Matkaoppaana Egyptissä

Matkaopas!

Hei!

Tiedättekö, minkä suuruinen matkaoppaan palkka on? Unelmana olisi päästä Egyptiin oppaaksi, mutta hiukan mietityttää, jos palkka on aivan surkea (olen sellaistakin kuullut).. Kiitos asiallisista kommenteista!

Ps.Entäpä, miten palkka vaihtelee eri yritysten välillä?

9

3546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kylläkin

      Aurinkomatkat maksaa parhaiten, Detur huonoiten.
      Egypti voi olla aika vaikea kohde aloittaa opastyöskentely, mutta jos historia kiinnostaa oikeasti niin sitä siellä maassa kyllä riittää. Retket on todella pitkiä, vaativia ja rankkoja. Mutta niinkuin sanoin jos historia kiinnostaa ja työstä tykkää, niin sittenhän sillä ei ole niinkää väliä...

      • Egypti74

        Ok, tiedätkö kuinka tiukkoja Aurinkomatkoilla ollaan ruotsin puhumisen kanssa? Itsellä ei ole muuta jäänyt mieleen, kuin aivan perusteet, mutta arabiaa olen opiskellut, että se varmaan olisi plussaa..?


      • on plussaa+++
        Egypti74 kirjoitti:

        Ok, tiedätkö kuinka tiukkoja Aurinkomatkoilla ollaan ruotsin puhumisen kanssa? Itsellä ei ole muuta jäänyt mieleen, kuin aivan perusteet, mutta arabiaa olen opiskellut, että se varmaan olisi plussaa..?

        no kyllä jotain pitäis osata ruotsiksikin sanoa kun niitä ruotsia puhuvia suomalaisia on aina reissussa mukana, mutta toisaalta tunnen kyllä aurinkomatkojen oppaita joiden ruotsi kieli on kyl aika heikkoa, mutta jos muut avut on kiitettäviä niin kyllä ne kompensoi... Kuitenkin vaativampaa kielen kanssa on skandinaavisilla yhtiöillä kun siellä joutuu paapomaan myös skandinaavisia asiakkaita, tekemään jopa joitakin retkiä mutta useimmiten senkin pystyy tekemään englannin kielellä koska luultavasti silloin bussissa on myös muita skandinaavisia ja suomalaisia ja kieli voi olla silloin yhteinen. Mutta jos haet aurinkomatkoille ,ole ainakin rehellinen sen kielitaitosi kanssa, eli älä kehu hyväksi, koska ne tod.näk. testaavat sen eli voit luokitella oman kielitaitosi tässä yhteydessä tyydyttäväksi.


      • ja sitä piti vielä sanoa
        Egypti74 kirjoitti:

        Ok, tiedätkö kuinka tiukkoja Aurinkomatkoilla ollaan ruotsin puhumisen kanssa? Itsellä ei ole muuta jäänyt mieleen, kuin aivan perusteet, mutta arabiaa olen opiskellut, että se varmaan olisi plussaa..?

        että arabian kielen taitosi ovat varmasti plussaa ja kompensoivat sitä tyydyttävää ruotsin kielen taitoasi. Mutta kannattaa muistaa että oppaaksi katsotaan enemmänkin tyyppiä, minkälainen olet ja onko sinulla oppaalle sopiva persoona ja pitkä pinna yms.. ja millä asenteella olet yleensä hakeutumassa oppaaksi;)ja työ opettaa ja oppaan työssä oppii paljon kaikenlaista.. itse opin useita kieliä muutaman vuoden oppaana työskennellessä. Ja palkasta piti vielä sanoa, että se voi kuulostaa joka firmassa aika surkeelta aluksi mutta sillä pärjää tosi hyvin kun sinulla ei kuitenkaan ole niitä samoja juoksevia laskuja kuin suomessa ja asuntokin tulee työetuna!!! Kannattaa yrittää jos tunnet olevasi oikeasti kiinnostunut. Se on todella antoisaa ja upeaa aikaa työskennellä oppaana vaikkakaan se ei mikään loppuelämän työ tule varmasti olemaan.


    • vaan

      että eikö sua pelota mahdollisesti lähteä Egyptiin kun siellä on ollut niitä turistibussien sieppauksia. Ja entä naisen asema?, en tiedä oletko nainen? Ei vaikuta turvalliselta maalta.

      • kukkeliskuu567

        No eipä oikeastaan. Olen ollut Egyptissä monta kertaa lomalla ja mielestäni siellä on aivan turvallista. Ja noita sieppauksia sattuu melko harvoin, etten pelkää niitä. Siellä käy kuitenkin vuosittain noin 9 miljoonaa turistia, että se prosenttimäärä, mitä joillekin on tapahtunut, on niin pieni, etten jaksa sellaisesta stressata.. Eihän sitä koskaan tiedä täällä kotosuomessakaan, milloin joutuu ampumisen kohteeksi omassa koulussa!


    • matkaopas egyptissä

      Jos olet hakeutumassa Egyptiin matkaoppaaksi, niin varaudu alkuun todella intensiiviseen itseopiskeluun niin että hallitset sekä maan mittavan historian lisäksi kaiken käytännön asiapaljouden koskien perusjuttuja kuten hotelliasioita jne. Paikallisten mentaliteetin ja työskentelytapojen sietäminen aiheuttaa monille suomalaisille myös vaikeuksia.

      Mietit palkkaa, mikä ehdottomasti on surkein peruste/kriteeri lähteä Egyptiin oppaaksi. Tähän maahan joko ihastuu tai vihastuu, ja palkka on suhteessa elinkustannusindeksiin, joten ei muissa kohteissa sen paremmin tienaa. Egyptiin hakiessa on syytä olla hieman painavammat motiivit vaakakupissa, kuin oppaan palkka (joka on aina huono). Olet ilmeisesti aloittelija, joten saat varautua tekemään ekan vuoden harjoittelijan palkalla muutenkin.

      Jos tosissasi mietit kohteeksi Egyptiä, niin suomalaisten matkanjärjestäjien leivissä saat varautua tekemään töitä ihan tosissaan, välillä vuorokauden ympäri. Sen lisäksi opiskelet jatkuvasti omalla ajallasi lisää tietoutta maasta.

      Jos edelleen olet tulossa tänne, niin tervetuloa! Kyllä täällä hommia riittää!

    • haloojaa

      Miten niin Detur maksaa huonoiten? Nazar on ehdottomasti huonoiten maksava firma, kohpepaallikko saa noin 800e ainoastaan!!
      Deturin ensimmaisen kauden opas saa 600 ja paljon paremmat komissiot kuin muilla firmoilla.

    • huono palkka?

      Sain muistaakseni Egyptissä ollessani noin. 500 €/kk. Ei kuitenkaan tarvinnut maksaa asumisesta,ja hotellissa sai ruoat-jos jaksoi syödä 6 kk putkeen samoja sapuskoja. Riitti ihan hyvin.
      Itse en kokenut syrjintää sen takia että olen nainen. En kuitenkaan tykännyt bazaaripoikien flirttailuista. Kannattaa kuitenkin pukeutua säädyllisesti, ettei herätä niin paljon huomiota. Joku pitkä kalabeija ois paras ;). Mutta ehkäpä siellä paikalliset eivät arvosta naisia ilman huovia päässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2025
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      161
      1748
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      54
      1145
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      899
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    Aihe