lento aamulla 7.30, yö hotellissa

vai lentokentällä?

ollaan mieheni kanssa lähdössä dubliniin tammikuussa ryanairilla, emme ole tottuneita matkustelijoita!
lento lähtee sitten kotiin päin 7.30 ja lentokentällähän pitää olla 1-2 tuntia ennen sitä, elikä hotellista pitäis lähteä viiden aikoihin! miten siihen aikaan pääsee kentälle, pelkästään taksilla? voiko hotellista kirjautua ulos 4-5 aikaan yöllä? voiko/saako lentokentällä "hengailla" yöllä?

6

2213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hotelliin yöksi

      lähellä olevista hotelleista on ilmainen bussikuljetus kentälle ja myös takaisin. Hotellin
      voi maksaa jo illalla niin aamulla pääsee nopeammin liikkeelle kun ei ole kuin avaimen luovutus. Hotellissa on päivystys läpi yön joten sieltä kyllä pääsee ulos mihin aikaan hyvänsä. Aamiaistakin saa jo aikaisllekin lähdölle ja oman auton saa jättää hotellin pihalle matkan ajaksi. Nykyään käytäntö maksun suhteen vaihtelee, viikko maksuton toisesta menee maksu tms.
      Lentoasemalla voi myös vetkutella yön yli mutta se on aika pitkästyttävää ja sitten ensimmäisenä lomapäivänä väsyttää.

      • eli Dublinin lentokentästä???

        ???


    • Kissus
    • hotellissa,jos

      bussit menee noin usein! pitää sitten vain pitää huolta siitä että valitaan sellanen hotelli mistä on helppoa päästä bussiin, olen yökukkuja mutta on todella vaikeata nousta aikaisin!

      • Kokemusta on

        Hotelli on kyllä suositeltava vaihtoehto, mutta melkein sitä jo sitten kannattaa tilata yöllä taksi niin pääsee kivasti. Taksin voi tilata jo hyvissä ajoin illalla ja sopia vaan noutoajasta. Maksaahan sekin kun on yötaksat, mutta on minusta kivempi vaihtoehto. Kentällä hengailu on tosiaan aika ankeeta koska siellä ei ole paljoakaan penkkejä joilla nukkua tai istua.


      • Temple Bar
        Kokemusta on kirjoitti:

        Hotelli on kyllä suositeltava vaihtoehto, mutta melkein sitä jo sitten kannattaa tilata yöllä taksi niin pääsee kivasti. Taksin voi tilata jo hyvissä ajoin illalla ja sopia vaan noutoajasta. Maksaahan sekin kun on yötaksat, mutta on minusta kivempi vaihtoehto. Kentällä hengailu on tosiaan aika ankeeta koska siellä ei ole paljoakaan penkkejä joilla nukkua tai istua.

        Hei, tulimme juuri sunnuntaina Ryanairin lennolla Tampereelle. Meillä hotellista hoitivat taksin aamukuudeksi, edellisenä iltana sovimme asiasta. Tuohon aikaan ei ole ruuhkia, ajomatka kesti alle 20 minuuttia. Majoituimme Ripley Court Hotellissa, O'Connell Streetin lähellä joen pohjoispuolella. Suosittelen todellakin hotellia, loistavalla paikalla, lähellä Henry Streetin ostospaikkoja ja 15 minuutin matka Temple Bariin ja sieltä Grafton Streetille. Sopivan rauhallinen ja aito paikka, lähellä hyviä ravintoloita ja pubejakin. Taksi maksoi 25€ plus tippi. Bussilla en lähtisi aamulla arpomaan, vuoroja voi jäädä välistä jne. Meillä oli pelkät käsimatkatavarat, joten kävelimme suoraan turvatarkastukseen. Hauskaa matkaa :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3027
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1483
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      903
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe