Täysin vastuutonta uutisointia!

"Älä osta omaa asuntoa nyt!"

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/article155402.ece?s=r&wtm=_-16112008

Eikö tuossa ajatella ollenkaan, että tuohan saa entisestään asuntojen hinnat notkahtamaan, kahden asunnon loukussa olevien tila huononee ja ihmisten asuntojen arvo laskee! Median ei pitäisi missään nimessä mennä uutisoimaan tällaisia lapsuksia! Ne ruokkivat itseitseään. Tämä on todella huolestuttavaa. Aina pitäisi olla optimistinen ote ja kehottaa ostamaan. Nyt on aina parempi aika ostaa asunto kuin tulevaisuudessa. Inflaatiohan tästä pitää huolen.

Tällaiset "ohjeistukset" vääristää luontaista taloutta. Ihan pistää vihaksi, jos jotkut näitä kuuntelee!
8540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Helkkari tuossahan pitäisi lukea että älä myy asuntoasi!!

Äänestä

Medioissahan on jo pitemmän aikaa valiteltu kuinka esim pk-seudulla asuminen on aivan tolkuttoman kallista, ja kuinka tämä haittaa jo työvoiman saatavuuttakin.

Eli asumisen halpeneminenhan on erinomainen uutinen. Ei sitä kannata kirota, vaan toivottaa iloisesti tervetulleeksi kuin vanhan ystävän. Kuplat puhkeavat aina, onneksi.

Ja vaikka hintojen lasku epäilemättä onkin ikävä asia kahden asunnon loukkulaisille, niin mitä sitten? Valtava enemmistö hyötyy asiasta, muutama yksilö kärsii, loppujen lopuksi seurauksena kuitenkin enemmän hyvää kuin pahaa.

Eli näin ollen minä kiitän Arvopaperia totuuden kertomisesta, ja toivon että muut lehdet ottavat mallia =)

Äänestä
  • vielä parisen vuotta? Sitten hinnat taas nousi...

    Äänestä

  • ollut, että asuntojen hinnat menivät muutaman vuoden kuin raketti ylöspäin. Sopiva kausivaihtelu hinnoissa sopii kuin nenä päähän niille, jotka tekevät bisnestä asunnoilla. Ostetaan silloin kun on halpaa ja myydään, kun on kallista. Mediaa voi käyttää hyväksi sopivan suuntauksen luomiseksi. Juuri nyt ollaan tilanteessa, jossa on eduksi luoda mahdollisimman synkkä kuva tulevaisuudesta. Vuoden parin päästä on taas hyvä aika ostaa, ja entinen ralli käynnistyy pikkuhiljaa uudelleen.

    Äänestä

Toimittajan työtä ei ole sitä että palvellaan jonkun pienen ryhmän (tässä tapauksessa kahden asunnon loukussa olevien) etuja, vaan että kerrotaan asioita totuudenmukaisesti.

Esimerkiksi jo aikoja sitten kerrottiin että on olemassa riski että asuntojen hinnat laskevat ja että ei kannata ostaa uutta ennen kuin on myynyt vanhan. Jotkut näemmä eivät ole lukeneet näitä uutisia. Sinun mielestäsi ei olisi edes saanut kirjoittaa niitä.

Uutisia kannattaa kirjoittaa - ja niitä kannattaa lukea. Moni jotka nyt lukee tuon uutisen siirtää hankintapäätöksensä - omaksi edukseen. Jos joku taas on kahden asunnon loukussa, se on siinä ihan omaa tyhmyytään tai, luultavammin, ahneuttaan.

Hyvä journalistiikka ei koskan perustu jonkun ryhmän etujen ajamiseen vaan totuuteen.

Äänestä
  • Minun käsittääksenii hyvin harva on jäänyt kahden asunnon loukkuun.

    Äänestä

  • loukussa? kirjoitti:

    Minun käsittääksenii hyvin harva on jäänyt kahden asunnon loukkuun.

    kun niitä on häviävän pieni osa Suomen väestöstä...

    Äänestä

Ainakin itselle tuo on ollut jo melko pitkään ainakin tämän vuoden selvää, mitä tuleman pitää. Merkit on samat kuin viime kerrallakin, Viinanenkin sen totesi, olen samaa mieltä. Yleensä olen asunutkin omassa, mutta nyt päätin jättää uuden oston myöhemmäksi, uskon että se on varsin kannattavaa ;) Turha puhua parin vuoden vuokrista, kun vastakohta on useiden vuosien, jopa vuosikymmenen lainanlyhennysten jääminen pois. Veikkaan, että hinnat tippuvat pkseudulla -40%. Pörssi on tippunut jo ainakin 55%, joten rahat hyvin harkittuihin osakkeisiin nyt ja tulevaisuudessa ajallisesti hajauttaen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omistusasuja kirjoitti:

"Älä osta omaa asuntoa nyt!"

http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/article155402.ece?s=r&wtm=_-16112008

Eikö tuossa ajatella ollenkaan, että tuohan saa entisestään asuntojen hinnat notkahtamaan, kahden asunnon loukussa olevien tila huononee ja ihmisten asuntojen arvo laskee! Median ei pitäisi missään nimessä mennä uutisoimaan tällaisia lapsuksia! Ne ruokkivat itseitseään. Tämä on todella huolestuttavaa. Aina pitäisi olla optimistinen ote ja kehottaa ostamaan. Nyt on aina parempi aika ostaa asunto kuin tulevaisuudessa. Inflaatiohan tästä pitää huolen.

Tällaiset "ohjeistukset" vääristää luontaista taloutta. Ihan pistää vihaksi, jos jotkut näitä kuuntelee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu