Onko totta, että Riihimäen kirjapaino lopettaa? Aamupostillakaan ei tee mitään. Uskovaisille autoilijoille vissiin suunnattu koko lehti. Ilmoituksistakaan ei selviä minkä paikkakunnan kaupasta on kyse kun ei ole osoitetietoja ja välillä puuttuu aukioloajatkin. Tervemenoa vaan!
R:mäen kirjapaino
Lehteilijä
51036
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lehtitietojen mukaan Riihimäen kirjapainossa on käynnissä yt-neuvottelut, jotka koskevat kaikkia 25 työntekijää. Ne aiotaan lomauttaa toistaiseksi. Sehän tarkoittaa, että ovet laitetaan kiinni eikä sieltä tule yhtään lehteä.
Kymmenisen vuotta 1970-1980-lukujen vaihteessa olin siellä työssä. Työkaverit olivat mukavia ja omistajat tosi persoonallisia. Jotenkin vaan se silloin toimi. Sitten kun ulkopuolisena olen sitä seuraillut, on 1990-luvun puolivälin tienoilla alkanut alamäki joka on nyt tullut tiensä päähän. Mikä siellä sitten alkoi mättämään? Sanoivat, että Riihimäen Sanomien konkurssi sysäsi kirjapainonkin alamäkeen, eikä sen omistajat ja johto pystyneet asialle mitään tekemään.
Riihimäen Kirjapaino Oy oli päässyt Riihimäen Sanomalehti Oy:n konkurssin aiheuttamasta kriisistä. Painon kapasiteetti oli täynnä ja Riihimäki ja Ympäristö-Lehti oli saavuttanut johtavan aseman mainonnassa talousalueella.
Osakekaupat johtuivat erään sukulaisryhmän epäluottamuksesta ja ahneudesta.
nykyään tohon suomen lehtipaino/keski uusimaa.
ehkä paino toiminta siirtyy tonne hyrylään missä keski uusimaata painetaan.
painetaan.
painetaan nykyisin Hämeenlinnassa.