ole saanut mitään aikaiseksi. Pomo se on pomollakin.

    • öög

      Ettet vaan olis samasta koulusta kun tuntuu että meidänkin rehtori on pullasorsa ;) en tosin tiedä että puuttuuko se kiusaamiseen (todennäköisesti kyllä). Mutta enpä usko että olet meidän koulusta meinaan että jos näen jotain heiteltävän tai hakattavan niin kyllä v*tussa menen väliin isompana ihmisenä ;) (oon ysillä) en tarkota sitä vaan pituutta. Miksi et laita vastaan?

    • Jepsistä

      Paskat ne opettajat/rehtorit mitään saa aikaiseksi. Uskaltaisin väittää että 99% kiusaustapauksista ratkeaisi väkivallalla. Tiedän että viestini rikkoo keskustelualueen sääntöjä, mutta senkin uhalla tuon kantani esiin.

      Jos kiusaajia on vain yksi niin ei muuta kuin nyrkkiä naamaan. Jos kiusaus tapahtuu ryhmässä, otat pääjehun tähtäimeesi ja pamautat häntä turpaan, silloin kun hän ei sitä osaa odottaa (esim. nähdessäsi häntä kaupungilla/kylillä). Kun kaveri vihdoin tajuaa mitä tapahtui, sanot että jos kiusaaminen ei lopu, sama käsittely on luvassa uudelleen.

      Jos tilanne kehkeytyy tappeluksi, et saa lyödä jarruja päälle vaan näytät että tulet puolustamaan itseäsi. Tappelun lopputuloksella ei ole mitään merkitystä. Kaveri huomaa että et olekkaan niin helppo pala kiusattavaksi ja erittäin suurella todennäköisyydellä tulee lopettamaan kiusaamisen.

      Ainoa keino lopettaa kiusaaminen on puolustautuminen. Se että annat kiusaamisen jatkua ei tule auttamaan sinua. Nössöily ei vie sinua eteenpäin.

    • lolll

      *heitettii perseelle*
      voi apua sano takas.

      • D:D:D:DD:D:D:

        älkää nyt idiootit millekkään opettajalle menkö itkeen, se vaan pahentaa tilannetta D:


      • Teiniä
        D:D:D:DD:D:D: kirjoitti:

        älkää nyt idiootit millekkään opettajalle menkö itkeen, se vaan pahentaa tilannetta D:

        opettajasta. Ja ehkäpä nuo rupeavat pikkuhiljaa ottamaan työnsä vakavammin tässäkin suhteessa, kun tulee painetta poliisikuulustelujen muodossa. Toivottavasti tulee hyvä ratkaisu tuossa nyt vireillä olevassa kiusaamistapauksessa. Ajatella, että aikuiset ihmiset eivät pysty (kun eivät halua eivätkä uskalla) tuon parempaan. Miten he sitten kasvattavat omia lapsiaan? Juurikin yhtä huonosti, lapset lienevät vähintään hiljaisia hyväksyjiä.

        Tohon takaisin sanomiseen: Kiusaajaporukoissa kai vähän härnätään toinen toisiaankin, mutta uskaltaako hännystelijät muka sanoa takaisin? Jotain vain ynisevät ja vaikenevat alistumismerkkejä osoittaen ja ehkä saman tien kääntävät huomion vakiokiusattuun. Jos he olisivat rohkeita, he eivät edes laumoittuisi tuolleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1188
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      751
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      540
    Aihe