Olimme viime syksynä sunny beachilla, ja tarkoitus olisi ensi syksynä lähteä uudestaan bulgariaan.
Kysynkin teiltä, jotka olette olleet molemmissa paikoissa, kumpaan mielummin lapsiperheen kanssa?
Bailaamsita emme yleensäkään harrasta, löhöillään lasten kanssa, leikitään ja nautotaan lämmöstä ja lomasta.
Sunny beachista tykättiin, ja kiinnostais olisko tuo kultahietikko millainen?
Kiitos ja kumarrus.
Sunny Beach
4
1355
Vastaukset
- Bai Hui
Kultahietikko on kutakuinkin yhtä lapsiystävällinen kuin Sunny B, eli ihan ok. Jonkin verran rauhallisempi paikka kuin SB, koska on pienempi ja vihreämpi (vuoren rinteessä). Ei niin kamala turistirysä kuin SB. Paljon mukavampi paikka, ja Varnan kaupunki myös lähellä (17 km). Tosi kiva kaupunki, Bulgarian kolmanneksi suurin ja samalla vehrein kaupunki. Mukavimmat ihmiset myös siltä suunnalta. Samaa ei voi sanoa Sunny Beachin lähimmästä suurkaupungista Burgasista.
Albenan lomakohde on paras lapsiperheille. Kyseessä on ns. suljettu kohde, eli siellä ei ole sitä perus örveltävää skandi/britti-roskasakkia ja känniteiniä mitä Sunny Beachillä ja Kultahietikolla. Siisti, rauhallinen ja pienempi kuin edeltämainitut. Lähellä muutama kiva paikallinen kylä, joissa hyvä mahdollisuus maistella paikallisia herkkuja. Hotellien taso Albenassa on hieman korkeampi kuin muualla, vartavasten örveltäjien loitolla pitämiseksi.
Ranta myös aikalailla paras koko Bulgariassa. Siisti, mukava ja tilava.
Dösäyhteys on suoraan Kultahietikolle ja myös Varnaan.
Kutakuinkin paikallisena, suosittelen!- eli Albena
siis paras lapsiperheille. Yleensäkin ihmettelen tälläisia suljettuja lomakohteita. Miksi valita matkailumaa, jossa joutuu olemaan eristyksissä sekä paikallisista, että myös kutsumistasi örveltäjistä?
Bulgaria on halpa, siinä ainoa syy miksi lähteä! - siksi että
eli Albena kirjoitti:
siis paras lapsiperheille. Yleensäkin ihmettelen tälläisia suljettuja lomakohteita. Miksi valita matkailumaa, jossa joutuu olemaan eristyksissä sekä paikallisista, että myös kutsumistasi örveltäjistä?
Bulgaria on halpa, siinä ainoa syy miksi lähteä!esimerkiksi lasten kanssa on huomattavasti turvallisempaa ja huolettomampaa lomailla koska alue on suljettu ja Bulgariassa tunnetusti myös on romaneja jotka kerjäävät ja ovat taitavia taskuvarkaita ja jos nämä ovat alueelta pois siksi että alue on suljettu niin on se kyllä sen arvoista. Ei kaikkea "maahan kuuluvaa örveltäjää" tarvitse olla edes kokemuksen vuoksi samalla alueella. Niitä voi mennä sitten lähimpään kylää tai kaupunkiin katselemaan jos siltä tuntuu.
- bulgariaanähnyt
Voisin sanoa että lapsiperheelle, joka kaipaa rantaa mutta rauhaa, niin paras vaihtoehto on Albena. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1365816
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962619- 1352561
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102100- 141610
- 681222
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä11081Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52948
- 82875