tässä abivuotta viettelen ja ylppäritulokset syksyn kirjotusten osalta tulivat perjantaina. äikästä tuli m, niin mietin, että kuinka suuri merkitys on esim. psykologian opintoihin tai eritysipedagogiikkaan haettaessa sillä, onko äidinkielestä m vai e? koska e:hen on erittäin hyvät mahdollisuudet, nyt vaan oli ilkeet ytl:n sedät ja tädit tiputtanu pisteitä 8 niin pieni pettymys, kun pitää ehkä uusia keväällä. muutoin psykologiasta keväällä odotettavissa m tai e, tod. näkösemmin m.
arvostaisin todella paljon viisaita neuvoja, kiitos!
arvostaisin todella paljon viisaita neuvoja, kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
sisään pääsee 50% pelkän pääsykokeen perusteella ja toinen puolikas yhteispistekiintiössä, joten lähtöpisteillä ei ole mitään merkitystä ellet ole seitsemän ällän ylioppilas. Korjatkaa jos olen väärässä.
..Melkein samoilla linjoilla olen täällä, mutta epäilisin että monta E:tä vois ehkä jopa merkitä jotain. :)
Tämä selevä :)
Äikän kyllä uusin keväällä, onpahan edes jotain helpotusta jos se e sieltä tulee. Luin vastaukset vähän myöhässä sikäli että valinnat kevän ylppäreistä piti tehdä jo viime viikolla. Mutta kiitos neuvoista joka tapauksessa!