EVE

teki viisaasti!!

Joo, nyt on pakko putsata pöytä ja luoda hiukan pohjaa tälle koko keskustelulle.
1) Ensinnäkin lopettakaa nyt herran jumala keskustelu jostain Nipan tai Even mätkyistä! Ne on jokaisen ihan omia asioita ja varsinkin nuo vyö alle lyönnit tuntuvat pahalta.
2) Eve teki viisaasti ja järkevän ratkaisun lähtiessään Dingosta. En puutu mihinkään heidän välisiin suhteisiin ja haluaisin ettei muutkaan niitä ruotisi vaan keskitytään nyt siihen oleelliseen, elikkä musiikkiin. Uskon, että Evellä on vielä annettavaa suomalaisille ja oman musiikin tekeminen on ainut konsti siihen. Ja kyllä mulla joteskin on sellainen fiilis, että kuiteskin musiikillisesti Eve tekee musaa eri tyylisenä kuin Dingo. Sillä kaverilla on vaan yksinkertaisesti joku lahja, joka huokuu musiikissa koko ihmisessä!
3) Tuosta uudesta levystä odotan itsekin paljon ja tuo viimeinen mohikaani saa kyllä ihon kanan lihalle. Joku kirjoitti, että josko siinä voisi olla akustisena vedetty "Kaikki kaunis katoaa"... ei huono ajatus, mutta minusta olisi vielä parempi veto "Alaston kaupunki" akustisena. En tiedä kuinka moni on kuullut sen akustisena keikalla, mutta ihan mielöttömän hienosti äijä sen soittaa ja laulaa. Mahtaakohan "Taikuri" päästä tälle uudelle levylle? Tuon taikuri biisin olen kuullut joskus 90-luvun loppupuolla Porissa ja paikkana oli ravintola nimeltään monttu. Toivottavasti Jarkko lukee tämän ja vastaa huutoon :)
4) Se on harmi muiden Eve fanien kannalta, että keikkoja on paljon enemmän täällä Porin suunnassa kuin muualla. Parhaat Even vetämät keikat ovat olleet ehdottomasti "mies ja akustinen kitara" tyyliset vedot. Olen bändinkin kanssa nähnyt joitain hyviä keikkoja esim. Rantasipi yyterin keikka noin neljä vuotta sitten oli raju. Mahtavan roheet soundit ja tyyli oli suoraviivaista tiukkaa poljentaa... Hienoja muistoja tuovat myös Duo Mike Ortizin kanssa vuodelta 96.. Pari biisiä vedettiin espanjaksikin ja akustiset skitat soi ihan älyttömän upeesti!

Kaikkea hyvää elämään Claudialle&Jarkolle:)

6

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepu....

      Taitaa EVE itse siellä kirjoitella. paljon melua tyhjästä.
      Eihän sulla ole edes levytys sopparia, hommaa nyt se ensin niin katostaan sitten=)

      • on taas

        Pekka vauhdissa! Kyll jannul riittää pokkaa.


      • killic

        Säälittävää!Ehkä aikuisella 7 lapsen isällä on muutakin tekemistä,kuin kirjoittaa itsestään.Ehkä ihmisen joka on 25 vuotta tehnyt muusikon töitä,erillaisissa kokoonpanoissa,ei tarvitse olla noin naivi,kun täällä eräs.Loan heitto voi olla myös harrastus tai huonon itsetunnon tae.Kun omassa elämässä ei tapahdu mitään tarvitsee haukkua muita!Salanimi kuvaa myös kahtiajakautunutta persoonaa.Säälittävää...Evelle todella tsemppiä!Kiitos hienosta musasta!


      • että jaksaakin
        on taas kirjoitti:

        Pekka vauhdissa! Kyll jannul riittää pokkaa.

        Että se Pekka jaksaakin kirjoitella noita viestejään :)


      • ihka uus
        että jaksaakin kirjoitti:

        Että se Pekka jaksaakin kirjoitella noita viestejään :)

        merkitysa ja sisätö sanonnalle "ei oo pekkaa pahempaa".


    • PT.

      On mun mielestä niinku Even Levoton Tuhkimo. rokimpi veto, mutta hyvät ja herkät sanat! Joskus kans kuullu akustisena ja toimii!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      71
      3318
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1078
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1023
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      946
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      905
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      889
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      820
    Aihe