Nyt mä päätän uskaltaa!

toivoa kai on

Huomenna mä pyydän apua tähän pahaan oloon ja soitan tk:een.

Huomenna tämän naisen kulissit kaatuu ja lujaa! Pelottaa kun pitää kertoo kaikille.

5

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _räkänokka_

      Yllättävän helppoa se kuitenkin on. Ainakin itse yllätyin miten helposti sain itseni raahattua vastaanotolle. En olisi ikinä uskonut pystyväni.

    • että uskallat ottaa tuon askeleen!! Pelottaa varmaan pirusti, mutta tulet sieltä hymyillen ulos!!
      On hienoa, että nykyinen terveyshuolto ymmärtää psyyken ongelmia hyvin!
      Tsemppiä Sinulle! Uusi elämä odottaa!!
      Olen kokenut tuon saman!!

    • alkup.

      Menin eilen lääkäriin, kaveri oli mukana. Lääkäri antoi mulle sepram-reseptin ja pari päivää vapaata töistä. Oli tosi asiallinen ja rento lääkäri. Pääsen lähipäivinä juttelemaan sinne omaan terveyskeskukseen.

      Vaikeinta oli mennä töihin kertomaan mun olosta, mut sekin meni ihan kivasti. Ihmettelivät vain miksi en ollut aiemmin sanonut mitään.

      Nyt itkettää ja väsyttää, mutta senhän takia mä oonkin pois töistä että voin rauhassa itkee ja nukkuu.. Yksin mun ei tarvii olla, kaveri on mun kanssa.

      Oli helpottavaa sekin kun lääkäri sanoi, että kyllä voi olla muutenkin paska olo vaikkei olis mitään erityistäkään tapahtunut elämässä. Ja se oli sitä mieltä et hyvä et hain apua ennenku olo tulis vieläkin pahemmaksi.

      • kun kirjoitit

        Hienoa ! Ja hienoa kun kirjoitit siitä miten meni. Kaiken kaikkiaan rohkea teko !

        Hyvää oloa ja vointia edelleen, suuri askel on tehty :)


    • pelastunut

      Hei,

      ole vaan rohkea ja etsi apua. Älä pelkää ja ujostele. Olen itse kokenut aivan samaa. Montako kertaa tilasin ajan psykologille ja peruin sen välittömästi. Pelkäsin jotain. Eräänä päivänä ajattelin aivan samalla tavalla, kuin sinä nyt. Menin lopultakin psykologin juttusille. Muistan, kuinka itkin melkein koko keskustelun ajan. Ikäänkuin kaikki paha sisälläni alkoi vuolata ulos
      kyyneleiden muodossa. Olotila keventyi kerta kerralta. Opin tuntemaan itseäni ja opin hyväksymään sen, että olen sairas tietyllä tavalla. Sen jälkeen halusin, että parantuisin. Opin ajattelemaan omaa itseäni. Ja se on kaikkein tärkeintä paranemisen projektissa. Tuin kaikella tavoin omia yrityksiäni ja psykologi tuki minua ja jopa kehui aina, kun olin edennyt. Hän takoi päähäni, että saan minä haluta ja minulla saa olla omia unelmia ja toiveita, joista saan taistella, ilman, että pitää kysyä aina muilta lupaa. (suhteeni oli tosi vaikea. Elin yhdessä erittäin dominoivan miehen kanssa, joka määräsi kaikki!!) Opin ajattelemaan omaa tulevaisuutta ja lopulta saavutin jopa sen pisteen, että hankin oman asunnon ja aloin elää omaa elämääni!! Opin nauttimaan erillaisista asioista ja mielenkiintoni asioihin palasi jälleen!! Aloin kasvaa uudelleen ja puhjeta kukkaan. Aloin tuntea sisälläni vapautta sen raskaan ja harmaan sijasta!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe