Kuntalaisille ei noista pykälistä huudella!
Mitä niissä on?
Kymen Sanomat varmaan kirjoittaa tiistaina kaupunginhallituksen päätökset julki hehehehehe....onnea vaan meidän omille neuvostomielisille:)
Salalailu vaan pahenee, millonkas se uusi valtuusto aloittaakaan???
Mitä niissä on?
Kymen Sanomat varmaan kirjoittaa tiistaina kaupunginhallituksen päätökset julki hehehehehe....onnea vaan meidän omille neuvostomielisille:)
Salalailu vaan pahenee, millonkas se uusi valtuusto aloittaakaan???
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kokouksen KH:17.11.2008 16:30:00 esityslista:
§ Liitteet Otsikko
-1 - Esityslistan kansilehti (läsnäolijat)
405 - Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
406 - Pöytäkirjan tarkastajat
407 - Käsittelyjärjestys
411 2 kpl Katajaisten kentän hankesuunnitelma
412 1 kpl Karhulan kamppailu-urheilukeskuksen hankesuunnitelma
413 6 kpl Asemakaava 21. kaupunginosassa Takakylä (Niinilahti)
414 1 kpl Vastaus valtuustoaloitteeseen palveluraiteiden lisäämisestä
415 1 kpl Kunnallisvaalien tulos Kotkassa vuonna 2008
416 1 kpl Lausunto Kaakkois-Suomen ympäristökeskukselle Kymenlaakson vesihuollon maakunnal
417 2 kpl Haminan kaupungin kirjeet
mikä puuttuu listoilta
Kotkan kaupunki on harjoittanut luvattoman mökin vuokrausta paikalla jo vuosia. (Noilla rakennuksilla ei ole ollut rakennuslupaa, ja kaavan mukaan paikalla on yllätys - yllätys, virkistysalue.)
Näitäköhän haluttiin piilotella tällä kertaa?
Kyllähän tämä selvennystä nyt kaipaisi, jospa vaikka Luumi vois selittää mistä kysettä ja mikä menossa kun on siellä näköalapaikalla vaikuttamassa?
kotka salailee, päättäjät tietää vaan ne näyttelee tietämätöntä!!
En kehtoo sannoo, eppäilen virkamiesten tekevän asian salaiseksi ettei maineeseen tulis naarmuja!
On se vaan hankala juttu jos yksi heppu saa kaiken tämän piilottelun aikaan.
Ne on julkisuuden henkilöitä tässä mielessä, joten nimen voi huoletta kirjoittaa! Paitsi, jos olet Mafian tai siis kaupungin töissä. Silloin kannattaa olla kirjoittamatta.
Kervinen!
Jäätä myssyyn nyt!
Eiköhän ne syylliset istu ihan toisella puolella barrikaadia.
En oikein usko väittämääsi, tuskimpa olis Kervinen vallottanu kolmea pykälää salaiseksi ja miks ne olis yleensä sitten salaisia jos Kervisen asialla! asioita!
kaupunki enää käsittelis tiettyjä asioita, ne on jääviä ollu silloin aikanaan! siitä oli lehdissäkin!
viimeistään lehdestä luet, jos jutun aihetta noissa, ei sen puoleen kyllähän kaupunkilaisten pitäis tietää mitä ja mistä herrat ja rouvat siellä k.talolla päättää.
Kuka muu voisi saada aikaan salaisia käsittelyjä Kotkassa ?
Jos nuo kaikki taasen on Kervistä koskevia asioita, on jotain todella mätää kun melkein kolmas osa pykälistä jauhetaan Kervis-asiaa !
Siinäpä sitä meidän hallituksella puuhastelua !
Kotkan kaupunki on lähtenyt rikoksen teille ja oli oikeastaan aika todennäköistä, että jonakin päivänä se kaikki paska kaatuu näitten santereitten omaan niskaan! Mikä on aivan oikein!
ehkäpä näin, vaeko kenties toisinpäin.......
vaikutuksesta tässä saatanan paskalävessä, joka myös nimelä Kotka tunnetaan!
Kotkan päättäjät asialla, Kervinen on vain vääryyden kohde, ei tässä sen kummemmasta ole ole kysymys!
Huhut. Epäilykset, ------ täällä niitä riittä, katsotaanpa vaan rauhallisesti ensi maanantai tai viimeistään tiistai, eiköhän arvoitus ratkene, tuskinpa Kervinen pystyy täyttämään kolmella "Kervisellä"!
Pysytellään vaan realismissa vaikka lauantai-ilta onkin!
meille typerille pimeässä kasvatetuille kotkalaisille.
Tietääkseni kaupungin esityslistat menee lehdistölle!
....nuo, niin sanompa vaan ettäs pahasti on Kotkan päättäjillä pallo hukassa kun eivät ole saaneet yhden miehen asiaa pois kaupunginhallituksen listoilta.
Laittakaa varmaa tietoa tänne nyt tästä huhusta,että saadaan varmuus onko kaupunki sotkeutumassa Kervisen asiaan tuollaisella piilossa pidettävällä määrällä!
rosvo-orkesterissa, jos näin on pahasti asiat!
mitä tommonen julkinen päätksenteko muka on??????
ymmärtäisin jotain pelehdittäisiin verhojen takana niinku silleen....mut nythän kyse kaupungin tekemistä päätöksistä, miks hevetissä niitä salaillaan tolleen, ei ymmärrä
Mä repeen,jos pitää paikkaansa noi kolme pykäölää!
Esityslistat tulevat lehdistölle. En kiistä enkä myönnä pykälien 408, 409 ja 410 asiasisältöä, ne tulevat esille aikanaan jos asiat katsotaan kuntalaisille tärkeiksi.
On tärkeää, että päättäjät saavat rauhassa punnita asioita, tämän takia on joskus syytä asettaa pykälät ikään kuin esityslistajulkisuuden ulkopuolelle.
Julkisuudessa ei asioita päätetä, tämä ei tarkoita niiden salaamista, kaikkea ei vaan tarvitse kuntalaistenkaan tietää eikä kaikki käsiteltävät asiat ole suotavia julkisuudelle.
Medialla on tietty vastuu, jota on syytä pitää yllä.
Siellä salaisen poliisin operaatioissa on ihan kivasti salassa pidettävää.
Meillä täällä Suomessa on vähän toisenlaiset pelisäännöt! Ja Media-agenttikin tulee ne aikanaan ymmätämään!
PS. Kannattaa harkita Kymen Sanomien tilauksen järkevyyttä Media-agentin edellisen kommentin perusteella...
...että eihän hän voi asettua kenenkään puolelle ja minusta hän teki oikein kun ei paljastanut mitä nuo pykälät pitävät sisällään!
laittomuuksia ja epäkohtia piilotellaan kuntalaisilta. Se on aivan samanlainen synti, kuin neukkulassa aikanaan tai Venäjällä!
Tästä syystä en itse enää tilaisi Kymen Sabnomia lainkaan! Ko. media on pahoin korruptoitunut.
Mikä tätä kaupunkia vaivaa, kukaan ei saa tännekkään suoraa vastausta mistä oikein noissä pykälissä on kyse!!
Lommit, Luumit, Eerolat lukee näitä palstoja vaan turpa tukittuna taitaa vaan ihmetellä!
Saatana tätä leikkimistä!
On muuten jotenkin oksettavaa touhua koko tuo Kymen Sanomien salailu- ja pelottelukampanjointi!
Toivottavasti Kymen Sanomissakin aletaan vähitellen ymmärtää, kuinka valheesta jää aina lopulta kiinni!
Kymen Sanomien puolueellisessa uutisoinnissa on itseasiassa kysymys raukkamaisesta heikomman ja pienemmän osapuolen tietoisesta kiusaamisesta.
Tekisi mieleni haistattaa siihen suuntaan, mutta hyvä kotikasvatukseni ei anna myöten.
...taas julistaa!!
Mä olen miettinyt pari ainakin pari vuotta, kuka viheltää tämän pelin poikki, kuinka paljon kaupunki aikoo maksaa jatkaessaan näitä selityksiä ainoastaan sen takia kun ei voi tunnustaa hallinnon tekemiä virheitä!
OIKEAT syylliset saadaan vastaamaan kolttosistaan!
Kotkalainen ilmapiiri ei taida parantua, ennenkuin mätäpäät on kunnolla puhkottu. Sama koskee korruptoituneen Kymen Sanomien toimituskuntaa. Vähintäinkin Markku Espon pitää lähteä nostelemaan! Muussa tapauksessa tätä samaa paskaa vatvotaan maailman tappiin asti!
Jossa Lemcon vaatii kaupungilta Vellamon rakentamisen maksu ylityksiä ? Vaatimus oli kesällä 10 000 000 e ja kaupunki ei kuulema sitä maksa, mutta onko asia oikeasti näin ? Kuka maksaa ne jättimäiset ylitykset ? Kesän jälkeen ei ole tullut mitään tietoa koko asiasta.
...satumpa vaan arvaamaan, en siis sano tietämään, vaan arvaamaan.
Terveisin: virka ja mies
Kertokaa meille mistä oikein on kysettä nyt, kuka on se "tietäväinen" joka katkaisee nää huhut ja arvoitukset noista pykälistä!!
Palaa asiaan seuraavien vaalien kynnyksellä.
pesään kusijoita olivat.
Siksi en äänestänyt!
nuo neljä henkilöä ovat demari, vassari. kokkari ja vihreä. Persut ei ole kyseisten Salaisten kansioiden vartijoita.
suuna päänä täällä, nut kissa vienny vissiin kielen!
Siinäs nähtiin mitä politiikka on!!
muistetaan taas millaisten vehkeilijöiden (Kotkan kaupunki ja Kymen Sanomat) kanssa ollaan tekemisissä.
Ottakaa hyvät ihmiset yhteyttä rakkaisiin päättäjiinne ja klysykää mikä offensiivi on kyseessä, kysymällä ne asiat selviää.
Onkos Lotkalaisilla puhelinta esm. tai sähköpostia...kysykää valtuutetuilta dorkat, niillä velvollisuus vastata!
Veikkaampa että kyseiset pykälät koskevat kaavoitusta. Siellä yleensä "erittäin julkista kaikki"!!
Ei tavis pysy perässä,missä kohtaa pitäs pyörähtää?
Tsa tsaa, tsa tsaa!
Palstan säännöt voidaan tietyissä tapauksissa tulkita toisinkin jos ilmenevällä tavalla kuten tässä ketjussa on havaittavissa(tarkempaa kohdennusta puuttuen) agitaatiovoimia, jotka olisi suotavaa jättää kohdentamatta varsinaiseen päätöksenteon sisällä oleviin argumentaatioihin.
Sensuuri ei ole sananvapauden tukahduttamista, ottaen humioon jos sillä voidaan siltikin estää tarpeeton kansankiihottaminen asioissa, jotka eivät kuulu päätettäväksi keskustelupalstoille tahi arvioitavaksi määrältäänkin niiden lainvoimaisuutta tarkastellen oikeassa komponentissa.
Lehdistöstä kansalaiset saavat tarpeellisen tiedon ja ne asiaan vaikuttavat seikat jotka ovat akuutisti kuntalaisille tiedotettava. Kaikki muu tiedottaminen on sinällänsä tarpeetonta varsinkin jos julkaisumateriaali (käsiteltävät asit liitteineen) on iso ja sen laajuus vaikeasti hahmoteltavissa.
selventäisitkö muutamia asioita virka-ajan ulkopuolella.
mitä mahtanet tarkoittaa palstan säännöistä jotka voidaan tulkita toisinkin??
missä kohtaa on kansankiihottaminen??
miksi muu tiedottaminen on tarpeetonta??
eikös julkinen tiedottaminen kuntalaisille ole hyvää hallinto tapaa,eikä niiden salaaminen ?? salaamisella saadaan vain enempän arvailua ja p jauhantaa asioissa,eikö olisi parempi jos virheet myönnettäisiin ja tehdyt virheet korjattaisiin,ja lopetettaisiin tämä hyväveli/sisko systeemi.
muualle!