Gentoo linux

Ev0

Ajattelin jossain elämän vaiheessa asentaa koneelleni gentoo linuxin eli tämän linux-jakelun jonka asentaminen on tunnetusti vaikeaa, koska siinä pitää kääntää suurin osa lähdekoodista ensin suoritettavaan muotoon ennen kuin niitä voi käyttää. Kuitenkin ohjelmoinnin oppiminen kiinnostaa ja haluaisin syvällisesti tutustua myös linuxin maailmaa joten aion asentaa gentoon jossain välissä tuli se olemaan ylitsepääsemätöntä tai ei.

Mutta millä perusteella valitsen oikean oppaan gentoon asentamiseen omalla koneelleni esim. tuolta gentoo kotisivuilta ja minkälaisia prosesseja joudun käymään läpi asentamisen aikana?
Muutakin yleistä gentoon käytöstä yms saa laittaa.

Huomautus! Olen tottunut ratkomaan pulmia ja säätämään säätämisen päälle joten ei kannata huolehtia että haluan asioiden tapahtuvan heti ja hermostun sen takia.

6

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...sen...

      ...kun alat sitten ratkomaan vaan...

    • Tältä sivulta

      http://www.gentoo.org/doc/fi/list.xml?desc=1

      tuo Gentoon x86-pika-asennusopas kertoo asennuksen kulun vaihe vaiheelta lyhyen kaavan mukaan suomeksi. Lukemalla sen läpi huolellisesti ennen kuin aloitat saat myös aika hyvän käsityksen mitä sun pitäis osata, tietää tai ymmärtää. USE-flägit ovat ehkä sellaisia joita tuossa joutuu erikseen vähän funtsimaan

      http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=2&chap=2

      Samoin CFLAGS on tärkeä

      http://www.gentoo-wiki.info/CFLAGS
      http://learn.clemsonlinux.org/wiki/Gentoo:CFLAGS

      Itse kyllästyin Gentoon rikkinäiseen pakettivarastoon ja poistin sen koneelta, muutoin minuakin kyllä kiinnostaa jakelu jossa joutuu vähän vaivautumaan.

      Huomaa että Gentoon voi asentaa myös graafisena suoraan liveltä joskin senkin kanssa saattaa tulla käsittämättömiä ongelmia ainakin jonkun rautayhdistelmän kanssa (mulla oli erittäin hankala gentoolle joten sain tapella ihan urakalla ennenkuin sain asennettua).

      Onhan se muuten hyvä ja nopea jakelu jos tosiaan jaksaa aikansa touhuta, onnea matkaan.

    • aikol

      Moi.


      Jos halajat linuxin tuntevaksi niin asenna itsellesi tuollainen: http://www.linuxfromscratch.org/ itse olen asentanut ja voin sanoa aivan varmaksi että tuon jälkeen tiedät huomattavasti enemmän linuxin elämästä -> (pieni präntti: tässä siis oletetaan että saat asennettua tuon.)


      Konffauksen iloa: *

      • Anonyymi

        sigma male


    • Vanha ketju, mutta kehun silti. Gentoo ei välttämättä paras työpöytäkäyttöön, mutta taipuu moneen eikä ole niin vaikea asentaa kuin luullaan. Paketinhallinta on laaja. Vaikein vaihe on kernelin kääntäminen. Asennuksessa hyvä on vaikka Ubuntun asennusmedia. Tai sitten asentaa etänä toiselta koneelta. Niin pääsee lukemaan asennusohjeita asennuksen aikana. Itsellä vanhin asennus on vuodelta 2013. On ollut useita työpyötäympäristöjä. Viimeksi poistui LXDE jonka tuki loppunut. Kummasti on vaan aina toipunut ja ohjeita löytyy netistä.

      • Anonyymi

        Tuollakin tämä vanha vaari on tullut helposti toimeen :) (Työpyötäympäristö on Gentoo Xfce4 Raspberry Pi 4 (64bit, muuten ensimmäinen jo vuodelta 2019)

        Tosin jo 16. heinäkuuta 2017 sai jo Gentoon 64-bittistä tilassa Raspberry Pi 3 -laitteessa, kuten olen joskus sen kertonutkin.

        https://github.com/sakaki-/gentoo-on-rpi-64bit

        Kun keksivät valmistaa Raspberryä, ja nyt olen odottanut kuin kuuta taivalta Raspberry Pi viitosta. ;) Ei tämä RPi 4:n tosin huono ole, hyvin on palvellut ainakin toistaiseksi.
        Näyttöjä on kaksi TV:tä, toinen 55" ja pienempi 32"

        Tosi iisi asentaa.

        https://youtu.be/sKFQO7ace5M

        Uusin 1.6.0 -julkaisu on saatavilla (tukee nyt myös RPi4 -ydintä 5.4!)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      3063
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      1922
    3. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1844
    4. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      351
      1787
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1377
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      30
      1320
    7. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1142
    8. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      1019
    9. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      57
      941
    10. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      53
      939
    Aihe