Joo, nyt on pakko putsata pöytä ja luoda hiukan pohjaa tälle koko keskustelulle.
1) Ensinnäkin lopettakaa nyt herran jumala keskustelu jostain Nipan tai Even mätkyistä! Ne on jokaisen ihan omia asioita ja varsinkin nuo vyö alle lyönnit tuntuvat pahalta.
2) Eve teki viisaasti ja järkevän ratkaisun lähtiessään Dingosta. En puutu mihinkään heidän välisiin suhteisiin ja haluaisin ettei muutkaan niitä ruotisi vaan keskitytään nyt siihen oleelliseen, elikkä musiikkiin. Uskon, että Evellä on vielä annettavaa suomalaisille ja oman musiikin tekeminen on ainut konsti siihen. Ja kyllä mulla joteskin on sellainen fiilis, että kuiteskin musiikillisesti Eve tekee musaa eri tyylisenä kuin Dingo. Sillä kaverilla on vaan yksinkertaisesti joku lahja, joka huokuu musiikissa koko ihmisessä!
3) Tuosta uudesta levystä odotan itsekin paljon ja tuo viimeinen mohikaani saa kyllä ihon kanan lihalle. Joku kirjoitti, että josko siinä voisi olla akustisena vedetty "Kaikki kaunis katoaa"... ei huono ajatus, mutta minusta olisi vielä parempi veto "Alaston kaupunki" akustisena. En tiedä kuinka moni on kuullut sen akustisena keikalla, mutta ihan mielöttömän hienosti äijä sen soittaa ja laulaa. Mahtaakohan "Taikuri" päästä tälle uudelle levylle? Tuon taikuri biisin olen kuullut joskus 90-luvun loppupuolla Porissa ja paikkana oli ravintola nimeltään monttu. Toivottavasti Jarkko lukee tämän ja vastaa huutoon :)
4) Se on harmi muiden Eve fanien kannalta, että keikkoja on paljon enemmän täällä Porin suunnassa kuin muualla. Parhaat Even vetämät keikat ovat olleet ehdottomasti "mies ja akustinen kitara" tyyliset vedot. Olen bändinkin kanssa nähnyt joitain hyviä keikkoja esim. Rantasipi yyterin keikka noin neljä vuotta sitten oli raju. Mahtavan roheet soundit ja tyyli oli suoraviivaista tiukkaa poljentaa... Hienoja muistoja tuovat myös Duo Mike Ortizin kanssa vuodelta 96.. Pari biisiä vedettiin espanjaksikin ja akustiset skitat soi ihan älyttömän upeesti!
Kaikkea hyvää elämään Claudialle&Jarkolle:)
EVE
6
1012
Vastaukset
- kepu....
Taitaa EVE itse siellä kirjoitella. paljon melua tyhjästä.
Eihän sulla ole edes levytys sopparia, hommaa nyt se ensin niin katostaan sitten=)- on taas
Pekka vauhdissa! Kyll jannul riittää pokkaa.
- killic
Säälittävää!Ehkä aikuisella 7 lapsen isällä on muutakin tekemistä,kuin kirjoittaa itsestään.Ehkä ihmisen joka on 25 vuotta tehnyt muusikon töitä,erillaisissa kokoonpanoissa,ei tarvitse olla noin naivi,kun täällä eräs.Loan heitto voi olla myös harrastus tai huonon itsetunnon tae.Kun omassa elämässä ei tapahdu mitään tarvitsee haukkua muita!Salanimi kuvaa myös kahtiajakautunutta persoonaa.Säälittävää...Evelle todella tsemppiä!Kiitos hienosta musasta!
- että jaksaakin
on taas kirjoitti:
Pekka vauhdissa! Kyll jannul riittää pokkaa.
Että se Pekka jaksaakin kirjoitella noita viestejään :)
- ihka uus
että jaksaakin kirjoitti:
Että se Pekka jaksaakin kirjoitella noita viestejään :)
merkitysa ja sisätö sanonnalle "ei oo pekkaa pahempaa".
- PT.
On mun mielestä niinku Even Levoton Tuhkimo. rokimpi veto, mutta hyvät ja herkät sanat! Joskus kans kuullu akustisena ja toimii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15010999Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i394013Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643908Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1913634PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003461Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003307Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.711958Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151267Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155958Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun268924