Kenellä muulla on pata-kateelliset naapurit...?
Vaikka olisin persaukinen ja terveys prenkkaisi, niin aina löytyy joku lähikulmilta narisemasta, että "Miten tuokin näyttää niin rikkaalta (ja hyvinvoivalta)...kälä, kälä, kälä...?"
Kuten sanottu, nyt jo stressistä prenkkaa terveys, että enpäs tiedä, näytänkö enää niin "hyvinvoivalta", mutta yhtä kaikki, MISTÄ tuo saatanallinen kateus kumpuaa..??
Yritän vain pysyä hengissä, tehdä töitä silloin kun niitä on, löytää elämästäni mielekkäitä ja piristäviä asioita (oli rahaa tai ei) ja elää RAUHASSA...!
Juurikaan RAUHAA tässä ei ole saatu naapureiden taholta!
Vaikka olisin persaukinen ja terveys prenkkaisi, niin aina löytyy joku lähikulmilta narisemasta, että "Miten tuokin näyttää niin rikkaalta (ja hyvinvoivalta)...kälä, kälä, kälä...?"
Kuten sanottu, nyt jo stressistä prenkkaa terveys, että enpäs tiedä, näytänkö enää niin "hyvinvoivalta", mutta yhtä kaikki, MISTÄ tuo saatanallinen kateus kumpuaa..??
Yritän vain pysyä hengissä, tehdä töitä silloin kun niitä on, löytää elämästäni mielekkäitä ja piristäviä asioita (oli rahaa tai ei) ja elää RAUHASSA...!
Juurikaan RAUHAA tässä ei ole saatu naapureiden taholta!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se on sitä perisuomalaisuutta. Jos ei itse saa jotain aikaiseksi, kuten päästä hyviin hommiin, niin ei kukaan muukaan saisi. Jos itse ajaa ladalla niin ei naapurillakaan saisi olla mersua. Sitten vaan juorutaan ja kälätetään kylillä.
Paras ase noita vastaan on, että et ole huomaavinaan. Siinähän tukehtuvat omaan kiukkuunsa.
...kateudesta, asuin pienellä paikkakunnalla, tuli avioero, ihmiset surkuttelivat, mukamas, todellisuudessa oli van teatteria. Kyllästyin siihen ainaiseen asioitteni huolehtimiseen ja sihen miten oikein pärjään yksin.
Lopulta sain tilaisuuden muutaa pois, löysin sopivan työn ja asunnon, joten rohkeasti lähdin, vaikka olin jo yli 50v naishenkilö.
Udella paikkakunnalla löysin uuden miehen, sain elämäni hyvään kuosiin, töitä riitti ja kaiki ok, paitsi se, että kun meni entiseen koti kuntaan käymään ja minulla oli jopa auto, niin johan se murehtiminen muuttui kateudeksi ja se jatkuu edelleen vuosien jälkeenkin kun käyn siellä, sisruksiani katsomassa.
sellainen surkuttelija että, oikein ehottelee, että teet silleen ja silleen ja ei sun tolleen kannata olla yms.
Hänen kateutensa perustuu siihen, kun hän on näön vuoksi perustanut perheen ja jälkeenpäin huomannu, ettei se elämä nyt näin toiminutkaan niin rattoisasti kuin hän oli aluksi kuvitellut ja on toki muitakin kateuden siemeniä, mutta en nyt jaksa niistä alkaa kertomaan tässä.
se kumpuaa huonon ja todella typerän ihmisen mielisairaasta mielestä ja helvetinmoisesta tyhmyydestä. Hän on siis kehitysvammainen, mutta ei uskalla myöntää sitä, vaan koettaa kieroilemalla pitää sen piilossa, mutta on usein aivan liian läpinäkyvä.
piirteistäsi hän-muodossa, niin me muut tiedämme lisää, millainen olet ihan oikeesti.
Niin, tarkoitit tuolla "kehitysvammaisella" varmaan "luonnevikaista" tms...
Sillä OIKEAT kehitysvammaisethan ovat yleensä aika "harmittomia" tapauksia ja ihan mukavia ihmisiä...tullut vähän turhan "muotisana" tuosta sanasta kehitysvammainen, mutta anyway - I get the point.
loukata ketään ja siis ns oikeat kehitysvammaset ovatkin yleensä melko harmittomia. Kateelliset vois sanoo, et ne on negatiivisesti vammaisia, kun ne tahto muille pahaa.
ainuttakaan kehitysvammaista, joten en voi sanoa, että ovatko niinkään "harmittomia" ja mukamas ystävällisiä ihmisiä, kuten jotkut niin väittävät. Mistähän toikin em. väite kumpuaa??
Voi, voi, kun naapurillani on heikompi koulutus kuin esim. mulla, sekös naapurin eukkoa sapettaa, ja kun yrittää raukka esittää jotain viisasta, mutta epäonnistuu kerta kerran jälkeen.
hän voi olla tällä hetkellä rikastunut ja siksi käyttäytyy leuhkasti, koska ei enään tartte teeskennellä, toisaalta raha ei aina riitä sekään, kun voi olla muista syistä kade paska.
Eli kateellinen on niin kun tosi lapsellinen kaveeri, kehityksessä jotenkin jälkeenjäänyt, kun hän ei salli toiselle parempaa kuin itselleen. Kun taas kade paska pääsee pinnalle, kuten vaikkapa työelämään, jossa palkka juoksee, kateus muuttuukin järjettömäksi leuhkuudeksi... Pääasia hänen kohdallaan on että se paskiainen kokee olevansa jonkunlainen kuningas, niin lapsellista kuin se onkin... Se on kuin pienet kakarat riitelisivät ja toinen saa toista enemmän ja myös tahtoo enemmän välittämättä toisesta pätkääkään, pääasia että itse hän saa enemmän.
Kateellista ei voi parantaa ruokkimalla hänen taloudelliset tarpeensa esimerkiksi, se ei auta yhtään, se vaan tekee siitä ärsyttävän pellen, joka kuvittelee, että sinäkin ihailet hänen mahtavuuttaan ja luulee, että sä muka olisit nyt se kateellinen rassukka, joka hän oli ollut ennen kuin hän sitten kohosi rahakkaammaksi kaveriksi.
HIENOA analysointia!
Itse asiassa TUNNEN juuri tuollaisen "ystävän" ja mietin tässä vakavasti, että pitäisikö tuo "ystävyys" panna kokonaan poikki.
Olen niin kyllästynyt hänen kateuteensa ja kieroiluunsa!