Asiapohjalla kysyn seuraavaa:
kun mies vaihtaa sukupuolta naiseksi, tuleeko hän koskaan kokemaan orgasmia. Klitoristahan ei kai leikkauksella saa aikaiseksi ja siitä se naisen nautinto tulee. Kuka osaa vastata?
kun mies vaihtaa sukupuolta naiseksi, tuleeko hän koskaan kokemaan orgasmia. Klitoristahan ei kai leikkauksella saa aikaiseksi ja siitä se naisen nautinto tulee. Kuka osaa vastata?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä mulla ainakin on klitoris ja kaikki muukin niinkuin muilla naisilla. Ja saan orgasmin, silloin kun satun saamaan. Tämä on asiallinen vastaus. Asiattomiakin varmaan tulee lisäksi.
Mulla ihan sama ja klitorishan rakennetaan osittain terkasta, sen kärjen osasta lähinnä ja siihen jätetään osa paisuvaiskudosta tallelle jolloin kiihottuessa se paisuu aivan kuin naisilla yleensä, ja väittävät että tulisi jopa hivenen herkempikin vielä. Muutoin koko vagina rakennetaan lähes ns. alkuperäistä vastaavaksi niin ulkonäon kuin hermostonkin suhteen.
Kuitenkin tulee muistaa että jokainen ihminen on oma yksilönsä ja niin myös elimienkin suhteen joten siitä syystä useimmille tulee ulkomuodoltaan toisistaan poikkeava,eikähän muutenkaan naisilla elimet eikä edes rinnat ole siis saman muotoisia ja mallisia.
Joskus kauan sitten saattoi leikkaustulokset olla vähän niin ja näin, mutta nykyään korjausleikkaukset yleensä onnistuu niin hyvin, että lopputulos on oikean näköinen ja toimii niin kuin pitää. Ja hermoja ei ole pätkitty, vaan tunto on tallella ja siellä missä kuuluukin.
Miehen ja naisen vehkeet on ihan samoista osista kasattuja ja sikiövaiheessa ihan samannäköiset.
Taas sitä on fiksumpi kuin eilen.
Kyllä orgasmin voi saada.
Siis penis ja klitoris ovat seksuaaliselta kannalta sama elin. Nykyisin käsittääkseni klitoris muodostetaan peniksen päästä, vastaavasti toisin päin leikattaessa klitoriksesta joko kasvatetaan ns. mikropenis tai sitten klitoris liitetään johonkin kohtaan esim- käsivarreen lihaksesta rakennettua penistä.
Myös ihmisten tarpeet ovat erilaisia: jollekin on tärkeää se miltä näyttää, joku toinen taas ei ehdottomasti halua kadottaa tai pienentää peniksen/klitoriksen tuntemuksia. Näistä asioista puhutaan lääkärin kanssa kun leikkausta suunnitellaan.
Osa transsukupuolisista ei edes halua ns. alaleikkausta. He ovat tyytyväisiä hormonihoitoon, uuteen nimeen ja henkilötunnukseen sekä (ftm) rintojen poistoon. Toisille leikkaus taas on se iso juttu.