Läskiys

Ei tunnu läskeiltä paljon itsekunnioitusta ja hillintää löytyvän kun päästävät itsensä turpoamaan. Yhteiskunnalla maksatetaan hoidot ja vielä kehdataan kehua miten hauskaa on olla läski.
111658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

eihän sitä kukaan ylipainoiseksi halua, ei kaikki ole niin vahvoja että pystyy itsensä hillitsemään.

Äänestä

Pieni yli paino ei ketään haittaa.

Valitettavasti joillain ihmisillä se läski/kusi pakkautuu päähän ja vie tilaa elintärkeiltä aivoilta....

Äänestä
  • mitä vitun pellejä tässä kirjottelee? Tukehtukaa siihen paskaan mitä selitätte ja koittakaa löytää se elämä. Mitä vitun väliä painolla on???

    Äänestä

  • jenna kirjoitti:

    mitä vitun pellejä tässä kirjottelee? Tukehtukaa siihen paskaan mitä selitätte ja koittakaa löytää se elämä. Mitä vitun väliä painolla on???

    Kyllä usemmat ihmiset ajtelevat toiseen päin, ihmiset yleensä valitaa suhteeseen ulko näkö ja se liityy päino,.

    Esm:-minä olen alle päino ja lyhyt joten kun olen Baarissa en saa vaikka dansi seura koska ne eivät tunne mutta ne näkee mun ulkonäkosta, semosta on oleva maailma,

    Äänestä

oletko JUMALA? Saat pitää "ohjeesi" ihan omana tietonasi ...ja näin myös muille itseään "JUMALANA" pitävä ! Olen lihava ja that's it ! Eipä pitäisi olla sinun ongelmasi !

Äänestä
  • Läskit näkyy KAAAAAAAAAUUUUUUUUUUUUUS. Et silleen se on meidän terveitten ongelma....

    Äänestä

Ai siis mitkä hoidot yhteiskunta maksaa??? Itse olen läski. Viimeksi olen ollut sairaalassa synnyttämässä esikoistani, ja muistaakseni itse maksoin joka ikisen sairaalalaskun. Sitä ennen olen ollut lääkärillä n.10 vuotta sitten angiinan takia, joka ei mielestäni johdu lihavuudesta.
Mietipä hieman sanomisiasi. Kerran olet niin täydellinen, niin miksi pilaat elämääsi lukemalla läskien palstoja. Vai asuuko sinussa sittenkin se pieni wannabe-läski, koska lihavilla on aina hauskempaa eikä tartte laskee joka kaloria.

Äänestä

Hei jaa ihmeessä lisää noita hyviä elämän viisauksiasi! Läskeiltä puuttuu itsekunnioitus? Mitä? Tiedätkö, että on lihavuutta joka ei johdu liika syömisestä. Lihavuus voi johtua myös sairaudesta ja siinä ei paljon itsekuri ja kunnioitus auta. Kertoisitko lisää noista yhteiskunnan kustantamista lihavien hoidoista? Kävin juuri lääkärillä ja juoduin maksamaan vaikka lääkäri aivan varmasti huomasi minun lihavuuteni ja sama jatkui apteekissa. Kesmotologista puhumattakaan. Minua on selvästi kohdeltu väärin kun läski alennus on jäänyt saamatta. Voisitko kertoa mihin voisin ottaa yhteyttä ja periä hoito maksuni takaisin? Minua läskiä on sorrettu!!

Äänestä
  • Et taida tietääkään, että yhteiskunta on maksanut suurimman osan sinun lääkärissäkäynti kuluistasi. Käyntimaksut olisivat tähtitieteellisiä ellei valtio tukisi sairaaloita.

    Äänestä

Hmm, itsekunnioituksella ja hillinnällä on loppupeleissä aika vähän tekemistä ylipainon kanssa. Itsellä läskit on kertyneet sillä, että jossain vaiheessa paskaa perhe-elämääni ruoka alkoi olla ainoa hyvä asia elämässäni. Ei mikään hyvä ratkaisu, mutta huonommankin olisin voinut valita, esim. huumeet, viinan tai spektrin toisen pään, anoreksian tai bulimian. Omasta ja hieman muidenkin kokemuksesta voin sanoa, että suhteellisen harvoin liikalihavuus johtuu tietämättömyydestä tai laiskuudesta. Siihen on vain muiden hyvä vedota, niinkuin joskus itsensäkin. Onhan paljon helponpaa sanoa että "olen läski koska olen niin laiska" kuin "olen läski, koska tarvitsen jonkin turhanpäiväisen ongelman jottei minun tarvitsisi miettiä sitä mikä todella on vialla. Mietin mieluummin läskejäni kuin sitä kipua mikä sisällä oikeasti painaa". Näin ainakin minulla. Nyt kun elämä alkaa olla muuten järjestyksessä alkaa painonikin tippua hiljalleen.
Ai niin, niistä lääkärin laskuista. Liikalihavuus on ongelma, mutta niin myös alkoholi ja huumeet. Itse en lääkäriin mene kirveelläkään, jotta en vahingossakaan kuluta "veronmaksajien rahoja". Mutta toisaalta, niin olen veronmaksaja minäkin ja oikeutettu siihen, mihin muutkin. Nojaa, kaiken kaikkiaan minun täytyy vain ihmetellä miten ihmeessä laihoja ihmisiä vaivaavat läskit niin kovasti? Se on mielestäni aika ihmeellistä. Paino on vain paino, se ei kerro ihmisestä yhtään mitään. Ja jos joku luulee, että kertoo, tulisi hänen kenties miettiä, että olisikohan jotain vialla omassa arvomaailmassa.

Äänestä
  • Läskit vie tilan kaupoista. Läskeille pitäisi järjestää kotiinkuljetuksia. Syöväthän he kuin norsut, niin kuljetuksellekin jäisi katetta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Itsekunnioitus kirjoitti:

Ei tunnu läskeiltä paljon itsekunnioitusta ja hillintää löytyvän kun päästävät itsensä turpoamaan. Yhteiskunnalla maksatetaan hoidot ja vielä kehdataan kehua miten hauskaa on olla läski.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu