LAITAN nämä tänne...

kiitos jo etukäteen

Ensin "heitin" hieman väärälle palstalle:

--

Voiko keliakia puhjeta yhtäkkiä aikuisiällä, vaikkei sitä koskaan aikaisemmin elämässä olisi ollutkaan...? (Olen jo yli 30 vuotta.)

Yhtäkkiä sain kutinaa (ja kuivan ihon) joka puolelle kehoani, jota olen tässä raapinut... Kutina on ikäänkuin "pientä, punaista nyppy-näppylää"... Minkälaista tarkalleen on keliakia-ihottuma...?


Voiko keliakian saada yhtäkkiä, jos on syönyt liikaa/suuria määriä jotain TIETTYÄ ravintoainetta, kuten soijaa tai piitä...?

Kiitos jo etukäteen.

4

1708

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjkjkj

      Ei keliakiaa voi yhtäkkiä saada jostain, esim. syömällä soijaa tai vaikka ruisleipää kottikärryllistä. (Sitäpaitsi soijassahan ei edes ole gluteenia..)

      Jos sulla sattuu olemaan keliakia, niin sitten olet perinyt ns."keliakiageenin".

      Jostain tuntemattomasta syystä mahdollinen keliakia on nyt sitten puhjennut. Mene lääkäriin.

    • pointteja

      Keliakian voi saada vain kerran. Ei siis voi käydä tuollaista tilannetta että sen voi saada aikuisena vain jos se on aikaisemminkin ollut. Se joko on koko ajan tai ei ole, se ei siis häviä siinä välissä. Keliakia voidaan todeta koska vain tietysti, ei siinä mitään ikärajaa ole minkä ikäisellä se voidaan todeta.

      Ei myöskään ole olemassa mitään yhtä keliakia-ihottumaa. Soijasta tai piistä ei keliakiaa voi "saada" ja molemmat ovat gluteenittomia.

      Miksi luulet että kyse on juuri keliakiasta? Iho-oireet kun voivat johtua mistä vain.

    • hmms

      Yleisimmillään diagnoosi tehdään Suomessa 45-50-vuotiaille. Asiantuntijoiden arveluiden mukaan johtuu siitä, että tässä iässä on tarkemmat terveystarkastukset. Ei siitä, että keliakia yhtäkkiä puhkeais kun täytät jonkun tietyn iän.

    • Miu

      Hei,

      Keliakia voi puhjeta missä iässä tahansa, myös yli 30-vuotiaana. Tämän hetkisten tutkimusten mukaan keliakiaa esiintyy lapsilla n. 1,5%:lla väestöstä ja ikääntyvällä väestöllä n. 2,5%:lla.
      Keliakia voi alkaa oireilla (esim. vatsaoireilla) myös yllättäen, vaikka kai yleensä oireet kehittyvät vähitellen.
      Tässä kuva yhdestä ihokeliakiaihottumasta ja tietoa muutenkin: http://www.keliakialiitto.fi/view/categories.asp?document_id=50

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe