Minulla on

MAAILMAN PARAS KUMMI

Minulla on tosiaan maalman paras kummi, ainakin omasta mielestäni. Olen 30 vuotias ja minun kummini on ollut tukeni ja turvani koko elämäni.
Onhan minulla ollut ja on omat vanhempani ja he ovat olleet tietysti ne kasvattajat ja opastajat, mutta kummini on ollut se toinen aikuinen kenelle olen aina voinut ja voin edelleenkin puhua kaikki asiat joita en vanhemmille välttämättä halua kertoa ennkä edes parhaalle ystävälleni.
Kummini tietää minusta asioita joita kukaan muu ei tiedä, hän ei myöskään niitä kerro kenellekään, meillä on 100%luottamus ja ikinä hän ei ole sitä pettänyt.
Hänellä ei ole ikinä ollut varaa ostaa minulle hienoja kalliita lahjoja mutta niitä en ole edes lapsena häneltä kaivannut. Olen saanut häneltä läsnäoloa ja kuuntelevan korvan. Kohokohta oli aina lapsena kun hän soitti ja kertoi tulevansa yökylään viikonlopuksi. Voi sitä riemua ja odotusta, kun seisoin linja-autopysäkillä häntä odottamassa.
Näin itse ollessani "aikuinen" on hän siis edelleenkin minulle tärkeä ihminen ja mikä parasta hän on minun oman lapseni PARAS KAVERI, kuten lapseni 5-v sanoo. Voiko siis parempaa ja ihanempaa kummia olla olemassa????

Minusta tuli juuri pienen pojan kummitäti ja toivon, että voisin olla hänelle edes jollakin tapaa samanlainen läheinen aikuinen ystävä,kuten minun kummini on minulle ollut.
Raha ja hienot lahjat eivät ole mielestäni kummeuden pääasia. Pääasia on mielestäni läheisyys ja luottamus.

0

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        347
        4401
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        142
        2478
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        2096
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        144
        1626
      5. Eikö me voitais

        Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
        Ikävä
        26
        1167
      6. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        43
        1150
      7. Kuinka pitkä välimatka

        on teidän kotien välillä?
        Ikävä
        32
        1106
      8. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        79
        1041
      9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        140
        999
      10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        338
        978
      Aihe