Hallinosturille nostopaikka

Rellun pippana

Moron!

Oletteko nostelleet Scenua hallinosturilla? Tutkailin auton pohjaa ja aika heikolta näyttää, että keulan tai perän sais kerralla ylös.

Entäpä sivuilta nostaminen?

Näyttäis noita hallinostureita saavan pilkkahinnalla ja toi Rellun tunkki on jotenkin niin kälynen, että kypsyttää veivata.

5

2082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jamo-Jussi

      Viime keväänä hajos auton oma saksitunkki. Uusi löytyi kohtuuhintaan AVK:lta mutta ostin lisäksi sellaisen 2 tonnin hallitunkin Biltemasta sekä sellaisen kumipalan väliin pehmikkeeksi. Takapään ehkä saisi kerralla ilmaan mutta olen kuitenkin nostanut aina tassun kerrallaan. Aika tarkkaan kyllä saa katsoa että mistä nostaa.

    • Biltema

      Mene Biltemaan ja osta sieltä 1,5 tonnin saksitunkki, niin homma hoituu. Vie vähemmän tilaa kuin hallinosturi. Siinä on valmiina myös kumityyny jossa ura; ei naarmuta helmaa.

    • mja

      Kannattaa nostaa hallinosturilla samoista paikoista, mihin omankin tunkin nostopisteet on osoitettu. Eli pyörä kerrallaan. Houkutus pärjätä vähemmillä nostoilla renkaita vaihdettaessa on tietysti suuri, mutta yleensä silloin koria joutuu nostamaan enemmän kuin on teveellistä - jos yrität nostaa sivun kerrallaan. Ja jos taas yrität nostaa päädyn kerrallaan, joudut todennäköisesti keksimään lisäksi epäterveellisen (itsellesi tai autollesi) nostopisteen.

      Hallinosturi on sen verran nopea, että turha riskeerata nostopisteen pettämistä, auton retkahtamista, nostokorkeuden loppumista tms, Auton omaa tunkkia en ole koskaan käyttänyt, mutta auton omia nostokohtia aina.

      • Rellun pippana

        Näin kait juuri kandee toimia mja:n mainitsemalla tavalla.

        Minullahan ei ole kysymys siitä, että auton oma tunkki ei toimisi, vaan olen kokenut sen suunnittelultaan epäonnistuneeksi. Veivikahva on erittäin epäergonomisessa asennossa.

        Nimenomaan noita "Biliksen" hallitunkkeja olen tutkaillut.


      • Sceenikko
        Rellun pippana kirjoitti:

        Näin kait juuri kandee toimia mja:n mainitsemalla tavalla.

        Minullahan ei ole kysymys siitä, että auton oma tunkki ei toimisi, vaan olen kokenut sen suunnittelultaan epäonnistuneeksi. Veivikahva on erittäin epäergonomisessa asennossa.

        Nimenomaan noita "Biliksen" hallitunkkeja olen tutkaillut.

        Joo, kyllä hallitunkki kannattaa olla käytössä ja saman tien voi myös hommata paremman avaimen renkaiden pulttien avaamiseen. Ja kiilat renkaiden alle hallitunkin kanssa.

        Scenic I:ssä oli jo niin huonot työkalut että en ole II:ssa kokeillutkaan niitä, tarkistanut vaan sijainnin "joo tuossa ne näyttää olevan".
        Kompuraa vois tietty joskus kokeilla ihan mielenkiinnosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3043
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2685
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2295
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2178
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      36
      1803
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1566
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1527
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1360
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe