Apua uusiutuneeseen akneen

Hei,

Olen 21-vuotias nainen, jonka kiusaksi hirvittävä akne palasi jälleen. Neljä vuotta sitten määrättiin suoraan Roaccuttan, mitä söin puoli vuotta. Sen vaikutukset oli hyvät, niin kauan ku kestivät: vuoden päästä uutta näppylää alkoi taas tulla. Sitten sain clindoxyl-geeliä, joka auttoi tasan niin kauan kuin sitä käytin. Lisäksi oon kokeillut dalacin-liuosta täsmähoitona finnien päälle, mutta ei vaikutusta.
Nyt haluaisin löytää OIKEASTI hyvän ihotautilääkärin Helsingistä ja päästä tästä kiusasta eroon iäksi. Onko teillä kokemuksia Helsingin seudun ihotautilääkäreistä? Kuka olisi ihotautien asiantuntija?

Kiitos kaikille vastaajille etukäteen! :)
4564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

suosittelen Terttu Virrankoskea... Hän työskentelee ainakin Diacorissa :D

Äänestä

Vinkki: mene ihotautilääkärin sijaan gynekologille.

Ongelma on hormonitoiminnassa ja normaalilla, hormonitoiminnaltaan terveellä naisella ei ole aknea. Se kertoo siitä että kropassasi on liikaa mieshormoneja ja se ei ole normaalia.

Voit rampata vaikka maailman ääriin ihotautilääkäreillä, jotka katsovat asiaa vain pintapuolisesti ihon kannalta ja he eivät osaa auttaa sen todellisen syyn eli hormonitoiminnan suhteen. Ne tyrkkää sulle vain antibioottia, tai Roaa, ja sä syöt kuurin toisensa jälkeen mutta nämä lääkkeet ei tee mitään sun hormonitoiminnalle eikä ne sen takia auta sun akneen. Se tulee aina takaisin, kunnes saat hormonitoimintasi kondikseen.

Ja tämä on fakta. Tiedän koska olen kokenut ton turhan ihotautilääkäreillä juoksemisen ja antibioottien ja aknelääkkeiden syömisen, kaikki ihan turhaa touhua. Vasta gynekologini kertoi missä on vika ja miten siihen voi vaikuttaa. Toinen lääkäri joka osaisi auttaa olisi endokrinologi eli hormonieritykseen erikoistunut lääkäri, mutta heitä on suomessa aika vähän.

Äänestä
  • sait gyneltä, e-pillereitäkö? Kai nyt jokainen tietää että hormoneista se akne johtuu, ei vaan kaikki halua/pysty syömään e-pillereitä sivuvaikutusten takia ja akne palaa lopettamisen jälkeen takaisin.

    Äänestä

  • roan syönyt kirjoitti:

    sait gyneltä, e-pillereitäkö? Kai nyt jokainen tietää että hormoneista se akne johtuu, ei vaan kaikki halua/pysty syömään e-pillereitä sivuvaikutusten takia ja akne palaa lopettamisen jälkeen takaisin.

    No se riippuu tietenkin syystä, on olemassa erilaisia antiandrogeenisia lääkkeitä, Metforminia joka vaikuttaa insuliinituotannon kautta (jos vika on siinä), erilaisia hormonikorvaushoitoja (jos on esim. vajetta omassa hormonituotannossa) jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainainen vaivako? kirjoitti:

Hei,

Olen 21-vuotias nainen, jonka kiusaksi hirvittävä akne palasi jälleen. Neljä vuotta sitten määrättiin suoraan Roaccuttan, mitä söin puoli vuotta. Sen vaikutukset oli hyvät, niin kauan ku kestivät: vuoden päästä uutta näppylää alkoi taas tulla. Sitten sain clindoxyl-geeliä, joka auttoi tasan niin kauan kuin sitä käytin. Lisäksi oon kokeillut dalacin-liuosta täsmähoitona finnien päälle, mutta ei vaikutusta.
Nyt haluaisin löytää OIKEASTI hyvän ihotautilääkärin Helsingistä ja päästä tästä kiusasta eroon iäksi. Onko teillä kokemuksia Helsingin seudun ihotautilääkäreistä? Kuka olisi ihotautien asiantuntija?

Kiitos kaikille vastaajille etukäteen! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu